Amikor Rajko Baltić, a tegnap véget ért belgrádi birkózó-Európa-bajnokságfőigazgatója Szerbiában valamilyen versenyt szervez, két dologban biztos lehet az ember: az általa meghívott és fontosnak tartott emberek elégedetten hagyják el az országot, s nagyjából ők lesznek csak azok, akik nem találnak komoly kivetnivalót a rendezésben. Nem volt ez másként a mostani kontinensviadalon sem, ahol szombaton például akkora díszplakettet kapott Alekszandr Karelin és Momir Petković, hogy azt még a szibériai óriás is alig tartotta meg, viszont ha valaki nem élőben nézte a meccseket, annak fogalma sem lehetett, mi történt a kötöttfogás első napján, mert a számítógépes rendszerük teljesen lefagyott, s még vasárnap reggel sem érezték annak szükségét, hogy ezen valamit javítsanak. Az már csak például az újságírók nyomora, hogy még újságírói helyen sem bírnak nyomorogni, mert olyan nincs. Egyedülálló módon ezt nem tartották fontosnak a szervezők, s a gyéren felszerelt sajtószobát is eldugták jó messzire, hogy azért azt se legyen könnyű megtalálni. S ha azt vesszük, mindehhez még az is párosul, hogy szinte semmit nem írtak ki, s az emberek ide-oda bolyongnak abban az óriási csarnokban, összeáll a kép, azaz szétesik, mint a számítógépes rendszerük.
Ami a jobban várt kötöttfogású versenyt illeti, bebizonyosodott, hogy a számítógép is tud kedvezően sorsolni, amelynek első kedvezményezettje Davor Štefanek (60 kg) lett, akinek az ágán egyes magyarkanizsai edzők szerint már csak az andorrai és a szardíniai versenyző hiányzott. Ez viszont nem a szabadkai fiatalember gondja, aki ezúttal is igen nyúzott volt az óriási fogyasztása után, s láthatóan az ereje is elszállt, de a szíve vitte tovább, mindaddig, míg egyik tatai edzőtársával, az esztergomi születésű BVSC-s versenyző, az immár szlovákiai színekben versenyző Lévai Istvánnal nem került össze. Mint később kiderült, a leendő Európa-bajnoktól kapott ki Davor, akit dicséret illet a fehérorosz Kazarszkival folytatott csatája kapcsán a bronzéremért, mert a szerbiai fiatalember is közel állt az ájuláshoz, de ezt ellenfele nem tudhatta, hiszen a harmadik menetben egyfolytában a nyakába ugrált, s ez teljesen leamortizálta a beloruszt. A döntő kapcsán csak annyit, hogy a kegyetlen párosításon túljutott bolgár Angelov már nem tudott különösebb erőt kifejteni, így nem kis meglepetésre a súlycsoportot az egyébként kiváló képességű, de Magyarországon egy kicsit lustának tartott Lévai nyerte meg.
– Be kell vallanom, hogy a fogyasztás után egy cseppnyi erőt sem éreztem magamban, s ez meg is látszott a birkózásomon. A bronzmérkőzésre azonban az edzőim segítségével egy kicsit összekaptam magamat, főleg fejben, s amikor láttam, hogy a fehérorosz is teljesen kikészült az erejével, tudtam, mi a dolgom. Igaz, hogy majd kiugrott a szívem, de körülugráltam az ellenfelemet, aki teljesen elveszett, s innen már nyert ügyem volt. Kiderült, hogy végül az Európa-bajnoktól, tehát a legjobbtól kaptam ki. Minden elismerésem Lévainak, akit edzéseken eddig mindig le tudtam győzni, de ma megmutatta, hogy ügyes és erős. A döntő előtt megköszöntem neki, hogy lehetővé tette a bronzérmemet, s azt tanácsoltam, ott már ne engedje ki a keze közül az aranyat – nyilatkozta Davor az éremátadás előtt, de arra a kérdésre, vajon ez külön erőt ad-e neki az olimpiai selejtezőkre, nem akart konkrét választ adni: – Korai arról még beszélni, hiszen egy hónap még van odáig. Az azonban könnyen megtörténhet, hogy ez volt az utolsó versenyem 60 kg-ban...
