2024. november 27., szerda

A döntőben: Magyarország–USA

Szerbia megalázó veresége az Egyesült Államok ellen, a bronzért Montenegró következik

Vasárnap délelőtt 9.40-kor Magyarország és az USA válogatottai mérkőznek Pekingben a vízilabda férfi olimpiai aranyérméért. Amikor a csoportküzdelmek két legjobbja medencébe ugrik, már tudni fogjuk, hogy az athéni ezüstérmes melyik fele, Szerbia vagy Montenegró nyerte a bronzot. Tegnap ugyanis a magyar válogatott 3:6-ról fordított és nyert 11:9-re Montenegró ellen, amíg az Egyesült Államok válogatottja megalázó, 10:5 arányú vereséget mért Szerbiára. Magyarország tehát zsinórban harmadik pólós olimpiai aranyát nyerheti, az USA harmadízben játszik döntőt és első aranyát próbálja majd megszerezni. A vigaszmeccsen vagy Montenegró szerzi meg az ország rövid történetének első olimpiai érmét, vagy pedig Szerbia tizedszer lesz dobogós az ötkarikásokon.

A magyar–montenegrói találkozó nagy irammal indult, végig színvonalas és élvezhető volt. Bevált a végén egy magyar jóslat, amely szerint győzelem következik, hisz Malagában Montenegró 10:9-re nyert, Pekingben a csoportban 10:10 volt, vagyis fejlődik a magyar csapat...

Biros góljára N. Janović, Kiss Gergelyére pedig Zloković válaszolt. Azután Ivović szerzett vezetést, az első negyed végéig pedig még Benedek, majd Jokić volt eredményes. Amikor a második negyedet N. Janović és Gojković találatai nyitották, már-már úgy tűnt, ez a meccs eldőlt, akkora lendületben voltak a montenegróiak. Jó az öreg a háznál alapon ezután Kiss Gergely dobott kettőt, Molnár meg egyet a döntetlenhez, de a náluk is idősebb Veljko Uskoković a félidőre biztosította csapata utolsó vezetését. A harmadik negyedben ugyanis Madaras lőtt kettőt és Varga Dénes egyet a megnyugtató 9:7-ért. Utolsó erőfeszítésként Uskoković és Gojković a drámai hangulat kedvéért még egyenlített, ám ezután végre Kásás sem a kapufát találta telibe, Varga Dániel pedig megadta a kegyelemdöfést.

A másik elődöntő sokkal langyosabb volt, amiért a szerb válogatott a felelős. Az andalító ritmus azonban nem zavarta meg az amerikaiakat, akik könnyen válaszoltak Vujasinović és Šapić találataira, majd vezettek is, de Pijetlović az első negyedet döntetlenre mentette. A 11. percben ismét Vujasinović talált be, és ki gondolhatta ekkor, hogy Szerbia újabb 11 percen át egyet sem dob, a végéig pedig még csak egyet. Pedig így történt. Az USA zsinórban négyszer vette be a szerb kaput, mielőtt Pijetlović szépített volna. Az utolsó negyedre 7:5 volt az amerikai előny, majd Savić ziccerből szépíthetett volna. De a kapufát találta el három méterről, a kontrát pedig Tony Azevedo varrta be a bal felső sarokba, amire a szerb csapat teljesen leállt, az USA pedig lendületből még kettővel megtoldotta az amúgy is fölényes előnyt.

Az elődöntő tapasztalata: Magyarország a favorit, de nem kell lebecsülni az Egyesült Államokat, mint ahogyan azt Szerbia tette, amikor – könnyebb ellenfélnek vélve – éppen őket választotta az elődöntőre.

A további műsor, vasárnap, az 5. helyért: Horvátország–Spanyolország (7.00), a 3. helyért: Montenegró–Szerbia (8.20), döntő: Magyarország–USA (9.40).

A montenegrói Vladimir Gojković lövését Biros Péter próbálja blokkolni

ATLÉTIKA

A jamaicai villámikrek világcsúcsa

Hihetetlen sportmese: Nigéria atlétanői két véletlen bronzot nyertek

A sport nagyon érdekes meséket tud írni. Tegnap például Nigéria atlétanői két bronzérmet nyertek, noha egyre sem számítottak. Előbb a 4×100-as váltóban értek harmadikként célba, majd Blessing Okagbare, a 19 éves távolugrónő lett szintén harmadik. Előbbi esetben a bronzhoz a nigériaiaknak nemcsak az idény legjobbja kellett, hanem az is, hogy hibátlanul váltsanak. Ami viszont nem sikerült Jamaicának, Nagy-Britanniának és Lengyelországnak, így Nigéria, amely a második váltás előtt csak hatodik volt, egy csapásra a dobogós helyen találta magát. Utóbbi esetben még nagyobb szerencse kellett. Okagbare ugyanis 13. volt a selejtezőben, tehát kiesett. Lehet, hogy haza is utazik, ha ki nem derül időben, hogy az ukrán Ludmila Blonskát doppingoláson kapták rajta a hétpróba során, amiért az ott szerzett ezüstöt elvették tőle, és a távolugrás döntőseinek listájáról is törölték. A nigériai lány tartalékként beugrott, és ha már ott volt, repült egy 691-es egyéni csúcsot és bronzérmet nyert.

A váltót, a fentiek alapján, Oroszország nyerte meg, Belgium pedig második lett, ami Kim Geavertnek szép búcsú a sortolói pályafutástól. Egyben a NOB-elnök Jacques Rogge hazájának első medálját szerezte Pekingben.

A nap eseménye persze a férfi 4×100-as váltó volt, amelyben Jamaica váltóját mindenki világcsúcsra érdemesnek tartotta. A villámikrek, Nesta Carter, Michael Frater, Usain Bolt és Asafa Powell – ebben a sorrendben futottak – igazolták a szakértőket és nem ábrándították ki a szurkolókat sem, hisz 37,10 másodperccel meg is döntötték a világrekordot. Az eddigit 37,40-nel az USA tartotta. Előbb 1992-ben a barcelonai olimpián értek el ennyit, majd egy évre rá a stuttgarti vb-n is beállították. Ezzel a Pekingben elért atlétikai világcsúcsok száma ötre emelkedett. Hármat a jamaicaiak, kettőt az oroszok vállaltak.

Távolugrásban Okagbare előtt a két nagy esélyes végzett. A brazil Maureen Maggi elsőre 704 centit teljesített, az orosz Tatyjana Lebegyeva pedig utolsóra 703-at. Brazília ezzel első női atlétikai aranyát nyerte az olimpiákon, a címvédő Lebegyeva pedig, aki távolugrásban hármat nyert meg a legutóbbi négy vb közül, második pekingi ezüstjét kaparintotta meg.

Az 50 kilométeres gyaloglásban a kétszeres vb-bronzérmes olasz Alex Schwarzer olimpiai csúccsal diadalmaskodott. Második az ausztrál Jared Tallent, a 20 kilométeres táv harmadik helyezettje lett, az athéni második orosz Gyenisz Nizsegorodov pedig kiábrándultan vette át a bronzot.

Női 5000 méteren három etióp lány győzött, de az ezüst Törökországé lett. Elvan Abeylegesse másodszor is második lett Pekingben, Tirunesh Dibaba pedig második aranyát is átvehette, hisz 10 kilométeren is ők ketten nyertek.

Tízpróbában az amerikai Bryan Clay igazolta esélyességét, a napot pedig a férfi rúdugrás zárta, amelyet az ausztrál Steve Hooker nyert meg az orosz Jevgenij Lukjanenko és a német Danny Ecker előtt.

A két jamaicai, Usain Bolt és Asafa Powell a 4×100-as váltó új világcsúcsát ünneplik
80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás