Sorozatunkban annak jártunk utána, hogy a vajdasági önkormányzatok mennyi pénzzel támogatják a sportot és azon belül is a sportklubokat, illetve ha van, mennyi pénzből működik a helyi sportszövetség. Kishegyes községben a múlt év során önkormányzati rendszerváltás zajlott le, s az új községi vezetőség még csak most alakítja ki viszonyulását többek között a sport irányába is.
Első lépésként felmérést készítettek a községi sporthelyzetről, mondta el lapunknak Dragan Ilić, a polgármester sportért felelős tanácsadója.
– A munkát azzal kezdtük, hogy községi szintű analízist végeztünk. Elbeszélgettünk a község összes működő sportklubjának képviselőivel, és felvettük a kapcsolatot a sportszövetségekkel. A kluboktól egész éves tervet kértünk, hogy fel tudjuk mérni működésüket és igényeiket. Emellett felvettük a kapcsolatot a községben lévő három iskola igazgatóival, és körbejártuk a sportpályákat, tornatermeket. Egy adatbázist készítettünk, s mondhatni, most már tisztában vagyunk vele, hogy mik a legégetőbb problémák. Nagy figyelmet szeretnénk a sportnak szentelni, főként az ifjúság vonatkozásában – mondta el Ilić, majd hozzáfűzte, hogy a költségvetésből az idén több pénz jut sportra, mint a tavalyi évben.
– A község elmúlt évi költségvetése 328 millió dinár volt, ebből 3 milliót fordítottak a sportra. Az idén kb. 470 millió dinár a költségvetés, amiből 5,5 millió van előirányozva a sportra. Ezt az összeget nagyrészt a klubok támogatására szánjuk, de újdonságként számolhatok be arról, hogy például támogatni fogjuk a bácsfeketehegyi sportcsarnok működését. Ezt az objektumot nemcsak a bácsfeketehegyi, hanem a szikicsi és a kishegyesi gyerekek, valamint sportklubok is használják. A támogatásnak köszönhetően a klubok ingyen használhatják a csarnokot – számolt be a polgármester tanácsadója.
Kishegyes az országnak talán a legkisebb községe, mindössze 13 sportklub működik a területén. Pont ezért nem létezik községi sportszövetség, noha a törvény szerint kellene hogy legyen. Ilić arról számolt be, hogy ha meg is alakítják a községi sportszövetséget, az csakis önkéntes alapon fog működni.
– A nagyobb városokban, ahol több klub működik, és nagyobb a költségvetés, ott a szövetségnek megvan a maga szerepe. Nálunk ellenben kevés klub működik, és átláthatóak a dolgok. A költségvetésünknek nincs szüksége egy szövetségre, amely sok pénzt emésztene fel – hangoztatta.
A sporteredményekről szólva Ilić elmondta, hogy a bácsfeketehegyi Jadran Női Kézilabdaklub első a kategóriájában, és nagy valószínűséggel egy felsőbb, országos ligába fog lépni. Szép eredményt értek el a karatézók, az íjászklub és az asztaliteniszezők, számolt be a tanácsadó, majd hozzáfűzte, hogy meglátása szerint nem az eredmény a leglényegesebb.
– Szép dolog az elért eredményekkel büszkélkedni, de szerintem az a lényeg, hogy minél több gyerek foglalkozzon sporttal – mondta, majd azzal folytatta, hogy ingyenes fitneszedzéseket indítottak nők számára a község mindhárom településén. Ilić szerint ily módon el tudják érni, hogy a nehéz anyagi körülmények ellenére a nők több időt fordítsanak magukra és az egészségükre.
Ami a község területén lévő sportlétesítményeket illeti, az önkormányzatnak számos terve van. Egyelőre az objektumok felmérését végezték el, a további lépéseket az anyagiak függvényében fogják megtenni. A legnagyobb és a leginkább igénybe vett sportcsarnok a községben a bácsfeketehegyi. Itt a tető beázása miatt adódtak problémák, amire az elkövetkező időszakban fognak figyelmet fordítani, mondta el Ilić. Kishegyesen a kézilabdapálya van a legrosszabb állapotban, de már dolgoznak a felújítás tervdokumentációján, és különböző pályázati forrásokból szeretnének anyagiakat előteremteni a létesítményt rendbetételére. Hasonlóképpen szeretnének eljárni a szikicsi tornaterem esetében is, amely a legkisebb a községben, és egyben a legrosszabb állapotban lévő. Ami a futballpályákat illeti, Ilić meglátása szerint ezek elég korrekt állapotban vannak, de kisebb javításokra, felújításokra szükség van. A bácsfeketehegyi futballpályán szükség lenne egy lelátóra is, hiszen jelenleg nincs.
A tervekről szólva Ilić elmondta, hogy községi szinten nagy hangsúlyt fektetnek az ifjúság sportnevelésére.
– Mindhárom falu általános iskolájában kézilabdasuli indult, amelyek egységesen próbálnak dolgozni. Néhány hete sor került az első mérkőzésre is, ahol a kézilabdasuli keretében a kishegyesi, a bácsfeketehegyi és a szikicsi gyerekek egymás ellen játszottak. Szintén mindhárom falu futballklubjával megegyeztünk, hogy csapatot indítanak a legfiatalabbak ligájában. A község területén két teniszpálya is van, ezért tervben van egy teniszklub megalakítása is – mondta el a sportért felelős tanácsadó, majd arról is beszámolt, hogy terveik között szerepel az Év Sportolója díj létrehozása is. Ezt valószínűleg 2014-ben fogják bevezetni, és a község legkimagaslóbb sporteredményeit szeretnék vele elismerni, mind egyéni, mind klubszinten.
Évi költségvetés 2012 2013
328 millió 470 millió
Sportra kiválasztott 3 millió 5,5 millió
Százalékban 0,91 1,17
Klubok száma 13 13