A legkönnyebb súlycsoportban igazságtalanság történt, s sajnos arról számolhatunk be, hogy egy magyar kárára. Módos Péter ugyanis kiváló harciassággal kivívta a döntőt, amelyben igen taktikus és bátor módon másodpercekre állt a győzelemhez, de ezt látván az azeriek óvtak, mert csak így tudták kiharcolni, hogy korábbi Európa-bajnokuk, Aliyev ne vesztesként hagyja el a szőnyeget. Az volt a kifogás, hogy „Csonti” mászva védekezett, s közben kalimpált a lábával, de mindenki a csarnokban láthatta, hogy egy szokványos védekezésről volt szó, ezért amikor kihirdették a győztest (és az éremátadáskor is) a több ezer néző kifütyülte az azerit és a bírókat. Módos egyébként az első körben fél-fél perc alatt végzett Gazdag Krisztiánnal, aki aztán a vigaszágon sem alkotott maradandót, de ennek a magyarkanizsai fiatalembernek nem itt kellett még bizonyítania.
96 kg-ban végre megérdemelt trónjára lépett az örmény Artur Aleksanjan, akit mi tavaly, a nagybecskereki ifi Eb után nem kis kajánsággal Gombóc Artúrnak neveztünk el, mert világbajnokként az utolsó pillanatban kikapott a magyar Rizmajer Györgytől, aki ezzel meg is nyerte a bajnokságot. Nos, most nemes bosszút állt a kiváló adottságú szőke fiú, mert játszi könnyedséggel nyerte meg az Eb-t, s az aranyig vezető úton Rizmajert is taccsra tette. Kár, hogy Gyuri később nem élt a vigaszág lehetőségével, hiszen a folyosón idegeskedő Repka Attila olimpiai bajnok szerint is egy verhető ukrántól, Rutenkótól kapott ki.
120 kg-ban nem volt vitás, hogy már csak a tapasztalatával is Deák-Bárdos Mihály az elődöntőig menetel. Ez meg is történt, de ott már a törökök aktuális világbajnoka, Kayaalp következett, majd a bronzmérkőzésért a szintén trófeás oroszból lett örmény Patrikejev, akik ellen már nem számított a rutin, s szépen kilökdösték a magyart a körből. Kár, Deák-Bárdos egyébként a nagyversenyeken szerzett 12. érmét hajszolta... Ebben a súlycsoportban a szerb Miloš Spasić rögtön a rajton kikapott a német Boehringertől, csakúgy, mint 96 kg-ban Dejan Franjković, akit a bolgár Dincsev búcsúztatott a rajton.
Mindent összevetve, a kötöttfogás első napján a szerbeket megjutalmazták, a magyarokat pedig igazságtalanul megbüntették. Azért mindkét nemzet jól viselte a sorsát, s ez így is volt rendjén.
A tegnapi versenynapon három kötöttfogású súlycsoport volt műsoron. 66 kg-ban Aleksandar Maksimović hasonlóan jó sorsolást kapott, mint előző nap Davor Štefanek, s ennek megfelelően a rajton legyőzte az osztrák Puffert. A másik két képviselőnk, Goran Bulatović (74 kg) és Báló Petar (84 kg) sajnos veszített, előbbi a lengyel Kulynycz, utóbbi a litván Adomaitis ellen.
– Perica az eredménytől függetlenül nem birkózott rosszul, de taktikailag teljesen elhibázta a mérkőzést. Több alkalma is volt, hogy akciópontot csináljon, de végül mégis elrontotta azokat – nyilatkozta az első meccs után Sreten Damjanović, a válogatott edzője, akinek aztán volt még izgulni valója, hiszen a litván egészen az elődöntőig menetelt, de ott kikapott Janikowskitól, így Báló nem került a vigaszágra.
Maksimović következő ellenfele a görög Aposztolu volt, akit szintén két menetben 1:0, 4:0 arányban vert, majd jött az izraeli–orosz Vecsev, aki már nem volt könnyű falat, de 1:1 és 1:0 arányban a belgrádi fiú győzött. Az elődöntőben következhetett a későbbi bajnok német Stabler. Maksimović jól kezdett, megnyerte az első menetet, s három másodperccel a második menet vége előtt már a zsebében volt a meccs, amikor a német egy elsöprő, négypontos rohammal megfordította a találkozót, s a mindent eldöntő harmadik menetben 4:0-ra nyert. A szerbiai ezután a vigaszágon a svéd Guntherral csapott össze, aki az első menetben parterre-ből megdobta (0:3), a másodikban pedig gyorsan megismételte mindezt, de a szerb utána kétszer megpörgette, és megfordította a menetet (4:3)! A mindent eldöntő két percben állásban nem volt értékelhető akció, a több pontot elért svéd azt választotta, hogy ő próbál emelni. Jól tette, mert 2 pontot csinált is ellenfelén, így Szerbia érem nélkül maradt.
A magyarok közül a rajton csak Lőrincz Viktornak (84 kg) sikerült nyernie, s nem is akárki ellen, hiszen az Európa-bajnok Tamás öccse a világbajnoki bronzérmes finn Hietaniemit verte meg egy kiélezett küzdelemben. Viktor következő ellenfele a bolgár Marinov volt, akivel már nem bírt el (0:2, 0:1). Tőle rosszabbul járt a szintén két újonc: Korpási Bálint (66 kg) a bolgár Todorov, Szabó Martin (74 kg) pedig a román Puscasu (Puskás?) ellen veszített, és ki is esett. Nem úgy Lőrincz, akit a bolgár a vigaszágra repített. Viktor ezt ki is használta, nyert a dán Roed ellen, a grúz Gegesidze is kapitulált (0:1, 2:1, 1:1), a bronzmérkőzésen pedig az az észt Aps következett, akit Viktor korábban már legyőzött. Az eseménytelen mérkőzésen végül a harmadik menetben a sorshúzás döntött, Viktor kivédekezte az észt utolsó támadását, és megszerezte Magyarországnak a második kötöttfogású érmet!
Életműdíj Horváth Istvánnak
Mint arról már szóltunk, egy héttel ezelőtt Belgrádban ünnepélyes díszülést tartottak a szerbiai birkózás 100. évfordulója alkalmából, amelyen kihangsúlyozták, hogy a birkózás a legtrófeásabb sportágunk, s amelynek alkalmából kitüntetéseket osztottak ki mindazoknak, akik az elmúlt évtizedekben hozzájárultak ahhoz, hogy ez a sportág a szombati bronzig 95 világéremmel örvendeztesse meg az országot. A legnagyobb elismerést, az életműdíjért járó kitüntetést Horváth István egykori többszörös világbajnok vehette át, a vajdasági magyarok közül pedig további négy versenyzőt méltattak.
A Szerbiai Birkózószövetség aranyérdemrendjét Horváth István, Törtei József, Kaszap Károly, Szabó Palóc Nándor, Frísz Krisztián, Branislav Martinović, Branislav Simić, Branislav Piperski, Momir Petković, Ivica Frgić, Marinko Boško, Sreten Damjanović, Momir Kecman, Željko Trajković, Goran Kasum, Senad Rizvanović, Nenad Lalović, Milorad Dokmanac, Rajko Baltić, Raphael Martinetti és Ceno Cenov kapta meg, posztumusz pedig Borivoje Vukov, Refik Memišević, Milorad Arsić, Milan Ercegan, Branislav Piperski és Ljubomir Ivanović-Gedža.
A szövetség aranyplakettjét a magyar, az orosz és a bolgár szövetség vehette át, valamint a szerbiai Ifjúsági és Sportminisztérium, a FILA és a Magyar Birkózószövetség aranyplakettje pedig a szerbiai szövetség vitrinébe került.
Érmesek
Női birkózás, 63 kg (20 induló): 1 Julija Osztapcsuk (Ukrajna), 2. Natalja Szmirnova (Oroszország), 3. Monika Ewa Michalik (Lengyelország) és Elif Yesilirmak (Törökország). 72 kg (20): 1. Maja Erlandsen (Norvégia), 2. Katerina Burmisztrova (Ukrajna), 3. Natalja Vorobjova (Oroszország) és Maider Unda Gonzales (Spanyolország).
Szabadfogás, 84 kg (27): 1. Dato Marszagisvili (Grúzia), 2. Mihail Ganev (Bulgária), 3. Anzor Urisev (Oroszország) és Gheorghita Stefan (Románia).
Kötöttfogás, 55 kg (20): 1. Elcsin Aliyev (Azerbajdzsán), 2. Módos Péter (Magyarország), 3. Fatih Ucuncu (Törökország) és Alekszandr Kosztadinov (Fehéroroszország). 60 kg (26): 1. Lévai István (Szlovákia), 2. Ivo Angelov (Bulgária), 3. Davor Štefanek (Szerbia) és Arszlan Abdullin (Oroszország). 96 kg (24): 1. Artur Aleksanjan (Örményország), 2. Mindaugas Erezskis (Litvánia), 3. Szergej Rutenko (Ukrajna) és Salva Kabadze (Azerbejdzsán). 120 kg (23): 1. Riza Kayaalp (Törökország), 2. Kasan Baroev (Oroszország), 3. Jevgenjij Orlov (Ukrajna) és Jurij Patrikev (Örményország).
Az utolsó versenynap érmesei és a nemzetek végső sorrendje a holnapi számunkban.
