2024. július 16., kedd
XIX. FÉRFI VB

Szépen csillog az ezüst!

Nem teljesült a szerbiai rajongók álma a Fülöp-szigeteki–japán–indonéz rendezésű férfi kosárlabda-világbajnokság manilai fináléjában, ahol Németország nagy csatában 83:77-re legyőzte a Sasokat. A meccs a tornára jellemző kosárszórásos forgatókönyvvel indult, az első félidőben többnyire a szerbek jártak elöl néhány ponttal, de egyszer sem alakult ki jelentősebb különbség a kijelzőn, amely a nagyszünetben 47:47-et mutatott. A térfélcserét követően azonban rövidzárlat állt be a szerbek támadásában, ami, mint később kiderült, a meccsbe került Svetislav Pešić legénységének. Hosszú percek nyögvenyelős támadása és több kisebb német rohanás 22:10-es harmadik negyedbeli részeredményt hozott, a zárónegyedre 69:57-tel forduló németek pedig Dennis Schröder (28) vezérletével már nem engedték ki kezükből a számottevő előnyt. A hajrában még esély nyílott a feltámadásra, amikor a legeredményesebb Aleksa Avramović nagy pillanatai után elérhető közelségbe került a szerb győzelem, de az utolsó akciók kihagyott dobásai megbosszulták magukat, a németek pedig néhány büntetővel megpecsételték országuk történetének első aranyérmét a világméretű seregszemlén.

Az örömmámorban úszó németek (Fotó: Beta/AP)

A bronzmérkőzésen ismét pontzuhatagba kezdett az USA és Kanada, a juharlevelesek Dillon Brooks (39) fantasztikus partijának köszönhetően – a Memphis zseniális védője 7/8-as eredményességgel emelgette a hármasokat – szinte végig vezettek, a legnagyobb különbség 12 pont volt a javukra. Az amerikaiak azonban szívós küzdelemmel, Anthony Edwards (24) vezérletével visszazárkóztak a végjátékra, és Mikal Bridges utolsó pillanatban behulló hárompontosával hosszabbításra mentettek. Ebben viszont már nem maradt elég lendületük, és Kanada viszonylag hamar dűlőre vitte a győztes kérdését.

Dillon Brooks nagyot parádézott (Fotó: Beta/AP)

Eredmények, bronzmérkőzés: Kanada–Egyesült Államok 111:111, h. u. 127:118. Döntő: Németország–Szerbia 83:77.

Nyitókép: Szerbia kissé csalódott volt az ezüsttel (Fotó: Beta/AP)