2024. november 27., szerda

Lángoltás a vendéglátók diadala után

XXI. TÉLI OLIMPIA, VANCOUVER – Justyna Kowalczyk legyőzte az 5. érmét nyerő Marit Björgent – M. Riesch és Razzoli a műlesiklás bajnokai, az osztrák férfiak érem nélkül maradtak – A szerb bob
A szlovák Andrej Sekera (44) szabálytalansága után a finn Ville Peltonen (16) a palánknak ütközött

Eseménydús 17 nap után, a férfi 50 kilométeres sífutást és a jégkorongtorna döntőjét követően megtartott záróünnepséggel a kanadai Vancouverben befejeződött a XXI. téli olimpia. Az utolsó két versenyszám már nem befolyásolhatta a tényt, hogy az aranyérmek száma szerint a verseny legjobbjai a vendéglátók voltak, hisz a két utolsó éremosztás előtt 13 első helyük volt már, vagyis hárommal előzték meg a németeket, néggyel az amerikaiakat és öttel a norvégeket.

A hétvége a női műlesiklással kezdődött, amelyben a német Maria Riesch második olimpiai aranyát nyerte a két nagy rivális, az osztrák Marlies Schild és a cseh Sarka Zahrobska előtt. A szerb Jelena Lolović bukott, a fiatal Nevena Ignjatović azonban a jó 32. helyen zárt, míg a magyar Berecz Anna a 45. pozíción. Következett a női sílövőváltó, amelyben Norvégia élt az alkalommal, hogy a német csapatban nem volt ott Magadena Neuner. A kínai Vang Meng rövid pályás gyorskorcsolyázásban ugyancsak második aranyát vehette át, a másik két számban pedig a hazaiak diadalmaskodtak.

A nap legnagyobb eseménye az amerikai–finn jégkorong-elődöntő volt, amely rendhagyó módon kezdődött. Csak 11 perc 26 másodperc múlt el a meccsből és az amerikaiak már 6:0-ra vezettek. Az USA ebben az időszakban fantasztikus csatárjátékot produkált, átlagban minden második lövésük a hálóban kötött ki, s ezek nem véletlenszerű találatok voltak, hanem maximálisan kidolgozott helyzetek, kivéve az elsőt, amely az ügyetlenül felszabadító finn kapus lelkén szárad. A másik meccsen a kanadaiak nem csillogtak, de legyőzték a szlovákokat, és összehozták az észak-amerikai álomdöntőt. A bronzérmet végül a finnek vitték haza, hisz az elődöntő nagy zakóját és azt követően, hogy a bronzmeccsen a szlovákok már 3:1-re vezettek, összeszedték magukat, zsinórban négy gólt ütöttek, és igazolták, hogy a legutóbbi öt olimpián nem véletlenül nyertek négy érmet.

A szombati férfiműlesiklás a 13-as rajtszámmal induló Giuliano Razzoli révén olasz diadallal ért véget. Az olaszok első trófeája ez 1992 óta, amikor a számban Alberto Tomba, Razzoli mostani edzője nyert ezüstöt. A második helyet és a vancouveri második ezüstjét a horvát veterán Ivica Kostelić nyerte, míg a svéd Andre Myhrer a négy évvel ezelőtti negyedik helyről az idei dobogóra lépett. A műlesiklás zárta az osztrákok teljes kudarcát, akik 1936 óta először maradtak érem nélkül a férfi alpesi számokban. A sztárkvartettből Manfred Pranger az első futamot sem fejezte be, Benjamin Raich a negyedik, Marcel Hirscher az ötödik, Reinfried Herbst pedig a tizedik helyet szerezte meg.

Női jégtekében Svédország, a férfimezőnyben pedig Kanada vitte el a pálmát, a bob négyesek vetélkedőjét pedig az USA első legénysége nyerte a főesélyesnek tartott német I-es egység előtt. Andre Lange így a német csapattal nem duplázott és nem szerezte meg 5. olimpiai arányát, viszont nagyon őszintén örült annak, hogy a kanadaiakat végül csak egy századmásodperccel előzte meg. A 31 benevezett és 25 rajtoló bob mezőnyében Szerbia tapasztalatlan egysége a váratlanul jó 18. helyet vívta ki.

