ATLÉTIKA
A jamaicai 200 méteren is világcsúcsot döntött – Sok kolbász Okszana Miankovának
Kétségkívül a férfi 200-as döntő volt a tegnapi, összességében nem túlzottan eseménydús olimpiai nap fénypontja. Nagyon kevesen vonhatták kétségbe Bolt esélyességét, annál többen voltak, akik eleve biztosra vették, hogy a jamaicai itt nemcsak nyer, hanem megdönti Michael Johnson atlantai világcsúcsát is, amely nemrég még egybehangzó vélemények szerint a talán legnehezebben túlszárnyalható férfi atlétikai rekordnak számított. Usain Bolt a rajttól kezdve fantasztikusan futott. Még 50 méternél sem jártak, már elhagyta az egy pályával előrébb futó amerikai Wallace Spearmont, amikor pedig a célegyeneshez érkeztek, a jamaicai előnye már több mint két méter lehetett. Bolt nem fékezett, orkánként söpört a célig, vagy öt méterrel előzte meg a Holland Antillák színeiben futó Churandy Martinát, a 100-as döntő negyedikjét, és több mint héttel a harmadik amerikai Shawn Crawfordot.
Az első eredmény 19,31 másodperc volt, vagyis egy századdal jobb, mint Johnson 1996. évi világcsúcsa, majd a hivatalos még egy századdal gyorsabb lett. Usain Bolt 19,30 másodperce azt jelenti, hogy ember még a földön ilyen sebesen nem futott. Ami a legérdekesebb, Bolt mindkét pekingi aranyát tulajdonképpen méltó vetélytárs nélkül érte el, az aranyérmekért nem kellett volna világcsúcsokat futni. Minden atlétikabarát most az augusztus 29-ei zürichi gálát várja. Nem vitás ugyanis, hogy annak dúsgazdag szervezői szívesen kifizetnék Boltnak az újabb világcsúcsra szánt gázsit, vagy ha kéri, még annál többet is.
A napi atlétikai műsor az olimpián eltörpült Bolt mutatványa mellett. A jamaicai futók fölényét Melanie Walker egészítette ki a női 400 gáton aratott győzelmével és 52,64-es olimpiai csúcsával, míg női kalapácsban nem a Karib-térség nyert, hisz az immár kétszeres olimpiai és vb-ezüstérmes kubai Yipsi Morenót megelőzte a fehérorosz Okszana Miankova. Vele kapcsolatos, hogy neki soha többé nem kell kolbászt vásárolni, hisz egy fehéroroszországi húsüzem az ország minden pekingi aranyérmesének életfogytiglani ingyen kolbászt ajánlott fel. Okszanán kívül ezzel a jutalommal még csak Anton Aramnau súlyemelő élhet, aki a 105 kilogrammosok mezőnyében nyerte meg az olimpiát. Női kalapácsvetésben meglepetés volt, hogy Sydney bajnoka, a lengyel Kamila Skolimowska és a tavalyi tokiói világbajnok német Betti Heidler a döntő első három sorozata után kiesett.
Liu Hsziang kényszerű távollétében kicsit szomorú volt a 110 m-es gát elődöntője, hisz egészen világos, hogy ha csoda nem történik, a kubai (tehát szintén karibi) Dayron Roblesnek nem lesz méltó vetélytársa. Hogy a térségnél maradjunk, a női 200 döntőjébe is három USA-belin kívül öt karibi jutott.
RÖPLABDA
Szerbia érem nélkül maradt
Röplabdázásban Szerbia nem nyer érmet Pekingben. Egy nappal azután, hogy a női válogatott a negyeddöntőben búcsúzott az olimpiától, tegnap ugyanerre a sorsra jutott a férfiválogatott is. Pedig nem lett volna érdemtelen, ha ők jutnak a négy közé és az éremért folytatják, hisz az USA-tól csak óriási és egyenrangú csatában, 3:2 (20:25, 25:23, 21:25, 25:18, 15:12) arányban kaptak ki.
Mindent összegezve a szerb válogatott nem vallott szégyent. Megnyerte az első és a harmadik játszmát, tehát 2:1-re vezetett az amerikaiak ellen, majd 2:2 után a rövidítésben Szerbia már 7:4-re vezetett, ám az amerikaiak időkérése után fordult a kocka. A rivális zsinórban nyerte a pontokat, 14:11-nél három mérkőzéslabdát harcolt ki és a másodikat elődöntőbe jutásra váltotta.
A negyeddöntő többi mérkőzésén sem volt meglepetés. Az oroszok aránylag könnyen múlták felül a bolgárokat, a braziloknak sem volt nehéz dolguk a vendéglátókkal, míg az olasz–lengyel csata is drámai volt, hisz a lengyelek 0:2-ről tértek vissza, de fordítani mégsem tudtak, s mint Szerbia, ők is a rövidítésben vesztették el érmes reményeiket.
A női mezőnyben Európa teljesen leszerepelt, hisz Szerbia után a negyeddöntőben esett ki a világbajnok Oroszország és az Európa-bajnok Olaszország is, így Kína a címét három amerikai válogatott ellenében próbálja megvédeni.
A záróküzdelmek, férfiak, péntek, elődöntő: Oroszország–USA (6.30), Brazília–Olaszország (14.00), vasárnap, a harmadik helyért (4.00), döntő (6.00).
Nők, csütörtök, elődöntő: Kuba–USA (6.30), Brazília–Kína (14.00), szombat, a 3. helyért (6.30), döntő (14.00).