Aimé Jacquet 1998-ban világbajnokságot nyert a francia válogatottal, majd helyét Roger Lemerre foglalta el, aki 2000-ben Eb-győzelemre vezette a csapatot. Két évre rá azonban a vb-n csoportutolsók lettek a franciák, s Lemerre helyett Jacques Santini lett a szövetségi kapitány. A 2004-es Eb-n a címvédő franciák azonban a negyeddöntőben kiestek, s egy héttel a kontinensviadal végeztével már Raymond Domenech-nek hívták az edzőt.
A „gall kakas” a 2006-os vb-n egészen a fináléig menetelt, s ott büntetőpárbajban veszített az olaszoktól. A 2008-as Eb-n a franciák egy pontot gyűjtöttek, s a csoport utolsó helyén végeztek. Aki figyelmesen olvasta a sorokat, annak nem nehéz kitalálni, mennyi ideig lesz még Domenech a francia válogatott szövetségi kapitánya...
Talán nemcsak Domenech a hibás, de ő volt az, aki beválogatta a játékosokat a francia keretbe, így a „balhét” is neki kell elvinnie. A francia kapitány az Eb ideje alatt eszmélt rá, hogy öreg a védelme, hiszen a holland Kuyt úgy fejelt a kapuba, hogy a védői fel sem ugrottak. A franciáknak kimondottan rosszul indult az olaszok elleni sorsdöntő meccs, ugyanis a 10. percben Ribéry úgy szabálytalankodott Zambrottával szemben, hogy közbe lesérült, helyére Nasri állt be. Őt különben még a kedvese, a teniszezőnő Tathiana Golovin is eljött megnézni, a románok ellen azonban csak 13 percet kapott a Marseille játékosa. A mérkőzés 25. percében Pirlo kitűnő labdát adott Toninak, akit Abidal addig rugdosott, mígnem az olasz csatár elesett, a jogosan megítélt piros lap Abidalnak, a büntető pedig az olaszoknak járt. Pirlo magabiztosan belőtte a 11-est, s ekkor jött Domenech, aki ismét elszomorította Golovint: 15 percnyi játék után lecserélte Nasrit, s helyére Boumsongot küldte pályára. A második félidő elején aztán eldőlt a mérkőzés: De Rossi szabadrúgásába Henry igen szerencsétlenül ért bele, Coupet nem háríthatta a lövést. Domenech pár évvel ezelőtt bevallotta, hogy mielőtt valakit meghív a válogatottba, veszi a fáradtságot, és megnézi a játékos csillagjegyét, ugyanis azt vallja, hogy nem jó, ha sok Skorpió van egy csapatban, mert „ezek végül mindig egymás torkának esnek”, és Oroszlán-túltengést sem engedélyez, mert szerinte a július 23. és augusztus 22. között születettek „képesek idióta dolgokat véghezvinni”. Domenech a mérkőzés utáni sajtótájékoztatón semmit nem mondott a horoszkópról (talán jobb is), helyette a következőket nyilatkozta:
– Az egyetlen dolog amire gondolni tudok az az, hogy elveszem feleségül Estelle-t. Megkérem a kezét. Most nagy szükségünk van a hozzánk közel állókra, és nekem is nagy szükségem van rá.
Domenech kedvese, a 32 éves, újságíró Estelle Denis évek óta él együtt a jelenleg 56 éves trénerrel, és már két gyermekkel is megajándékozta.
A mérkőzés jegyzőkönyve: Franciaország–Olaszország 0:2 (0:1)
Zürich, 30.585 néző, vezette: Luboš Michel (Szlovákia). Góllövők: Pirlo (11-esből) a 25. és De Rossi a 62. percben.
Franciaország: Coupet, Clerc, Gallas, Abidal, Evra, Govou (Anelka), Makelele, Toulalan, Ribéry (Nasri, Boumsong) Henry, Benzema.
Olaszország: Buffon, Zambrotta, Panucci, Chiellini, Grosso, Gattuso (Aquilani), De Rossi, Perrotta (Camoranesi), Pirlo (Ambrosini), Cassano, Toni.
Románia messze járt a meglepetéstől
A továbbjutáshoz Romániának mutu volt nyerni, ehhez azonban egy piturcát jobban kellett volna játszani. A fenti szójáték ugyan erőltetett viccnek is tekinthető, viszont az is gaz, hogy van benne valami. A román kapitány ugyanis vagy nem a legmegfelelőbb taktikát dolgozta ki, vagy pedig játékosai nem azt tették a pályán, amiben az öltözőben megegyeztek. Továbbá: vagy nem voltak képesek rá, vagy pedig a hollandok ezt eleve nem engedélyezték. Még továbbá: a románok csillaga eléggé önmagának játszott, főleg az első 30-35 percben, amikor még lehetett volna csinálni valamit, azután viszont Van Basten tartalékai összerázódtak, egyre veszélyesebben támadtak, s mint a korábbi két meccsen, most is gólokkal kísérték le a riválist.
Elképzelhető volt ugyan, hogy a csoport másik meccsén, a vb döntőjének visszavágóján, döntetlen lesz, ami senkinek sem felel meg, kivéve a románokat, akik mintha éppen pontosztásra játszottak volna a már biztos csoportelső hollandokkal. Ezzel a számítással minden rendben is lett volna, csakhogy Zürichben másként alakultak a dolgok, a románok nem tudtak nagyobb sebességre váltani, a hollandok pedig, amikor látták, hogy kapujukat nem fenyegeti igazi veszély, beszorították a riválist a 16-osba és a sok közül két akciót góllal zártak. Huntelaar csak bepofozta a ziccert, Van Persie pedig előbb rendet csinált a román védelemben, s amikor már egyedül állt Lobonttal szemben, a rövid sarokba bombázott.
Hollandia, mint Horvátország is, három győzelemmel negyeddöntős és komoly bajnokesélyes.
A mérkőzés jegyzőkönyve: Hollandia–Románia 2:0 (0:0)
Bern, 32.000 néző, vezette: Massimo Bussacca (Svájc). Góllövők: Huntelaar az 54. és Van Persie a 86. percben.
Hollandia: Stekelenburg, Boulahrouz (Melhiot), Heitinga, Bouma, De Cler, De Zeeuw, Engelaar, Afellay, Van Persie, Robben (Kuyt), Huntelaar (Hesselink).
Románia: Lobont, Contra, Tamas, Ghione, Rat, Cocis, Codrea (Dica), Nicolita (Petre), M. Niculae (D. Niculae), Mutu, Chivu.
A csoport végeredménye:
1. Hollandia 3 3 0 0 9:1 9
2. Olaszo. 3 1 1 1 3:4 4
3. Románia 3 0 2 1 1:3 2
4. Franciao. 3 0 1 2 1:6 1
A negyeddöntőben Olaszország–Spanyolország és Hollandia–Oroszország/Svédország mérkőzéseket rendeznek.