2025. április 28., hétfő

Meddig lejthet?

A BELGRÁDI BIRKÓZÓ-EB MARGÓJÁRA
A két korábbi junior Európa-bajnok immár a felnőtt Eb dobogóján: az ukrán Zsan Semenjuk és a magyar Lőrincz Viktor (fotó: Aleksandar Đorović)

Szerbia fővárosában vasárnap befejeződött a birkózó-Európa-bajnokság, amely azért mindentől függetlenül a legtöbb résztvevőben és nézőben is emlékeket ébreszt majd a jövőben. A sportág legjobb ismerői arról jegyzik meg majd, hogy Szerbia az olimpia évében hajlandó volt megszervezni egy olyan versenyt, amelyről eleve tudták, hogy komolyan foghíjas lesz benne a mezőny, de a szerbiai birkózás kezdeteinek 100. évfordulója kapcsán kapóra jött a rendezvény egy olyan nemzetnek, amely immár alig van fenn a sportág világtérképén. Emlékeikbe vésik a fiatal versenyzők is, hiszen ettől jobb éremszerzési lehetőség nemigen adódik nekik a következő években, s olyan nemzetek is aranyéremmel térhettek haza, amelyeknek alaposan át kell böngészniük a történelemkönyveket, hogy hasonlót találjanak benne. Ilyen például a norvég, a svéd, a lengyel, a német és egy magyar fiatalember révén a szlovák is, s amellett, hogy sok sikert kívánunk nekik, nyilván egy újabb olimpiai ciklusnak el kell múlnia ahhoz, hogy ezen országok zászlai ismét a legmagasabban lengjenek majd.

Az, ami a legtöbbekben ellenszenvet váltott ki, az a sorsolás volt. Kiderült, hogy az egyébként az azeriek által kidolgozott számítógépes rendszerrel pontosan úgy lehet manipulálni a párosítást, mintha puszta kézzel és készakarva rendeznék az egészet. A hazai pálya előnye mindig volt, és lesz is, a játékvezetők és bírók tudatában ott lapul, s mindez rendjén is van egy bizonyos pontig, de esetünkben a FILA-nak komolyan el kellene gondolkodnia azon, meddig lejthet a hazai pálya, különben a sportág maradandó károsodást szenvedhet. Az olyan, birkózásban kis országnak számító közegnek, mint Szerbia, gyógyírként hat egy-egy ilyen érem, de gondoljunk bele, ha a látottak, tapasztaltak alapján az oroszok, azeriek, törökök, vagy épp az irániak vérszemet kapnak: garantálom, hogy minden súlycsoportban döntősük lesz, de legalább éremközeli szituációjuk, s aztán fújhatunk, mint a házi cica, akinek a helyére ültünk a karosszékbe.

A rossz szabályokat azonban a világszövetség fejesei hozzák meg, ők azok, akik szemet hunynak a visszásságok felett. Szerény véleményem szerint mindez nem változik mindaddig, amíg Raphael Martinetti ül az elnöki székben, aki minden világversenyen mindenkit kitüntet (de ő is tucatjával kapja az elismeréseket), s valahányszor elismétli, „ez volt eddig a legszebb, a legjobb”.

Nos, a belgrádi Eb-ről is hasonló szuperlatívuszokban beszélt, pedig ez a kontinensviadal minden volt, csak nem a legjobb. Felesleges felsorolni a hiányosságokat, de az felett csak nem lehet szemet hunyni, hogy majd két napig szét volt esve a számítógépes rendszer, s szinte lehetetlenség volt normálisan követni a történéseket a kötöttfogásban. Arra mintha nem is számítottak volna (?!), hogy újságírók is lesznek ezen a versenyen, de ha már a firkászoknál tartunk, úgy önkritikát kell gyakorolni a honi sajtónak is, mert autista módjára szemet hunyt azon tény felett, hogy ez mégiscsak másodosztályú versenyre sikeredett, mert például a magyarok csak kötöttfogásban négy újonccal, két Európa- és egy világbajnok nélkül jöttek le, az azeriek pedig négy világbajnokot hagytak otthon. Ennek fényében enyhén ízléstelen például Davor Štefaneket az olimpiai aranyéremmel együtt emlegetni, hiszen könnyen megtörténhet, hogy a szabadkai fiatalember már az olimpiai selejtezőkre sem bír lefogyasztani, de ha igen, ilyen teljesítménnyel még csak London közelébe sem szagolhat. Az öntömjénezés azonban még mindig elmegy a tájainkon, a szakavatatlan újságírók téves képet festenek le a szerbiai birkózásról, amely, ha így folytatódik, bizony néhány év múlva a feledésbe merül. Ettől sokkal több munkára lenne szükség, erős klubokra, jó és fanatikus szakemberekre, ügyes sportdiplomatákra meg bírókra. Mert nem elég csupán megszervezni az egész éves felkészítést, a magaslati felkészülést, az orosz, amerikai, azeri és magyar edzőtáborozást, jó emberanyag is szükségeltetik az eredményhez.

Visszatérve tehát a belgrádi Eb-hez, az a legjobb esetben is csak elégséges osztályzatot kaphat. Lesz azonban idejük a szervezőknek gondolkodni, mert a nagybecskereki két korosztályos Eb és a mostani felnőtt megmérettetés után néhány évig nem fog országunkba látogatni a birkózókaraván. Ha csak Martinetti úrnak nem a csevap és a szilvapálinka a kedvence...

Az utolsó versenynap érmesei, kötöttfogás, 66 kg: 1. Frank Stabler (Németország), 2. Georgian Carpen (Románia), 3. Ove Mathias Günther (Svédország) és Iszlam-Beka Albiev (Oroszország). 74 kg: 1. Roman Vlaszov (Oroszország), 2. Manuchar Tskhadaia (Grúzia), 3. Alekszandr Kazakevics (Fehéroroszország) és Arsen Julfalakyan (Örményország). 84 kg: 1. Hriszto Marinov (Bulgária), 2. Damian Janikowski (Lengyelország), 3. Lőrincz Viktor (Magyarország) és Zsan Belenjuk (Ukrajna).

Csapatversenyben, szabadfogás: 1. Oroszország 60, 2. Grúzia 52, 3. Bulgária 49... 7. Magyarország 27 pont (Szerbia 0 ponttal az utolsó). Nők: 1. Ukrajna 67, 2. Oroszország 53, 3. Svédország 31... 13. Magyarország 9... 22. Szerbia 3 pont stb. Kötöttfogás: 1. Oroszország 45, 2. Ukrajna 36, 3. Azerbajdzsán 34... 6. Magyarország 26... 13. Szerbia 14 pont stb.

Az első olimpiai kvalifikációs tornát április 20–22. között rendezik meg Szófiában.

Magyar ember Magyar Szót érdemel