2025. április 28., hétfő

„A Dakar is le tud engem győzni”

VÉGET ÉRT A 33. DAKAR-RALI
A dél-amerikaiak természetesen az argentin Alejandro Patronelli győzelmének örültek a legjobban (fotó: Beta/AP)

Véget ért a 33. Dakar-rali, amely a terepeket tekintve szenzációs újdonságokat hozott, a főesélyesek viszont a papírforma szerint besöpörték a győzelmeket. A világ legnehezebb terepralija idén valóban gyötrelmes volt, hiszen a 443 elindult járgányból 249 ért célba, 97 motor, 78 autó, 60 kamion és 12 quad.

A magyar versenyzők közül Szalay Balázs és Bunkoczi László végül a 21. helyen ért célba a Hummer-szívvel dobogó Opel Antarával, de összességében elégedettek lehetnek, mert a kocsi az első szakaszokon nagyon rakoncátlankodott, s csak végső erőfeszítésekkel lehetett üzemképessé tenni a folytatásra, amelyben meg már szépen szuperált. Az erdélyi Gyenes Emánuel a kiváló 17. helyen zárt a motorosoknál, a legjobb újonc ebben a kategóriában pedig a 8. olasz Alessandro Boturri. Még két érdekes adat: a Mini X Raid Team mind a nyolc autója célba ért, a kamionos bajnok Gerard De Rooy apja 25 évvel ezelőtt szerezte meg utolsó győzelmét a Dakaron.

S akkor lássuk, hogyan látta a Dakart a mi versenyzőnk, a szabadkai Saghmeister Gábor:

Sokan állítják, hogy életük legnehezebb Dakar-raliján vannak túl, s túlnyomórészt Peru utolsó három szakaszát és a fesh-fesht teszik „hibássá”. Ez a fajta finom homok máshol is van?

– Persze, ez szinte minden szakaszon van, csak a nézők nem látják sokszor, mert nem ezt filmezik. Vannak itt más érdekességek is, inkább azokat mutatják, mert a helikopteres tévés stáb nem tud olyan közel jutni a homokos terephez.

Az idén nemcsak a sivatag, hanem a víz is meglepett benneteket, hiszen olyan heves esőzések voltak, hogy az egyébként holt szakasz is virágozni kezdett. Ez mennyire nehezítette meg az életeteket?

– Érdekes volt. A szervezők max. 20-30 centis vizet vettek számításba, de ezek 80-90 centire duzzadtak, így ügyességi szakasszá váltak. Sokan beleestek, köztük Stanovnik barátom is, aki utána majd három órát bajlódott, hogy újraindítsa a gépet. A szlovénnak később elszakadt egy izma a combjában, hónapokig pihentetnie kell, de Abu-Dzabiban már remélhetőleg mindketten indulhatunk.

Mindenki 450-essel indult, de azért látható volt, hogy a gyári csapatok már nem küzdöttek azokkal a hibákkal, mint például te. Mi a motor és motor közti különbség?

– Ez érdekes kérdés, amire egyelőre nem tudom a választ, mert nem látok bele az ő motorjaikba. Lehet, hogy néhány tuningolt alkatrészük más ötvözetű, mint az enyém. Azt egyébként a sajtó nem tudja, hogy én már a negyedik nap jeleztem a szerelőmnek, hogy a motor meg-megáll, de akkor még sikerült újraindítanom. A 450-es KTM egészében nagyon jó jármű, jobban hajtható, mint a 690-es, s remélem, adódik rá még alkalom, hogy megmutassam, jobb eredményt tudok ezzel elérni, mint az előzővel.

A győztesekről néhány szót.

– A motorosoknál várható volt ez a párbaj, bár jönnek a fiatalok, például a szlovák Svitko, aki már akár szakaszgyőzelemre is képes. Róluk sokat hallunk majd még a következőkben. Az autóknál is érvényesült a papírforma, Peterhansel megérdemelten győzött, bár a Hummer a leggyorsabb kocsi. Furcsa viszont a sofőrje: Gordonnak semmi sem számít, nem kalkulál, hanem amolyan „mindent vagy semmit” alapon nekiront minden szakasznak. A kamionosoknál számomra meglepetés az Iveco ilyen jó szereplése, bár ez a győztes holland fickó nem mai gyerek, hiszen 10. raliján sikerült neki győznie. Patronelliék diadala teljesen várt. Velük nem lehet egyenrangúan versenyezni, hiszen argentinok, és egész évben az Atacamában edzenek.

Úgy nyilatkoztál, hogy jövőre is mindenképpen rajthoz akarsz állni. Mi kell még a négyéves dél-amerikai tapasztalathoz?

– Már csak a szerencse. Jó motor. Végül is jól jött ez a pofon, mert rájöttem, a Dakar is le tud engem győzni, nem csak én a Dakart. Talán hibát követtünk el azzal, hogy a verseny előtt csupán egy héttel érkezett meg a motor, de erről sem nagyon tehetünk, hiszen a szponzortól akkorra érkezett meg rá a pénz, s még szerencse volt, hogy az interneten találtunk egy ilyen masinát.

Ismét felerősödtek azok a hangok, amelyek Dél-Amerikából „visszatranszportálnák” az egészet Afrikába. Erről hallottál kinn valamit?

– Nem, és nem is hiszek benne. Ezen a ralin azok szerepelnek, akik „nevek” a szakmában, és támogatók állnak mögöttük, tehát nekik a pluszköltség nem számít. Lavigne igazgató sem gondolkodhat ilyenen, hiszen Afrikában sohasem lesz 2millió ember a rajton…

Magyar ember Magyar Szót érdemel