2024. november 27., szerda

Jupiter és az ökör a nevelésben

KOMMENTÁR

Gyerekkorban gyakran szüleinket nem értjük meg, felnőttként viszont nemritkán a kormány döntéseire nézünk értelmetlenül. Amikor felnövünk, már tudjuk, hogy szüleink mit miért tettek, ha egyet értünk vele, ha nem, viszont keveseknek adódik meg, hogy tagjai legyenek a kormánynak, s hogy akkor pontosan tudhassák, a korábbi hatalom mért húzta meg azokat a lépéseket, amelyeket éppen megtett. Az egészben a legbosszantóbb, hogy esetünkben az értelmetlen és megmagyarázhatatlannak tűnő döntősek egyre gyakoribb egymásutániságban következnek. Egyiket még el sem felejtettük, máris kapunk két másikat...

Elvben szép és jó, hogy az ifjúsági és sportminisztérium kidolgozta a fiatalok nemzeti stratégiáját, annál vitásabb azonban, hogy abban kiknek szánt kulcsfontosságú szerepet. Egyike azoknak, akiket példaként állít a fiatalok elé Danilo Ikodinović, Szerbia minden idők egyik legjobb vízilabdázója. Eddig stimmel, viszont mindenki előtt ismeretes, hogy Ikodinović tavaly nyáron alkoholizált állapotban 200 kilométeres óránkénti sebességgel száguldott a motorjával és közlekedési balesetet okozott, amelyben ő is áldozat lehetett volna, szerencséjére azonban megúszta azzal, hogy további életét rokkantként élheti le.

Mivel azonban a baleset alkalmával számottevő kárt okozott és mások életét is veszélybe sodorta, eljárás folyik ellene, és megeshet, hogy nem kerüli el a méltó büntetést.

Nem vitás, hogy egy volt élsportolót kapcsol be nemes célú munkájába a minisztérium, viszont egészen meglepő, hogy olyan egyénről van szó, aki pályafutása során sem volt eszményi választás a példaként állításra, most pedig különösen nem az, hisz vádlottakat sehol a világon nem szokás nevelési akciókban alkalmazni. Egészen más lenne az eset, ha Ikodinović mondjuk már letöltötte a büntetését és a rehabilitációs folyamatban, miután tette kapcsán kötelező értékű bűnbánó nyilatkozatot is tett, saját negatív tapasztalatai révén, elrettentő példaként vezekelne és venne részt egy országos szintű és értékű köznevelési folyamatban.

A pólós akkor sem lehet pozitív példaként állítható, ha esetleg a bíróságon felmentik. A gyanú ugyanis marad, nem menekülhet attól az értékeléstől, hogy azért nem kapott büntetést, mert nem vagyunk mindannyian egyformák a törvényszék előtt, és egyeseknek szabad, ami másnak nem.

Vagy az ifjúsági és sportminisztérium már tudja mi lesz a bírósági döntés, és így óhajt valamilyen munkát találni annak, aki félkezű rokkantként más komoly munkára már nem lesz alkalmas?

Igaz, a minisztérium fogadáson és szerződéskötésen Ikodinović helyesen fogalmazott, amikor kijelentette, tudja, hogy segíthetne e téren, hisz pozitív és negatív tapasztalataival befolyásolhatná a jövő nemzedékek nevelési folyamatát.

A negatív tapasztalatról már szóltunk, s marad a kérdés pozitívnak elegendő-e, hogy valaki élsportoló volt, közben a balkáni féktelen életvitel lehetett rá a jellemző. Mindezzel nincs szándék arra, hogy Ikodinovićot kiközösítésre ítélendő gazember fényében tüntessük fel. Nem rosszabb, de nem is jobb az itteni jól kereső, könnyelmű és érzéktelen élsortolók zöménél, aki nagyot tévedett és tettéért felelősséget is kell vállalnia, mint hasonló esetben bárki másnak – ennyi az egész. Vagyis, adott esetben nem annyira Ikodinović személyével lenne a baj, hanem azzal, hogy a lehető legrosszabb pillanatban bízzák meg azzal a felelős poszttal, amelyet nem biztos, hogy úgy betölthet, hogy annak még kedvező hatása is legyen.

Máskülönben a jövő nemzedékek azt értik meg a minisztériumi üzenetből, hogy nem baj, sőt tanácsos részegen a kormánykerék mögé ülni, nagy sebességgel száguldozni a közutakon, a hírhedt belgrádi tutajokon és hasonló szórakozóhelyeken átmulatni nemcsak az éjszakákat, hanem az egész életet is, fegyverrel járni kelni, otthagyni az iskolát...

Mert ha így van, akkor cinikus módon tovább fejleszthető a mese. A minisztérium ugyanennek az akciónak a keretében jószolgálati nagykövetté üthetné azt a kosarast, aki Amerikában verte félholtra iskolatársát, majd megszökött onnan és most érthetetlen módon az egész államapparátus oltalmát élvezi, az egészséges életmód propagálására pedig a nyolcszoros olimpiai úszót alkalmazhatná, akit kábítószer élvezésen kaptak rajta...

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás