• December óta egyfolytában edzőtáboroztok. Ha összehasonlítod a ciklusokat, számodra melyik volt a leghasznosabb?
– Mindenképp ki kell emelni az azerbajdzsáni időszakot, mert ott fenomenálisak a feltételek, hiszen 14 szőnyegen edzettünk, s a szállás is magas színvonalú volt. Brassóban szintén kitűnőek voltak a feltételek, s akkor még nem is beszéltünk a tatai táborról, ahol meg szokás szerint a legjobb kaja van a világon. Ott voltak a legkeményebb az edzések, alkalmam volt összemérni az erőmet a még nem sérült Fodorral, a világbajnokságon bronzérmes horvát Žugaljjal, a szlovákiai vb-ötödikkel és másokkal. Ez nekem mindig felmérésnek számít. Előtte a legjobbak játszadoztak velem, most már megszorítom őket. Ez azonban még nem jelent semmit, hiszen olyan erősségű birkózó, mint én, lesz vagy 30 a vb-n. Rengeteg függ a sorsolástól.
• Ez azt jelenti, hogy a jövő évi három olimpiai selejtezőn hozhatod ki magadból a legjobbat?
– Én nagyon remélem. Őszintén számolok azzal, hogy kijutok Londonba, s ha ez sikerülne, akkor éremközelben leszek. Birkózásban is vannak meglepetések, ilyen az, hogy például a pekingi olimpián olasz lett a bajnok, s az addig ismeretlen Fodor az ezüstérmes.
• Dr. Hegedűs Csaba úgy jellemezte ezt a vb-t, hogy az eddigi legtömegesebb és a legerősebb lesz. Súlycsoportonként 50-60 tagú is lehet a mezőny. Ennek fényében te kidolgoztál-e valami külön taktikát?
– Látok például fantáziát egy olyan dobásban, amelyet egy orosztól lestem el. Olyan szuplé-pörgetés kombinációról van szó, amelyet rengeteget gyakoroltam. Az edzések során arra törekedtem, hogy megerősödjön a lában, a hátam. A dobásokat millió módon lehet kivitelezni, azt az edzésen egy jó edző mind megmutathatja. Az apró csiszolásokat azonban mindenkinek magának kell elvégeznie.
• Várhatóan tehát a ti súlycsoportotokban is 50-en felüli induló lesz.
– Ez azt jelenti, hogy még a leendő világbajnoknak is 7-8 meccset kell majd nyernie. Tudni kell, hogy ez alatt a mi 6-9 percünk alatt jobban ki lehet fáradni, mint másnak 90 perc alatt, például fociban. Fejben maximálisan a szőnyegen kell lenni. Arról nem gondolkodtam, kivel nem szeretnék összekerülni, azokról viszont igen, akikkel szeretnék birkózni.
• Túlzott elvárásokat azért ne tápláljunk. Te mivel lennél elégedett a vb-n?
– Jó volna az első tízben lenni. Az a legfontosabb, hogy mindent kiadjak magamból, még véletlenül se történjen olyan, hogy egy meccs után azon töprengjek, nem próbáltam meg valamit.
• Birkóztál már Törökországban, tudod, milyen ott a hangulat.
– Biztos, hogy teli lesz a sportcsarnok, s biztos, hogy a bírók kedveznek majd a törököknek meg a muszlim – iráni, azeri – versenyzőknek. Ezzel azonban nem kell foglalkozni.
