Civil kezdeményezésként Magyarország legnagyobb díja talán pont a Prima Primissima díj, amelyet kiváló művészek, tudósok, sportolók, közéleti személyek és szervezetek kapnak meg. Munkája elismeréséül az idei három jelölt között van a budapesti Aranycsapat Alapítvány is, amely a Kárpát-medencei diákok együttes sportversenyeztetését tűzte ki célul, s e tevékenységét már 10 éve végzi. Elnöke Kű Lajos, akit mint a Ferencváros egykori válogatott labdarúgóját ismerhetik az idősebbek, a fiatalabbak pedig ezekben az években ismerhették meg mindenfelé, mert fáradhatatlanul járja az elcsatolt országrészeket, s a magyarság megtartására buzdít.
Kű Lajos
– Már tavaly is benn voltunk a hat jelölt között, de valahogy kicsusszantunk a háromból. Az alapítványnak már megvan a Prima díja, de természetesen nagyon örülnénk a Prima Primissima díjnak is, hiszen ez az egyik legnagyobb elismerés Magyarországon.
• Az idén is Kőszegen lesz novemberben a Kárpát-medencei összmagyar diákbajnokság döntője leánykézilabdában, sakkban, birkózásban és asztaliteniszben. Az elmúlt években szó volt arról, hogy esetleg bővíteni is lehet a sportágak számát. Mindez csupán pénz kérdése?
– Tudomásul kell venni, hogy gazdasági krízis van. Nem tartunk még ott, mint Görögország, de a problémák nem kicsik. Valamennyi kormányzatnak szűkös a kerete, ennek ellenére mi nem sajnálkozunk, hanem tesszük a dolgunkat. Az említett sportágak mellett természetesen a történelmi vetélkedőt is megtartjuk, amely idén Liszt Ferenc és az 555 éves nándorfehérvári diadal köré épül. Jelenleg azzal dicsekedhetünk, hogy igen előrehaladott tárgyalásokon vagyunk túl kanadai és ausztráliai magyarokkal, s nagyon úgy néz ki, hogy ezekből az országokból is csatlakoznak a focinkhoz és más sportágainkhoz.
• A délvidékiek számával sohasem volt gond. Mi a helyzet a többi résszel?
– Jó híreink vannak, mert itt lesznek az őrvidékiek és a muravidékiek is. Felvidék és Erdély természetesen képviselteti magát.
• Kőszeget már megismerhettük. Idén mivel lepitek meg a résztvevőket?
– Nem akármivel! Az istentisztelet után a templom előtti téren gördeszkázás lesz, méghozzá papi reverendában. Lévai Zoltán, Rédics kitűnő plébánosa lesz a bemutató személy, aki a gyerekeket mozgásra, sportolásra, gördeszkázásra ösztökéli.
• Az Aranycsapat Alapítvány tavaly azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy Dél-Afrikában rendezett focitornát, méghozzá pont a világbajnokság ideje alatt. Jövőre Ukrajnában lesz az Eb. Arra készültök-e?
– Az már biztos, hogy meghívót kaptunk ismét Dél-Afrikából, de Szaúd-Arábiából is. Kárpátalja? Valamilyen formában biztosan ott leszünk!
• Volt szerencséd együtt játszani Albert Flóriánnal…
– Jaj, istenem… Másfél hónapja még együtt mulattunk a születésnapján. Életében nem volt kórházban, illetve akkor utoljára, amikor az a dán kapus eltörte a térdét. A lánya mondta, amikor végigmulatjuk a 70. szülinapját, utána beviszik, s elvégeznek mindenféle tesztet. Ezek után közölték a lányával – nem a Flórival! –, hogy két infarktust lábon hordott ki. Múlt vasárnap a harmadik végzett vele. Tragédia…
• Ha majd 20 év múlva valaki arról faggat, Flórival kapcsolatban mi jut az eszedbe, mit mondasz majd?
– Elmesélném azokat a végigmulatott éjszakákat, a bohémságot. Együtt sírtunk, együtt nevettünk. Bejártuk az egész világot, s áldom a mindenhatót, hogy együtt játszhattam vele. Ahol ő fellépett, dupla pénz járt a Fradinak és a válogatottnak is. 1972-ben, amikor a magyar csapat legutóbb a legjobb négyben volt egy Európa-bajnokságon, a Belgium elleni meccsen is együtt voltunk, ahol én rúgtam az utolsó gólt…
• Még egy kérdés, ha már Aranycsapat Alapítvány. Hogy van Grosics Gyula?
– Jobban van. Egy bevásárlókocsit tolt, amikor elesett, és eltörte a sarkát. Pár hétig még pihennie kell.
