Hajdu János korábban háromszor volt szövetségi kapitány, 1999 és 2001 között két selejtezőt is elbukott vele a magyar férfikézilabda-válogatott, a 2008-as pekingi olimpián azonban negyedik lett a nőkkel, a 2009-es vébén pedig hatodik a férfiakkal. Utóbbi két alkalommal csak beugróként vállalta el a munkát, csakúgy mint most: a súlyos betegséggel küzdő Karl Erik Bøhn helyett őt kérte fel a szövetség, hogy irányítsa a csapatot a szerbiai női világbajnokságon. Ugyan 60 évesen már nem tervezte az edzőséget, mégis belevágott a kalandba, mert a rövid távú feladatokban mindig extra kihívást érez. De szeme előtt csak a nagy cél lebeg: a riói olimpia.
• Az utóbbi időben csak beugróként dolgozott a válogatottnál, így került 2008-ban előbb a női, majd a férfiválogatott élére. Hogy jött a mostani felkérés?
– Nem gondoltam arra, hogy még egyszer szövetségi kapitány lehetek. Úgy terveztem, hogy hatvanéves korom felett csak a tehetséggondozással és az utánpótlás-neveléssel foglalkozom, ráadásul a Mocsai Lajos vezette akadémián is dolgozom, ami szép és hasznos feladat. Persze olvastam a híreket, tisztában voltam azzal, hogy Karl Erik Bøhn betegsége olyan, ami nem teszi lehetővé, hogy ellássa a kapitányi feladatokat a világbajnokságon. Azaz keresnek majd edzőt, de úgy voltam vele, ezt a győri Ambros Martín vagy a ferencvárosi Elek Gábor megoldja. Amikor Siti Beáta, a válogatott másodedzője felhívott, hogy segítenék-e, még mindig úgy véltem, szakmai tanácsokat kér tőlem. Azt hittem, hogy én leszek a segítője. De gyorsan kiderült, Kicsi nem akar kapitány lenni, és azt éreztette velem, hogy a csapat is visszavár. Időt kértem, sokat gondolkodtam, majd amikor Vetési Iván, a szövetség elnöke felkért, akkor átbeszéltem a családdal és persze Mocsai Lajossal is, aki arra biztatott, mindenképpen vállaljam el.
• Miért gondolta úgy, hogy 60 évesen már nem akar tovább dolgozni? Németh András ugyanezzel érvelt, amikor néhány hete otthagyta a Hypót.
– Ez az én egyéni hülyeségem. Kitűztem magamnak azt a célt, hogy 45 évesen szövetségi kapitány legyek, 60 évesen pedig már a tudásomat szerettem volna átadni a fiatalabbaknak. Pedig még dolgozhatnék, például a futballban a korosztályomból kerülnek ki a legjobb edzők.
• A 2008-as pekingi olimpia után a szövetség nagyon marasztalta. Miért nem vállalta el hosszabb távra a női válogatott irányítását?
– Lejárt a szerződésem, és úgy éreztem, hogy a szakmai igazgatói munka és a szövetségi kapitányi poszt nem fér meg egymás mellett. Pedig az olimpiai negyedik hely siker volt, a csapattal is szoros volt a kapcsolatom.
• Az olimpia után pár héttel mégis már a férfiválogatott kispadján volt.
– Az akkori elnök, Kiss István megkeresett, hiszen vészhelyzet volt, Mocsai Lajos visszalépett, nem volt senki, aki elvállalja a feladatot. Majdnem erőszakot alkalmazva kértek fel, de én ezt úgy szoktam mondani, szakmai igazgatóként a munkaköri leírásom része volt, hogy kapitány legyek. Ez is sikertörténet lett, hiszen a horvátországi világbajnokságon a hatodik helyen végeztünk.
• Nyolc évet töltött a Közel-Keleten, Kuvaitban háromszor, Szaúd-Arábiában egyszer edzősködött 1987 és 2007 között, legutóbb az Egyesült Arab Emírségek férfiválogatottjának volt a szövetségi kapitánya. Vonzzák a kihívások?
– Ezt élvezem és szeretem. A rövid távú felkérésekben mindig extra kihívás van. A múltkor összeszámoltam, hogy minden korosztályt figyelembe véve három országban tízszer voltam szövetségi kapitány.
