2025. április 29., kedd

Hét amerikai Londonban?

BIRKÓZÁS

Šabacon válogatottmérkőzést vívott egymással Szerbia és az Egyesült Államok birkózóválogatottja. Az amerikaiak közül a vb-bronzérmes Ruizt ismerhettük fel, de régi kedves arcként legjobban a szövetségi kapitányukat, Momir Petkovićot, aki a már elég távoli montreali olimpián, 1976-ban aranyéremmel örvendeztette meg a jugoszláv szurkolókat. Jellegzetes bajuszával és csapatával a szerbiai kapitány, Milorad Dokmanac felvette a versenyt, de azzal a tapsviharral, amellyel a hazai nézők fogadták az 1986 óta az óceán túlsó oldalán élő sportembert – nem.

Momir Petković (jobbról)Željko Trajković és Danyi Károly társaságában. Fotó: a szerző

Az amerikaiaknak Šabac volt idei európai portyájuk második állomása, hiszen előtte megjárták a Szlovén Nagydíjat, szerdán pedig Bulgáriába készültek, a híres Nikola Petrov-emlékversenyre. Mindennek koronájaként Szombathelyen is indulnak, a világ jelenleg talán legerősebb kötöttfogású viadalán, a Magyar Grand Prix-n, amely március 4-én kezdődik.

– Kinn Amerikában mindig nagyon várjuk ezt az időszakot, amikor átruccanhatunk Európába. Kiváló meccseket vívunk itt a különböző csapatokkal és versenyzőkkel, amely kölcsönösen jót tesz mindenkinek. Külön öröm a számomra ez a válogatottmérkőzés, hiszen látható, hogy mennyi embernek okozunk örömet a küzdelmekkel.

Nem ismerem pontosan az amerikai selejtezős rendszert, de hány birkózóra számíthat a 2012-es olimpián?

– Mi mindig mind a hét súlycsoportban szeretnénk versenyzőt indítani. Természetesen nekünk is túl kell esnünk a kvalifikációkon, de nem is gondolunk arra, hogy valaki azt elbukhatja.

Kikkel kell majd számolnunk kinn, Londonban?

– Justin Ruizzal mindenképpen. A legjobbjaink közül sokan most nincsenek itt, de Szombathelyen már fellépnek. Ott az amerikai ranglista alapján több súlycsoportban többen is indulnak majd, s meglátjuk, kik érdemlik meg azt, hogy egyáltalán számoljunk velük.

Önökhöz igen közel van Kuba, amely szintén birkózó-nagyhatalomnak számít, hiszen mindig van kiemelkedő versenyzőjük. Hogyan tudják kihasználni ezt a tényt, hogy közel van?

– Minden évben ott edzőtáborozunk. Kiváló viszonyt ápolunk az ottani birkózókkal, csak sajnos ők még most sem jöhetnek el hozzánk. Reméljük, hogy a politikai helyzet a közeljövőben megváltozik.

Sokan mondják, hogy a mostani szabályok kötött fogásban tönkreteszik a birkózást. Amerikában hogyan vélekednek erről?

– Ott is kritikus hangnemben, hiszen a birkózás elveszítette a szépségét, a varázsát, mindazt, ami ezt a sportágat naggyá tette. Kivették mindazokat a momentumokat, amelyek a nézőknek érdekesek voltak. Nem tudom, az olimpia után milyen változtatásokat eszközölnek, de a FILA-nak mindenképpen meg kell hallgatnia a legnagyobb szakembereket, megnyitni egy vitát, amelybe a legjobb válogatottakat és országokat is be kell vonni, s csak azután meghozni a döntést, milyen is legyen a jövőben a kötöttfogású birkózás.

Magyar ember Magyar Szót érdemel