A sífutónők 30 kilométeres döntőjét egy szócsata vezette be, amely során a lengyel Justyna Kowalczyk megvádolta a már háromszoros aranyérmes norvég Marit Björgent, hogy az asztma elleni orvosságot tulajdonképpen tiltott szerként szedi. Lehet, hogy van benne valami, hisz nem éppen valószínű, hogy a sífutónők mezőnyének vagy fele asztmás és folytonos kezelésre szorul, viszont Kowalczyk lenne az utolsó, aki vádolhat, hisz őt még 2005-ben eltiltották dopping miatt. A pályán aztán semmi nyoma nem volt az ellenségeskedésnek, a lengyel jobban hajrázott és fél léchosszal előzte meg norvég riválisát, majd a célban tüstént bocsánatot is kért tőle.

Említsük meg végül, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság két különdíjat is kiosztott azzal az indoklással, hogy ez a két sportoló tette Vancouverben a legtöbbet az olimpiai eszméért. Petra Majdič szlovén sífutónő ugyanis súlyos bukás után megrepedt bordákkal, pokoli fájdalmak közepette nyert bronzérmet, Joannie Rochette kanadai műkorcsolyázónő pedig ihletett kűrével csak négy nappal azután szerezte meg a harmadik helyet, hogy édesanyja elhunyt. Hozzátennénk, hogy hasonló díjra érdemes lett volna a cseh gyorskorcsolyázónő, a 22 éves, törékeny alkatú Martina Sablikova is, aki úgy nyert négy világbajnoki és most még két olimpiai aranyat is, hogy hazájában szabálytalan méretű jégen vagy befagyott tavakon edz, amiért stílusa teljesen egyedi, formáját pedig úgy tartja magas szinten, hogy év közben más sportágakban is szerepel.

Eredmények, alpesi sízés, műlesiklás, nők: 1. Maria Riesch (Németország) 1:42,89, 2. Marlies Schild (Ausztria) 1:43:32, 3. Sarka Zahrobska (Csehország) 1:43,90. Műlesiklás, férfiak: 1. Giuliano Razzoli (Olaszország) 1:39,32, 2. Ivica Kostelić (Horvátország) 1:39,48, 3. Andre Myhrer (Svédország) 1:39,76. Sífutás, 30km, nők: 1. Justyna Kowalczyk (Lengyelország), 2. Marit Björgen (Norvégia), 3. Aino Kaisa Saarinen (Finnország). Sílövés, 4×7,5 km-es váltó: 1. Norvégia, 2. Ausztria, 3. Oroszország. Gyorskorcsolyázás, csapat-üldözőverseny, férfiak: 1. Kanada, 2. USA, 3. Hollandia. Gyorskorcsolyázás, csapat-üldözőverseny, nők: 1. Németország, 2. Japán, 3. Lengyelország. Rövid pályás gyorskorcsolyázás, 1000m, nők: 1. Vang Meng (Kína), 2. Katherine Reutter (USA), 3. Hi Park Szeung (Dél-Korea). Rövid pályás gyorskorcsolyázás, 500m, férfiak: 1. Charles Hamelin (Kanada), 2. Bak Szung Szi (Dél-Korea), 3. Francois-Louis Tremblay (Kanada). Rövid pályás gyorskorcsolyázás, 5000m váltó, férfiak: 1. Kanada, 2. Dél-Korea, 3. USA. Hódeszka, párhuzamos óriás-műlesiklás, nők: 1. Nicolien Sauerbreij (Hollandia), 2. Jekatyerina Iluhina (Oroszország), 3. Marion Kreiner (Ausztria). Hódeszka, párhuzamos óriás-műlesiklás, férfiak: 1. Jasey Jay Anderson (Kanada), 2. Benjamin Karl (Ausztria), 3. Mathieu Bozzetto (Franciaország). Bob négyes: 1. USA I., 2. Németország I., 3. Kanada I. Jégkorong, férfiak, elődöntő: Kanada–Szlovákia 3:2, USA–Finnország 6:1, a 3. helyért: Finnország–Szlovákia 5:3. Jégteke, nők, a 3. helyért: Kína–Svájc 12:6, döntő: Svédország–Kanada 7:6, 1. Svédország, 2. Kanada, 3. Kína. Jégteke, férfiak, a 3. helyért: Svájc–Svédország 5:4, döntő: Kanada–Norvégia 6:3, 1. Kanada, 2. Norvégia, 3. Svájc.

A sífutónők 30 kilométeres versenyszámát a lengyel Justyna Kowalczyk nyerte
Curtis Tomasevicz (középen) a honfitársaival, Steve Meslerrel, Justin Olsennel és Steven Holcombbal ünnepli az Egyesült Államok győzelmét a bob négyesek versenyében
A horvát Kostelić család (balról jobbra): Ivica, Janica és Ante
80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás