2024. november 26., kedd

A spanyolé a serleg és a korona is

TENISZ, ROLAND GARROS – Rafael Nadal és Na Li Párizs bajnokai – Đoković kikapott Federertől, vége a nagy sorozatának, és 45 ponttal marad le Nadal mögött

Rafael Nadal továbbra is a világranglista első helyezettje. A spanyol megnyerte hatodik Roland Garrosát, ami összesítve a 10. Grand Slam-titulusa, s így megtartotta a sportág koronáját is, hisz Novak Đoković idei veretlenségi sorozata az elődöntőben – egy lépcsőfokkal a remélt előtt – szakadt meg, és a szerb most a rangsorban csak 45 ponttal marad le Nadal mögött. Serleget osztottak a nőknél is, egészen váratlanul a 30. évében járó kínai Na Li nyert, ami hazája első egyéni GS-trófeája.

Roger Federer és Rafael Nadal. Fotó: AP

Nadal a tegnapi döntőben nem ragyogott, de az is elegendő volt Roger Federer ellen, aki nem ismételte meg péntek esti játékát, amikor négy játszmában győzte le Đokovićot. A svájci csaknem minden fontos elemben vagy 10 százalékkal kevesebbet nyújtott a serlegmeccsen, amivel salakon Nadalt nem lehet legyőzni. Đoković szemszögéből ez volt a torna legkedvezőtlenebb zárása, vigasz viszont, hogy az US Open befejezéséig még mindig lesz néhány alkalma a ranglista első helyének átvételére. Ha például Wimbledonban bejut a döntőbe, vagy pedig Nadal ott nem védi meg a serleget, Đoković áll az élre. Az pedig, hogy nagy, 41 győzelemből álló sorozatának vége szakadt, talán jobb is, mert a közeljövőben egy teherrel kevesebb nehezedik a vállára.

A Đoković–Federer elődöntővel – a szerbek kivételével – mindenki elégedett lehetett. Általános észrevétel, hogy az volt a torna legjobb meccse, amelyben Federer idei legjobb teljesítményével rukkolt ki, Novak pedig valamivel gyöngébb volt, mint általában, de így is állni tudta a sarat, és egy kis szerencsével legalább az ötödik játszmát kivívhatta volna, amivel a találkozó kétnaposra húzódott volna el.

Đoković nagyszerűen kezdett, az első játszmában 4:2-re vezetett, majd 5:4-nél, Federer adogatásán, két játszmalabdája volt, de azokat a svájci pompás adogatásokkal mentette. Utóbb kiderült, hogy Federer a vészhelyzetben rendre hasonlóan jól adogatott. Nem így Đoković, aki a meccs során összesen 25 breakalkalmat nyújtott a svájcinak, ami esetében biztosan csúcsnak számít. Más kérdés, hogy Novak 21-et hárított, és ő is négyszer nyerte el a rivális kezdőütését. A jobb adogatás a két rövidítésben jutott kifejezésre, amikor a svájci az ászok révén nagy előnyben volt.

A második játszmában Đoković gödörben volt, és már 0:2-re állt, ami magában véve sem volt jó jel, hisz a nagy tornákon Federer, amikor 2:0-ra vezetett, 174:0-s mérleget produkált. Novak azonban nem adta fel, a harmadik játszmában 3:0-ra vezetett, és ezt az előnyt meg is őrizte. A negyedikben 4:4-ig egyikük sem ingott meg, ekkor pedig Đoković breakelt és adogatott az egyenlítésért. Sajnos, ismét rosszul. 5:5 után Novaknak újabb breaklabdája volt, ám Federer ásszal mentett. Az utolsó rövidítésben is a kezdőütéssel haladt a svájci, hisz az 5. és 7. pontját is ásszal szerezte meg. Az utóbbi a meccslabda volt…

A Roland Garros női tornájának befejeztével a WTA illetékeseit esetleg gondba ejtheti, hogy a legutóbbi három évben a nagy versenyeken, annak ellenére, hogy Justine Henin visszavonult, a Williams nővérek pedig már egy esztendeje nem vagy alig játszanak, a 26 évnél idősebb hölgyek viszik el a pálmát. Az egyetlen kivétel Szvetlana Kuznyecova, aki 2009-ben 23 évesen győzött Párizsban. Az idén is, habár a jóslatok Wozniacki, Azarenka, Kvitova és Sarapova mellett szóltak, a döntőbe a 32.-ben járó Francesca Schiavone és a 29.-et már betöltött Na Li jutott. Zárómérkőzésük nem meglepetés – hisz az olasz volt a címvédő, a kínai pedig januárban Melbourne-ben is döntős volt –, mégsem nevezhető vártnak. Utólag azonban elmondható, hogy megérdemelt, mert a legmagasabb szintet végig tudták tartani, ami a fiatalabbaknak nem sikerült.

Habár közel járt a címvédéshez, Schiavone mégsem szerezte meg második párizsi serlegét. A döntőben ő csak jól játszott, Na Li pedig jobb volt, ütéseinek ereje és mélysége megfelelő volt, a gyorsaság és az ellenfél ütéseinek előrelátása is mellette szólt, és Kína első alkalommal ünnepelhetett egyéni Grand Slam-bajnokot. Korábban nyertek már kétszer női és egyszer vegyes párosban.

A nőknél még egy ország feliratkozott a tenisz térképére. Leány egyesben ugyanis tunéziai bajnokot avattak. Érdemes lesz megjegyezni Ons Jabeur nevét, elvégre nem ritkaság, hogy a leány egyes bajnokai a felnőttek között is később szép karriert futnak be.

A héten négy rangos tornát tartanak. A londoni Queen’s Club tornáján Nadal lesz az első kiemelt, Đoković visszalépett, Janko Tipsarević pedig a szlovén Blaž Kavčičcsal mérkőzik a rajton. A selejtezőben Ilija Bozoljac nyert az ausztrál Guccione és a francia Martin ellen, és az ausztrál Matoševićtyal játszik a tábláért. Hallében Federer az első kiemelt, Viktor Troicki a német Zverevvel kezd. A birminghami női tornán Ana Ivanović a 2. kiemelt, a rajton erőnyerő, a 2. fordulóban pedig a grúz Tatisvili vagy a szabadkártyás brit Murray lesz az ellenfele. Bojana Jovanovski a selejtezőből vár ellenfelet, a 2. fordulóban pedig a számára kellemetlen lengyel Urszula Radwanska következhet.

Eredmények, férfiak, elődöntő: Federer–Đoković 7:6, 6:3, 3:6, 7:6, döntő: Nadal–Federer 7:5, 7:6, 5:7, 6:1. Nők, döntő: Na Li–Schiavone 6:4, 7:6. Férfi páros, döntő: Mirnyij/Nestor–Cabal/Schwank 7:6, 3:6, 6:4. Női páros, döntő: Hlavackova/Hradecka–Mirza/Vesznina 6:4, 6:3. Vegyes páros, döntő: Dellacqua/Lipsky–Srebotnik/Zimonjić 7:6, 4:6, 10:7. Fiú egyes, döntő: Bjorn Fratangelo (USA)–Dominic Thiem (Ausztria) 3:6, 6:3, 8:6. Leány egyes, döntő: Ons Jabeur (Tunézia)–Monica Puig (Puerto Rico) 7:6, 6:1.

FÜRTH. – A challeger negyeddöntőjében: Ćirić–Janowicz 7:5, 5:7, 7:5, elődöntő: Sousa–Ćirić 7:6, 6:4.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás