2024. november 27., szerda

Az NDK megelőzte a Szovjetuniót

XXI. TÉLI OLIMPIA, VANCOUVER –Mivel az egykori országok érmeit is elszámolhatják az utódállamok, Németország a keddi két arannyal az olimpiák összesített éremtáblázatán megelőzte Oroszország
A német Magdalena Neuner fő állásban olimpiai bajnok sílövő, civilben pedig vámtiszt

Azt követően, hogy Vancouverben az előző kettő francia és svájci sikernap volt, kedden az ünneplésből és örömből legtöbb a németeknek jutott ki. A versenynap ugyan csonkára sikerült, hisz a hóvihar matt ismét el kellett halasztani a férfi alpesi kombinációt, ám öt új érem komplettet osztottak ki, s a németeknek két arany, valamint egy-egy ezüst és bronz jutott.

Németország ezzel a vancouveri éremlista élére állt, egyben pedig a téli olimpiák legsikeresebb nemzete is lett. Ha ugyanis az egykori NDK trófeáit is beszámítják, amire a NOB szerint joguk van, ugyanúgy, ahogy Oroszország magáénak tudhatja a szovjetek és a FÁK nyerte medálokat, a németeknek 121 arany-, 120 ezüst- és 96 bronzérmük van, az oroszoknak pedig 120 arany, 87 ezüst és ugyancsak 87 bronz. E listán Norvégia a harmadik 98 aranyéremmel.

Éremtáblázat

Országnév arany ezüst bronz

Németország 3 4 2

Egyesült Áll. 2 2 4

Franciao. 2 1 4

Kanada 2 2 1

Korea3 1 0

Svájc 3 0 1

Kína 1 1 1

Ausztria 0 2 1

Norvégia 0 2 1

Olaszország 0 1 2

Svédország 2 0 0

Szlovákia 1 1 0

Csehország 1 0 1

Japán 0 1 1

Hollandia 1 0 0

Ausztrália 0 1 0

Észtország 0 1 0

Lengyelo. 0 1 0

Horvátország 0 0 1

Oroszország 0 0 1

A német gyűjteményt négy hölgy, Magdalena Neuner biatlonista, Tatjana Hüfner és Natalie Geisenberger szánkósok, Jenny Wolf gyorskorcsolyázó gazdagította. Váratlanul nyert férfi biatlonban a svéd Björn Ferry, jó versenyzéssel és némi szerencsével győzött a gyorskorcsolyázó koreai Li Szang Hva, míg a kanadai hódeszkás Maelle Ricker esetében a szerencse nagy mértékben közrejátszott a női cross döntőjében.

Neuner, aki 2008-ban minden idők legfiatalabb női biatlon világbajnoka volt, a sok lövő hiba miatt izgalmas viadalon nyerte meg a 10 kilométeres üldözőversenyt. A szlovák Anastazia Kuzminával együtt nagyszerűen futottak, de a lőállásban mintha abban vetélkedtek volna, hogy ki téveszti el a céltáblát a legrosszabb pillanatban. Végül mindketten egyformán rosszak voltak, a német nyert, s most mindkettőjüknek már egy-egy arany- és ezüstérme van az olimpián. Érdekes, hogy Neuner, aki civilben vámtiszt, 16 évesen hagyta ott az iskolát és csapott fel profi biatlonistának. A bronzérmes francia Brunet-nek a hobbija szokatlan, ő ugyanis szenvedélyes vadász.

A férfi üldözőversenyben a svéd Ferry lőtt a legjobban és a nyolcadik helyről kapaszkodott fel fokozatosan az élre. A tíz kilométeres számban győztes francia Jayt az osztrák határőr, Cristoph Sumann is megelőzte, míg a hírneves norvég Björndalen váratlanul éremre állt, de az utolsó lövéskor kettőt is rontott.

Női hódeszkában 31 éves hölgyek nyerték el a két legfényesebb érmet. A vancouveri születésű Maelle Ricker, a torinói negyedik, úgy került az élre, hogy az arany és a bronz védője nem volt versenyben, az ezüstöt védő és főesélyes amerikai Lindsey Jacobellis pedig az elődöntőben bukott és kirepült a pályáról, így nem jutott döntőbe, amit követően Rickelnek már könnyű dolga volt. Jacobellis mellesleg becenevet válthatna, hisz a Lucky (szerencsés) sehogyan sem illik rá. Négy éve úgy veszített olimpiai döntőt Tanja Friedentől, hogy nagy előnyben, az utolsó ugrás alkalmával, teljesen szükségtelenül, valami attraktívat akart bemutatni, de elesett és tehetetlenül nézte, hogy siklik el mellette a svájci.

A gyorskorcsolyázók panaszkodnak a jég minőségére, s állítják, hogy ezért a sok baleset. Múlt éjjel egy orosz lány botlott meg és a korcsolyával jól belehasított saját bokájába, a döntő futamban pedig a világcsúcstartó német Wolf botlott alig láthatóan, amiért a majd két méteres előnyéből, ami időben kifejezve kb. 14 századmásodpercet jelent, a végén csak egy század maradt. Ebből faragott tőkét a mellesleg idén világbajnokságot nyert és jövő csütörtökön 21 éves koreai Li, aki az első futamot hat századdal nyerte.

Szánkózásban tovább tart a német fölény, hisz az olimpiákon eddig kiosztott 39 éremből ők nyertek 26-ot. Győzött Tatjana Hüfner pszichológus, a német hadsereg tisztje, bronzérmes lett viszont Natalie Geisenberger rendőrtiszt.

Mindezek a versenyek sokaknak mit sem jelentenek, hisz a téli sportok közül csak a hokit élvezik. Nos, ők is elmondhatják, hogy a negyedik napon végre elkezdődött az olimpia, s megindultak a csatározások a várva-várt kanadai-orosz döntő irányában. Figyelmeztetünk azonban arra, hogy Torinóban is általában e két nemzetet várták a döntőbe, végül a svédek diadalmaskodtak.

Eredmények, sílövés, női 10 km üldözőverseny: 1. Magdalena Neuner (Németország) 30:16,0, 2. Anastazia Kuzmina (Szlovákia) 30:28,3, 3. Marie Laure Brunet (Franciaország) 30:44,3, sílövés, férfi 12,5 km üldözőverseny: 1. Björn Ferry (Svédország) 33:38,4, 2. Cristoph Sumann (Ausztria) 33:54,9, 3. Vincent Jay (Franciaország) 34:01,2, gyorskorcsolya, női 500 m: 1. Li Szang Hva (Dél-Korea), 2. Jenny Wolf (Németország), 3. Vang Beiszing (Kína), hódeszka, női cross: 1. Maelle Ricker (Kanada), 2. Deborah Antonioz (Franciaország), 3. Olivia Nobs (Svájc), szánkó, női egyéni: 1. Tatjana Hüfner (Németország), 2. Nina Reithmayer (Ausztria), 3. Natalie Geisenberger, jégkorong, férfiak, 1. forduló, A csoport: USA–Svájc 3:1, Kanada–Norvégia 8:0, B. csoport: Oroszország–Lettország 8:2, nők, 2. forduló, B csoport: USA–Oroszország 13:0, Finnország–Kína 2:1.


Az osztrák Viktor Pfeifer

Maria Ramberger (Ausztria)

Az orosz Jevgenyij Viktorovics Pljuscsenko
80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás