2024. augusztus 21., szerda
PÁRIZS 2024

Szerbia–Ausztrália 1:1

Míg a szerb férfiválogatott ma gigászi kihívás elé néz az olimpiai torna elődöntőjében, hiszen az USA ellen próbálja meg kiharcolni a párizsi ötkarikás finálét, addig a nők korán búcsúztak a megmérettetéstől. Marina Maljković tanítványai a fiúkhoz hasonlóan Ausztráliával néztek szembe a negyeddöntőben, és roppant hasonlóan kezdték az ütközetet, hiszen ők is hátrányt szedtek össze tíz perc alatt (19:26). Amíg azonban Svetislav Pešić legénysége az egyre mélyülő gödörből egyszer csak megtalálta a kiutat, a lányok képtelenek voltak erre, és folyamatosan veszítették el a fonalat. A nagyszünetben 48:32-es Kenguru-vezetés állt a kijelzőn, és a térfélcsere utáni kérészéletű fellángolást (50:39) leszámítva már nem is adódott reális esély a felállásra, sőt mint kiderült, a tisztesen szoros eredmény kiharcolására sem igazán. Az ausztrál előny 28 pontnál (70:42) tetőzött a harmadik negyed vége felé, ezután annyi tellett Jovana Nogićtól (17) és társaitól, hogy az utolsó dudaszóra húsz ponton belülre kapaszkodjanak vissza (85:67). A győztes Ausztrália legjobbja Alanna Smith (22) lett.

Közben véget ért a férfitorna negyeddöntőinek sorozata, és a papírforma szerint Szerbia az amerikai szupercsapatot kapta – immár másodszor – ellenfeléül az elődöntőben. Az USA NBA-sztárjai Devin Booker (18) és Anthony Edwards (17) vezérletével, kiegyensúlyozottan színvonalas csapatmunka eredményeként brutálisan megszórták (122:87) Brazíliát, ami még az elitligás ponttermési tempóhoz mérten is hatalmas zuhatagnak számít (48 perces mérkőzésen 146 pontnak felelne meg…). A másik ágon az vb-címvédő Németország ellenfele meglepetésre nem Kanada, hanem a házigazda Franciaország lesz, amely remek védelmi produkciónak köszönhetően 73 ponton tartotta a másik, ugyancsak vaskos éremesélyesnek tartott észak-amerikai gárdát.

Nyitókép: A szerb lányok az egész mérkőzésen futottak az eredmény után, mindhiába (Fotó: Beta/AP)