A kanadai Vancouverban ma kezdődik meg a XXI. téli olimpiai játékok, a sport harmadik legjelentősebb rendezvénye. Bármennyire is igyekeznek egyesek a kettes számúnak feltüntetni, a téli olimpiát nemcsak a nyári előzi meg, hanem a labdarúgó vb is, függetlenül attól, hogy a résztvevők száma jóval kisebb, ám ezzel ellentétesen arányos a világszerte mutatott érdeklődés.
Sokkal többre vitték a skandináv és az alpesi országok, valamint az egykori Szovjetunió és NDK versenyzői, míg az utóbbi időben, elsősorban a gyorskorcsolyázásban elért eredmények szerint, az ázsiai országok is. A Vancouver környékén található pályákon és létesítményeken az elkövetkező két hétben több mint 2600 sportoló lép fel a világ minden tájáról. Mint általában, nem maradnak el az egzotikus országok sem, bár az ő részvételük inkább szimbolikus, ugyanúgy, ahogyan Szerbia szereplése is. Nem így két volt jugoszláv tagköztársaság, Szlovénia és Horvátország szereplése, sőt Magyarországé sem, hisz a múltban e nemzetek képviselői alpesi sízésben, síugrásban és műkorcsolyázásban nemcsak dobogóra is tudtak lépni, hanem a horvátoknak Janica Kostelić személyében minden idők egyik legsikeresebb sízőjük volt.
Ma a megnyitó ünnepségen kívül a férfi lesiklás és a normálsánc hivatalos edzése lesz műsoron, holnap pedig már hat számban osztanak érmeket. Amikor pedig majd a végső éremelosztásról szólhatunk, a csúcsra az amerikaiakat, a németeket és az oroszokat várjuk, hisz nekik szinte minden téli sportban van éremesélyesük. Világos, hogy az osztrákok, svájciak, skandinávok és koreaiak, nem kevésbé pedig a vendéglátók sikereire is számíthatunk.
Fontos kérdés, hogy kik lesznek az olimpia sztárjai. Többszörös éremszerzésre mindenekelőtt sífutásban, az alpesi számokban és gyorskorcsolyázásban lehet számítani, viszont a legnagyobb látogatottságra a műkorcsolyázás és a jégkorongtorna számíthat.
E tekintetben máris veszélyben forog egy előre elkönyvelt nagy sorozat, hisz az amerikai Lindsey Vonn, az utóbbi esztendők fölényesen legjobb alpesi sízőnője sérültet jelentett. Nem mondta le a szereplést, de tudatta számos szurkolójával, hogy megeshet, hogy az olimpia nélküle zajlik le. Ott lesz viszont az alig két hete megműtött svájci Didier Cuche, aki már a lesiklás edzéseinek legjobb eredményével is büszkélkedhet.
Szerbiából tíz sportoló lép fel Vancouverben. Közülük csak Jelena Lolović alpesi síző számít ismertnek, a legérdekesebb viszont a négyes bob lehet, hisz abban két vajdasági atléta, a tíztusázó Matijević és Sarčević is helyet kapott. Érdekes itt megemlíteni, hogy a horvát bobban is van atléta, méghozzá az egyik legjobb kalapácsvetőnek számító Haklits András.
Akit tehát a téli sportok érdekelnek, ma 18 órakor a megnyitót élvezheti, bár ez nálunk hajnali három órát jelent, holnap pedig 9.45-kor, közép-európai idő szerint 18.45-kor indul az első versenyszám, a síugrás.
A téli olimpiának természetesen lesz árnyoldala is, hisz állítólag már 30 pozitív doppingeredmény volt, s ki tudja, hány sportolót kapnak rajta a versenyek végéig.
Külön vonul a két Korea
Külön-külön vonulnak fel a két Korea sportolói a vancouveri téli olimpia pénteki megnyitóünnepségén. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság bejelentése szerint Szöul és Phenjan képviselői nem tudtak dűlőre jutni a közös csapat, így az együtt masírozás kérdéseiben, s ki-ki saját zászlaja alatt, önállóan vesz részt a ceremónián. A megosztott Koreai-félsziget két állama, az ötvenes évek elején háborúzó, s a konfliktust fegyverszünettel, nem pedig békeszerződéssel lezáró, ennél fogva jogilag máig hadban álló Koreai Köztársaság és Koreai NDK az olykori egymáshoz közeledés jegyében közös csapatban vonultatta fel versenyzőit a 2006-os téli olimpián, Torinóban, ahogyan két nyári ötkarikás csúcsesemény, a 2000-es sydneyi, és a 2004-es athéni játékok megnyitóján is. Viszont legutóbb Pekingben, 2008-ban már elmaradt a hasonló „közösködés”. Dél-Koreát amúgy 46 sportoló képviseli Vancouverben, míg Észak-Korea küldöttsége mindössze egy műkorcsolyázóból és egy gyorskorcsolyázóból áll.