A szervezők egyik helyen a túl sok hóval, másutt a meglepően enyhe időjárással hadakoznak, az olimpiai játékok Vancouverben pedig újabb érdekes mesékkel szolgálva haladnak. Öt új bajnokot avattak, az alpesi számokat megint elhalasztották, s a versenyek hangulata révén lassan feledésbe merül a szánkós tragédia.
Északi összetettben így a Világkupában is éllovas Jason Lamy-Chappuis kaparintotta meg az aranyat, sílövészetben pedig óriási meglepetés, hogy Vincent Jay tiszteletére csendültek fel a La Marseillaise dallamai a kanadai város főterén. Jason amerikai és francia szülők gyermeke, aki maga választotta a francia színeket, melyekért Vancouverben fanatikusan harcolt. Az ugrások után ugyanis még a finn Ryynaenen vezetett nagy fölénnyel, majd a futásban két amerikai állt az élre. Az utolsó körben a japán Kobajasi keményített be, de túl korán. Az amerikai Johnny Spillane könnyűszerrel állt az élre, 25-30 méternyi előnye is volt, de Lamy-Chappuis nem adta fel, és a célegyenesben, ha csak centiméterekkel is, de már vezetett. Spillane már nem tudott erősíteni és végleg a második helyre szorult.
A sílövő pályán, melynek talaja mindenre megfelelne, kivéve a versenyzést, a nagyok sorra betliztek. Így például a híres norvég Björndalen még futott valahogy, de amikor lőni kellett, megremegett a keze, és négy hibával a 17. helyre sodródott. Közben azok jártak jól, akik az elsők között, még az új eső előtt rajtoltak. Hatos számmal nyert a francia Jay, kettessel a norvég Svendsen és négyessel a tavalyi vb-n már bronzérmet nyert horvát Jakov Fak követték. A győztes trió azután majd egy teljes órán állt a célnál, és várta, hogy valaki megelőzi-e őket. Senkinek sem sikerült, így a horvátok az első olyan téli olimpiai érmüket nyerték, amely nem a Kostelić testvérekkel kapcsolatos.
A kanadaiak végre rendezőként is szereztek olimpiai bajnoki címet. Ugyanis 1988-ban, Calgaryban, a téli és 1976-ban, Montrealban, a nyári olimpián nem nyert kanadai sportoló. Most síakrobatikában Alexandre Bilodeau törte meg az átkot és utasította maga mögé a címvédő ausztrál Begg-Smithet. Szánkózásban a torinói bajnok Zöggeler két német mögött zárt, és győzött a 20 éves Felix Loch, akinek megadatott, hogy elsőként édesapja gratulált. Nem véletlenül, hisz ő a német válogatott edzője.
A cseh Martina Sablikova négy éve egy-egy 4. és 7. helyet szerzett gyorskorcsolyázásban, most pedig övé az első titulus, amivel folytatta a szép cseh hagyományt, hogy 1998 óta mindig nyernek bár egy aranyat.
Szép ünnepe volt a Szen Szu, Zao Hongbo veterán kínai műkorcsolyázó párosnak. A 31 és 36 éves házaspár a Valentin-napot és a kínai újévet a rövid program minden idők legjobb, 76,66-os eredményével ünnepelte meg, és már csoda kell hozzá, hogy ne ők nyerjék az aranyat.
Az éremlistán 10 döntő után Franciaország vezet 2 arannyal és 1 bronzzal, az USA-nak 1 aranya, 2 ezüstje és 3 bronza, Németországnak pedig 1 aranya és 3 ezüstje van. Eddig 16 ország képviselői álltak dobogóra.
Eredmények, északi összetett, 10 km és normál sánc, egyéni: 1. Jason Lamy-Chappuis (Franciaország), 2. Johnny Spillane (USA), 3. Alessandro Pittin (Olaszország), gyorskorcsolyázás, 3000 m, nők: 1. Martina Sablikova (Csehország) 4:02,53, 2. Stephanie Beckert (Németország) 4:04,62, 3. Kristina Groves (Kanada) 4:04,84, sílövészet, 10 km sprint, férfiak: 1. Vincent Jay (Franciaország), 2. Emil Hegle Svendsen (Norvégia), 3. Jakov Fak (Horvátország), szánkózás, egyéni, férfiak: 1. Felix Loch (Németország), 2. David Möller (Németország), 3. Armin Zöggeler (Olaszország), síakrobatika, férfi mogul: 1. Alexandre Bilodeau (Kanada), 2. Dale Begg-Smith (Ausztrália), 3. Bryon Wilson (USA), jégkorong, nők, B csoport, 1. forduló: USA–Kína 12:1, Finnország–Oroszország 5:1.