• A női válogatottnál Konkoly Csabával és Imre Vilmossal, a férfinél Vladan Matićtyal és Csoknyai Istvánnal dolgozott együtt. Távozáskor mindkét alkalommal azt mondta, hogy tehetségesek a fiatal magyar edzők, aztán egyik helyen se jött be ez a váltás. Mi a véleménye a fiatalabb kollégákról úgy általában?
– Egyik esetben sem hiszem, hogy tévedtem volna. Konkoly Csaba nagyon jó edző, meggyőződésem, hogy ezt a mostani Győrt ő és Róth Kálmán is Bajnokok Ligája-győzelemhez segítette volna. Erre sokban mernék fogadni. Matić Szlovéniában a Celje edzőjeként bizonyította, hogy jó szakember. Csoknyai és Imre nagyon peches időszakban volt kapitány, előbbi eredménytelensége nem csak rajta múlt, Vili pedig a legutóbbi bajnokságban a csurgói bronzéremmel újra bizonyított. És akkor még nem beszéltem Siti Beáról, Németh Helgáról, Sótonyi Lászlóról, Gulyás Istvánról és a többiekről, akik mind-mind tehetségesek. De egy edző sikerességéhez kell szerencse és egy jó csapat is.
• A bemutatkozó sajtótájékoztatón azt mondta, vannak fiatal tehetségek, mint a balszélső Korsós Dorina és a kapus Szemerey Zsófi Győrből, Veszprémből az irányító Tóth Gabi és a jobbátlövő Planéta Szimonetta, a Fradiból Szekerczés Luca. Ez azt jelenti, akár már a decemberi, szerbiai vébére lesz fiatalítás a keretben?
– Ez üzenet volt a fiataloknak, hogy erőt adjon a napi munkához. Aki 18 éves profi kézilabdázó, az nem feküdhet le és nem kelhet fel úgy, hogy ne gondoljon az olimpiára. Én a tanítványaimnak úgy köszönök, „irány”, ők úgy válaszolnak rá, hogy „Rio”. Eredményesség és perspektíva nélkül nem lehet létezni.
• A decemberi világbajnokságon Németország, Románia, Csehország, Tunézia és Ausztrália lesz a csoportellenfél, a nyolcaddöntőben pedig Norvégia, Lengyelország, Angola vagy Spanyolország következhet. Milyennek látja a sorsolást most már kapitányként?
– Nehéz, de megoldható feladat lesz. A csoportunk kiegyensúlyozott, de nem szabad elfelejteni, hogy a nőknél több a véletlenfaktor. Bízom abban, hogy bejutunk a legjobb nyolc közé, és onnantól már bármi lehetséges. Azt ne feledjük, hogy ez a vébé csak a következő világbajnokságra kvalifikál, ezért nekünk elsősorban a riói olimpiára szabad figyelnünk, és a vébét a csapatépítésre kell felhasználnunk. Jövőre az Eb-t mi rendezzük, addig értékeket kell termelni, hogy a kontinenstornán jól szerepeljünk, esetleg meg is nyerjük, mert úgy egyből kvalifikálnánk magunkat az olimpiára.
Hajdu János névjegye
Születési idő, hely: 1953. november 21., Budapest
Klubjai játékosként: Elektromos, Budakalász, Eger, TFSE
Klubjai edzőként: Budakalász (férfi), TFSE (férfi), Pemü Honvéd (férfi), ifjúsági válogatott (férfi), Újpesti Dózsa (férfi), Al-Száhel (kuvaiti, férfi), Pemü-Honvéd (férfi), Elektromos (férfi), juniorválogatott (férfi), Szolnok (férfi), Al-Khalidzs (szaúd-arábiai, férfi), Elektromos (férfi), Al-Ehli (szaúd-arábiai, férfi), felnőttválogatott szövetségi kapitánya (férfi), Al-Kadsia (kuvaiti, férfi), Vác (női), Al-Kadsia (kuvaiti, férfi), szakmai igazgató (Magyar Kézilabda-szövetség), juniorválogatott (női), felnőttválogatott szövetségi kapitánya (női), felnőttválogatott szövetségi kapitánya (férfi), Siófok (női), Egyesült Arab Emírségek szövetségi kapitánya (férfi)
Sikerei edzőként: olimpiai 4. (2008, nők), világbajnoki 6. (2009, férfiak), magyarkupa-győztes (1997, Elektromos)