2025. április 29., kedd

A súlylökők mindent vittek

ATLÉTIKA – 51. MAGYAR SZÓ-KUPA
Asmir Kolašinac teljesítette az olimpiai B szintet

A zentai városi stadionba lefelé menet minden előjel kiváló volt. Az égiek ezúttal ragyogó napsütéssel és 26-27 fokkal kedveskedtek a lelátogatóknak, a parkolóban meg már ott sorakoztak a magyarországi, bolgár, boszniai és a szerbiai városokból érkezett gépkocsik. A nézők elfoglalták a legjobb helyeket, a vágtázók meg már javában selejteztek.

Az 51. Magyar Szó-kupa hivatalos megnyitóján így mosolygós arcokat láthattunk, a városvezetők és a szervezők joggal remélhették, hogy ezúttal semmi nem rontja el az atlétika ünnepét a Tisza-parti városban.

S nem is rontotta el. A sprintszámokban a magyarországi Pásztor Gábor négy századra megközelítette a kupa eddigi legjobbját, és 10,69 másodperccel szakította át a képzelt célszalagot, az elnyűhetetlen Eperjesi László 58,12 méteres kalapácseredményével ismét a legjobb zentaivá avanzsált, a lányoknál pedig Habram Emese 16,28-at futott 100 m gáton. Nem veszítettük természetesen szem elől a szintén hazai Sarnyai Viktort sem, aki az ifjúsági vb-szintet akarta elérni. Nos, ettől néhány századra lemaradt, de 11,27-es eredménye szinte garancia arra, hogy a következő versenyek egyikén meglesz az.

A figyelem mind inkább a férfi súlylökők készülődése felé irányult, s a kerítésnél találkoztunk a kupa régi ismerősével, a zentai Surányi László egykori gerelyhajítóval, aki pionír korában a világ egyik legjobb eredményével dicsekedhetett:

Volt egy olyan titkolt vágyam, hogy ismét kezembe veszem a gerelyt. Ki szerettem volna magamat próbálni a kupa előtt, de nem mertem kockáztatni a két könyékműtétem után. A mostani mezőnytől többet vártam, de nyilván a szél akadályozta a versenyzőket, s nem olyan eredmények születtek, mint amire számítani lehetett.

Ha valaki nem tudná, Surda már vagy 10 éve sportágat váltott, s manapság vízilabdázik. Évekig a Pécs csapatát erősítette, majd megjárta Franciaországot, megnyerte a Zentának a II. ligás bajnokságot, most pedig a görög bajnokságban próbálta ki magát, ahol a liga hetedik legjobb játékosának választották meg, összesen pedig 35 gólt dobott a most befejeződött idényben.

Mindezek ellenére bizonytalan a további ottlétem, mint ahogy bizonytalan a helyzet egész Görögországban. A kluboknak nincsen pénzük. Volt már görög részről megkeresés irányomban, de egyáltalán nem biztos, hogy visszatérek oda – nyilatkozta a kiváló sportember, aki azt is elárulta, a régi szerelem megmaradt, kíséri a világatlétikai eredményeket, s most külön azért jött le, hogy megtekintse a beharangozott pokoli csatát súlylökésben.

Ivana Španović 6,47 méterrel ugrásával nyerte a távolugrást (fotók: Gergely József)

Közben azért fél szemmel Ivana Španovićra is figyeltünk. A csábos újvidéki leány tapsot kért a nézőktől, meg is kapta, hiszen egy héttel ezelőtt kiváló eredménnyel nyitott Dohában, a Gyémántliga első állomásán. Ezúttal néhány centivel elmaradt ettől, de így is 6,47 méterre repült, amivel a női mezőny legjobb eredményét érte el.

Vissza a kerítéshez, mert a mikrofon végéhez a kupa történetének egyik legjobbját, Dragan Perić súlylökőt kértük, aki a zentai hivatalos közlöny szerint 1998-ban 20,89 méterrel tartja a szám rekordját, ám ő úgy tudja, dobott anno 21,20-at is.

Nézőként nosztalgiával nézem a fiúkat, akik előtt le a kalappal a mai teljesítményük láttán. Három nagy bajnokot láthattak a zentaiak, egyéni csúcsokat és olimpiai B szintet, azzal, hogy Kolašinac a 20,40-nel közel volt az A szinthez is – nyilatkozta a bajnok, akit arról is kérdeztük, mivel foglalkozik mostanában:

Mintegy egy éve edzősködöm már, többek között Jotanovićnak segítek. Tőle is azt várom, hogy az olimpiai A szintet teljesítse, de vannak körülöttem további tehetséges fiatalok, akikről a jövőben talán hallhatnak is az atlétika szerelmesei. Egyébként optimista vagyok a szerbiai atlétika jövőjével kapcsolatban. A súlylökésben semmit sem lehet biztosra jósolni, hiszen jelenleg vagy 10-15 olyan versenyző van a világon, aki képes 21 méter feletti eredményre. Hogy az olimpiát ki és mennyivel nyeri? A csuda tudja! Az adott körülményektől is sok függ majd, de mindenképp jóval 21 méter felett lesz az aranyérmes eredménye. Az utolsó kísérletekben dől majd el minden.

Közben Asmir Kolašinac már a sokadik 20 méter fölötti dobását produkálta, az eredményjelző tábla pedig a 20,40-en „akadt fel”, mert végül ez lett a győztes eredménye, ami csak tíz centiméterrel marad el az olimpiai A szinttől.

A lehető legjobban indult meg a szabadtéri idény, amelyet immár hagyományosan Zentán kezdek. Boldog vagyok az elért eredmények miatt, s azt hiszem, bebizonyítottuk, hogy a súlylökés jelenleg a legrangosabb versenyszám ebben a régióban. A célom most csupán a 20 méter feletti teljesítmény volt, hiszen nincs még meg a megfelelő folyamatosság a versenyzésben, s nincs még meg a teljes stabilitás a technikámban. A következő verseny a belgrádi torna lesz május 25-én, majd egy szlovéniai megmérettetés következik. Mint azt már hangsúlyoztam, elsődleges célként a londoni A szint teljesítése lebeg a lelki szemeim előtt, de ez a mostani eredményem például már minden bizonnyal elegendő lesz a dél-koreai világbajnokságra – nyilatkozta a kupa legjobb eredményét produkáló és fődíját elnyerő belgrádi fiatalember.

A szervezők és a legjobbak

Nem volt elégedetlen a második helyével a boszniai Hamza Alić sem, hiszen számára is ez volt az idénykezdés:

Kiválóan éreztem magamat Zentán, s már most megígérhetem, hogy jövőre visszatérek. Csak csatlakozhatom Asmir nyilatkozatához: minden 20 méter feletti dobás jónak számít, s ezt most hárman is teljesítettük. Személy szerint kisebb betegséggel, megfázással küzdöttem a kupa előtt, így nem hoztam ki magamból a maximumot, de biztos vagyok benne, hogy az idén a legjobbamat fogom elérni. Gratulálok a győztesnek, akivel rendszeresen találkozunk majd a környék versenyein, s mindenhol izgalmas lesz a küzdelem, mert súlylökésben most kiváló mezőny alakult ki a volt Jugoszlávia területén.

Nem mellékes, hogy két szerbiai versenyző, a már említett Kolašinac és a Partizan tagja, Milan Jotanović is (20,17 méter) teljesítette az olimpiai B szintet.

Az érmek és a serlegek gazdáikra találtak, a legjobbak átvehették a borítékokat is, megtörtént a fényképezkedés, s a távolugrók is befejezték a versenyt, amely a magyarországi Ecsegi Dániel győzelmével zárult, aki 7,62 méterre szált. A szervezők elégedettek lehettek, mert az idén egy kicsit megkurtított, de így dinamikusabbra és izgalmasabbra sikeredett program szinte óraműpontossággal zárult.

Folytatás következik. Hogy milyen lesz a jövő évi megmérettetés? Ha arra gondolunk, hogy olimpiai év következik, a válasz szinte magától adódik: még jobb!

Eperjesi László és Zsíros Jankelić Anikó

Köszönet az önkénteseknek

– Úgy érzem, minden szempontból elégedettek lehetünk az idei versennyel. Annak ellenére, hogy csökkentettük a versenyszámokat, a kupa nem veszített sem népszerűségéből, sem színvonalából. Különösen a férfi súlylökés hozott izgalmas és rendkívül színvonalas vetélkedést a rajthoz állók között, nem véletlen, hogy az összesen hat pénzdíjas versenyző közül három ebből a versenyszámból került ki. Idén szerencsére az időjárás is kedvező volt, és nyilván ez is hozzájárult ahhoz, hogy a verseny ilyen zökkenőmentesen és olajozottan zajlott le. De azt hiszem, a sikernek még az időjárásnál is fontosabb tényezője az a lelkes, lelkiismeretes és fáradtságot nem ismerő önkéntes csapat, amely a klubunk köré tömörülve évről évre biztos hátterét adja a szervezésnek. Elsősorban nekik szeretnék tehát nyilvánosan is köszönetet mondani, hisz ők a biztosítéka annak, hogy Magyar Szó-kupa jövőre is lesz – összegzett Zsíros-Jankelić Anikó, a Zentai Atlétikai Klub elnöke.

Eredmények

Férfiak, 100 m: Pásztor 10,69, Lengyel 10,94, Kovács 10,98 (mindhárman Magyarországról).

400 m: Kovács (Magyarország) 48,30, Jovanović (Vojvodina – Újvidék) 49,20, Pásztor (Magyarország) 49,60.

800 m: Tuka (Bosznia-Hercegovina) 1:53,36, Ranđelović (C. zvezda – Belgrád) 1:54,44, Ilić (Požarevac) 1:57,33.

110 gát: Novaković (Nagykikinda) 15,19 (866), Dudaš (Vojvodina – Újvidék) 15,27 (853).

Távolugrás: Ecseki (Magyarország) 7,62, Bundalo (Ruma) 6,96, Dudaš (Vojvodina – Újvidék) 6,87.

Súlylökés: Kolašinac (C. zvezda – Belgrád) 20,40, Alić (Bosznia-Hercegovina) 20,25, Jotanović (Partizan – Belgrád) 20,17 (egyéni rekord).

Gerelyhajítás: Samac (Mitrovica) 72,06, Mileusnić (Bosznia-Hercegovina) 66,12, Pauković (Ruma) 63,63.

Kalapácsvetés: Eperjesi (Zenta) 58,12, Gmizić (Mitrovica) 43,40.

Nők, 100 m: Subotić (C. zvezda – Belgrád) 12,31, Simić (Újbelgrád) 12,46, Marković (Ruma) 12,66.

400 m: Vladeva (Bulgária) 56,32, Anđelković (Újbelgrád) 56,59, Avdalović (Nagykikinda) 56,68. 1500 m: Stoicev (Újbelgrád) 4:28,29, Sivački (Banat – Nagybecskerek) 5:03,17, Radin (Partizan – Nagybecskerek) 5:50,53.

100 m gát: Habram (Zenta) 16,28, Losonc (Nagykikinda) 19,64.

Távolugrás: Španović (Vojvodina – Újvidék) 6,47, Krucsai (Magyarország) 5,71, Hódi (Magyarország) 5,42.

Súlylökés: Šefčić (Spartacus – Szabadka) 14,64 m, Tóth Baranyi (Magyarország) 12,86, Dragašević (Spartacus – Szabadka) 7,99.

Diszkoszvetés: Tóth (Magyarország) 45,01, Šefčić (Spartacus – Szabadka) 36,81.

Magyar ember Magyar Szót érdemel