2024. november 27., szerda

A vasárnapi fekete mellé

Lehet, hogy egy napon majd megtudjuk, kinek vagy kiknek a kegyetlen tréfája, kísérlete miatt lettünk több más délkelet-európai ország lakóival együtt egy gázdráma szenvedő alanyai. Azonban nem lesznek sokkal okosabbak sem a polgárok, sem pedig a szerbiai klubok vezetői és tagjai, ha időközben az ország és a klubok nem oldják meg a törvényhozással kapcsolatos és anyagi vonatkozású problémáikat.

A napokban időszerű fűtési gondok ugyanis nemcsak a lakosságot, hanem a sportolókat is sújtották, hisz egyes csarnokokban nem is lehetett meccseket tartani, másutt pedig hidegben játszottak. A legkellemetlenebb a vízi sportok hódolóinak volt, hisz nemcsak a medencék partján volt szokatlanul zord az „időjárás”, hanem a víz is jóval hidegebb volt a megszokottnál, ezért például a Vojvodina pólósai sem élvezhették túlságosan az edzéseket a Szeged elleni LEN-kupa-találkozó előkészületei során.

Időközben több helyen is megoldás született, itt-ott azonban továbbra is mostoha a helyzet. Nem véletlen, hogy jobbára ismétlődő esetekről van szó, hisz a klubok tartozásai akkorára rúgtak, hogy a létesítményeket üzemeltető vállaltoknak nincs más megoldásuk, mint mondjuk a fűtés megvonásával behajtani a tartozásokat. Az sem meglepetés, hogy a két legtehetősebb, a legnagyobb összegeket forgató fővárosi klub adósodott el a leginkább, s szinte már menetrendszerűen történik minden télen, hogy a Pionír Sportcsarnok adminisztrációja megüzeni a Partizan és a C. zvezda kosarasainak, vagy fizetnek, vagy pedig fagyoskodnak. Utóbbi azzal is jár, hogy nem rendezhetnek nemzetközi meccseket, holott éppen ez idő tájt következnek az idény legfontosabb és legrangosabb találkozói. Mivel a két klub rendszerint képtelen fizetni, az illetékes városi vagy állami szervekhez fordulnak segítségért, amit némi huzavona után rendre meg is kapnak. Bizonyos azonban, hogy ez nem mehet így örökké. Ha például a klubok magánkézben lennének, miattuk sem a város, sem pedig az állam nem nyúlhatna bele a saját kasszájába. A két fővárosi sportegyesület minden klubja többek között ilyen okokból is ellenzi a magánosítást, és elsősorban ez az oka annak, hogy a már évek óta megírt sporttörvény még mindig valamilyen fiókban várja a szebb napokat.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás