2024. november 27., szerda

Đoković tekintélynövelő bronza

OLIMPIA - PEKING

A szombati nap sikeres volt a szerb sportolók számára, hisz alig 12 órával azután, hogy Milorad Čavić ezüstöt nyert 100 m pillangóúszásban, Novak Đoković lett bronzérmes a tenisz férfi egyesében. Đoković a bronzmérkőzésen 6:3, 7:6-ra nyert az amerikai James Blake ellen. A szerb teniszezőnek a bronzérem nemcsak azért értékes, mert hazájának nyerte Pekingben, hanem mert e sikerrel és az elődöntőben mutatott színvonalas játékával növelte, vagy legalább megerősítette tekintélyét a nemzetközi mezőnyben.

Az elődöntő két vesztesének mérkőzésén Đoković volt az erősebb pszichikailag. Az első játszmában egyszer nyerte el Blake adogatását, a másodikban pedig, habár kétszer is volt 0:40-je az amerikai kezdőütésén, a rövidítésben volt jobb. Megérdemelten állt fel tehát a dobogó harmadik fokára, jelezve, hogy felkészülten utazik New Yorkba, ahol a jövő hétfőn kezdődik az idény utolsó Grand Slam-tornája, az US Open.

Az olimpiai férfitorna bajnoka a mától a világranglistán is első Rafael Nadal lett. A spanyol a döntőben túl erős volt a chilei Fernando Gonzalez számára, aki amúgy is csak a szerencsének köszönhetően jutott el a zárómeccsre.

Női egyesben a Sydneyben nyolc éve ezüstérmes orosz Elena Gyementyijeva diadalmaskodott. A döntőben előbb hátrányban volt honfitársnőjével, Dinara Szafinával szemben, aki azonban a döntőig több nehézség árán jutott el és idő előtt kifulladt. A bronz is az oroszoké, hisz Vera Zvonareva nyert a kínai Na Li ellen. Női párosban várható volt az amerikai Williams nővérek diadala, férfi párosban viszont meglepetés, hogy a svájci Federer, Wawrinka duó győzött. Federernek ez az arany vigaszt jelent, hisz immár harmadik olimpiáján egyesben nem jutott dobogóra.

ÚSZÁS

Čavić egy századdal kapott ki Phelpstől

Ezüst lett Szerbia első pekingi érme – Az amerikai megdöntötte Spitz csúcsát – 24 világcsúcs a medencében

Az olimpiai úszóversenyek a világ több táján is emlékezetesek maradnak. Szerbiában például azért lesz felejthetetlen, mert Milorad Čavić nyerte meg a szerbek első pekingi érmét, amely csak egy századmásodperc miatt ezüst. Az USA-ban azt ünneplik, hogy Michael Phelps –ugyanannak a századmásodpercnek is köszönhetően – megdöntötte Mark Spitz 1972-es müncheni csúcsát és nyolc aranyérmet nyert. Nagy-Britanniában Rebecca Adlington, Japánban pedig Koszuke Kitadzsima két-két aranya érdemli meg a csodálatot...

Az utolsó két nap központi száma a férfi 100 méteres pillangó volt, hisz attól függött, hogy meglesz-e Phelps álomcsúcsa. Az utolsó centiméterekig úgy tűnt, hogy nem, mert a szerb Milorad Čavić vezetett, és ha csak egy kicsit ügyesebb a célba csapásnál, ma ő az aranyérmes, Phelps pedig csak beállította volna Spitz rekordját. Čavićnak azonban nem jött ki az utolsó csapás, az amerikai a mérőszerkezet szerint 1 századdal előzte meg, ami centiméterekre átszámolva 2,2. Szabad szemmel úgy tűnt, Phelps volt az első, a lassított felvétel viszont hibát sejtetett. A szerb csapatvezetés óvást jelentett be, majd amikor centiméterről centiméterre megállítva megnézték a felvételt, kiderült, mégis az amerikai a győztes, mert lendülettel érkezett, nem pedig csak benyúlva, mint Čavić.

A szerb úszó így is elégedett volt, hisz a bronzra számított, ezüstre nem, s mint mondta, ilyen körülmények között nincs miért sajnálni az aranyat. Külön elégedettségre ad okot, hogy Čavić a döntőben 50,59-cel Európa-csúcsot javított és élete nagy álmát valósította meg.

A szerbiai úszók szereplésével elégedettek lehetünk. Egy érem, két Európa- és öt országos csúcs szép teljesítmény. Az összbenyomás még jobb lehetett volna, ha a két ifi, Ivan Lenđer és Szilágyi Csaba nem kimerülten, az ifjúsági vb-ről és Eb-ről érkezik Pekingbe.

Az utolsó két napon négy világcsúcs dőlt meg. Három ezüst után a zimbabwei Kirsty Coventry 200 m háton nyert aranyat 2:05,24-gyel, amivel Margareth Hoelzer rekordját szárnyalta túl 85 századdal. Női 800 méteren a legrégibb csúcs dőlt meg. A brit Adlington 8:14,10 percet úszott, ami 2,12 másodperccel jobb Janet Evans 1989-ben elért eddigi legjobbjánál. Női 4×100-as vegyes váltóban Ausztrália 3:52,69 perccel saját tavalyi csúcsát döntötte meg 3,05 másodperccel. E számban megdőlt az amerikai, az ázsiai és az Európa-csúcs is. Férfi 4×100 vegyes váltóban az USA múlta felül 1,34 másodperccel saját athéni rekordját. Az új csúcs 3:29,34 perc. Itt még az óceániai, az ázsiai és az Európa-csúcs is megdőlt. Az 50 méteres gyorsszámokban meglepetések születtek, hisz a férfiaknál a brazil Cezar Cielo Fielho, a nőknél a német Britte Steffen nyert, míg férfi 1500 méteren a tunéziai Oszama Meluli Afrika-csúccsal akadályozta meg az ausztrál Grant Hackettet, hogy zsinórban harmadszor is olimpiai bajnok legyen.

A Vízkockában 24 világ- és számos egyéb csúcs dőlt meg. E tekintetben csupán a müncheni és a montreali verseny volt a sikeresebb 28 és 26 világcsúccsal. A legtöbb érmet az amerikaiak gyűjtötték, 12 aranyat, 9 ezüstöt és 10 bronzot, következik Ausztrália 6-6 arannyal és ezüsttel és 8 bronzzal.

LABDARÚGÁS

Az elődöntőben: Messi kontra Ronaldinho

Az olimpiai labdarúgótorna elődöntőjébe a várakozásnak megfelelően Brazília, Argentína és Nigéria, valamint kisebb meglepetésre Belgium jutott. Az utóbbiak Olaszországot győzték le, teljesen megérdemelten, hiszen már az első 45 perc után 2:1-re vezettek, s a végén 3:2-re győztek. A belgák sikere azért is meglepő, mert a 18. perctől kezdve tíz emberrel játszottak. Ennek ellenére 0:1-ről fordítottak, s habár az olaszok egyenlítettek a 74. percben, öt perccel később a belgák Dembele második góljának köszönhetően megnyerték a találkozót. A négy negyeddöntő közül csak az olasz–belga és a Nigéria–Elefántcsontpart találkozó dőlt el a rendes játékidőben, a míg a braziloknak és az argentinoknak túlórázniuk kellett. A Ronaldinho vezette, ötszörös világbajnok Brazília, amely még nem nyert olimpiát, az 51. perctől emberelőnyben játszott, ám ezt csak a 101. és a 105. percben tudta gólra váltani. Argentína a Barcelona sztárjának, Messi nek a góljával már negyedórányi játék után vezetett Hollandia ellen, ám a „tulipánok” Bakkal 36. percben lőtt góljával egyenlítettek. A győztes gólt Maria szerezte a 105. percben. Az elődöntőben előrehozott döntőt rendeznek, hiszen Brazília–Argentína mérkőzés lesz az egyik ágon, míg a másik ágon Belgium és Nigéria játszik a fináléba kerülésért.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás