2024. szeptember 11., szerda

A tenisz itt nem csak Đoković

Egy héttel azután, hogy Novak Đoković Miamiban megszerezte pályafutása 43. tornagyőzelmét, hét szerbiai teniszező tett kísérletet, hogy bebizonyítsa, az országban nem csak Novak jelenti a sportágat. Különböző rangú tornákon heten harcolták ki a döntőt, három serleg már biztos, a negyedikért pedig az éjjel a texasi Harlingenben a zombori Filip Krajinović játszhatott.

A legnagyobb siker a mexikói Monterreyben született, ahol a festőien szép környezetben Ana Ivanović és Jovana Jakšić is döntős lett, ami a WTA történetének első össz-szerb zárómeccse. Előbb Jakšić remekelt, hisz a negyeddöntőben aratott győzelme után az elődöntőben, pályafutása harmadik WTA-tornáján és hetedik WTA-rangú meccsén a nálánál 23 évvel idősebb japán Kimiko Datét verte csaknem háromórás drámai csatában. A második és a harmadik játszmában is Jovana szerzett előnyt, majd Date fordított, de a hajrákat a szerb játszotta sokkal biztosabban. Azután Ana Ivanović csatázott a dán Caroline Woznaickival a volt világelsők rangadóján. Ana valószínűleg nem akart lemaradni Jakšić mögött, s bár a második játszmában leadta a 4:0-s vezetést, mégis nyert, ami 18. döntője, és alkalom a 13. serlegre. Ha az éjjel Ana nyert, a ranglistán feljutott a 12. helyre, ha pedig Jovana tett még egy csodát, a már biztos 106. helyét a 86.-ra válthatja, vagyis a már biztos 21 hely haladást 51-esre javíthatta.

Az algériai Oránban Peđa Krstin könnyűszerrel szerezte meg a 15 ezres torna serlegét, és már biztos, hogy bejutott a 300 legjobb közé. Harlingenben, szintén 15 ezres tornán Krajinović a döntőben a 2. kiemelt brit Smethursttal mérkőzött, és ha nyert, 20 helyet halad a ranglistán.

A šibeniki női 10 ezres tornán a februárban szerb állampolgárságot kapott Banja Luka-i Katarina Jokić első tornáját nyerte. A két hét múlva a 16. születésnapját ünneplő Jokić ezzel a diadallal mintegy 115 helyet javít, és a 690. pozíció táján találja magát ugyanannyi ponttal, mint amennyi az újvidéki születésű magyar Argyelán Csillának is lesz, aki Limában, az előző két héten ugyanott tornagyőztesek rangadóján az argentin Nadia Podoroskától kapott ki.

Döntőt játszott 10 ezres tornán még két szerbiai. Dejan Katić a krétai Heraklionban, Marko Tepavac pedig az egyiptomi Sarm es-Sejkben veszítette el a zárómeccset sokkal magasabban rangsorolt ellenféllel szemben.

Ezen a héten Houstonban és Casablancában lesz férfi-, Bogotában és Katowicében pedig női torna. Casablancában Dušan Lajović indult a selejtezőben, de sikertelenül, hisz a 2. fordulóban veszített az alig ismert, a ranglistán 273. spanyol Roberto Carballes ellen, akit január végén Sarm es-Sejkben Györe László győzött le két játszmában. Györe e héten Pulában játszik, és kiemelt lesz. Krajinović az amerikai Little Rockban, Nikola Milojević pedig a kazah Simkentben játszik.

Bogotában Jelena Janković lesz a címvédő és az 1. kiemelt, s a rajton a francia Matilde Johanssonnal találkozik. Katowicében Szerbiának két vagy három képviselője lesz. Vesna Dolonc a francia Alize Cornet-vel kezd, Jovana Jakšić pedig külön meghívót kapott, s a sorsolás a 32 éves horvát Mirjana Lučićtyal párosította. Ugyanott Aleksandra Krunić két akadályt vett sikerrel a selejtezőben, és ma a 28 éves és a ranglistán 120. francia Claire Feuersteinnal vív meg a tábláért.

A Davis-kupában a címvédő Csehország lett az első, Olaszország pedig a második elődöntős. Számos meglepetés történt, így a kazah Golubev legyőzte a melbourne-i bajnok Wawrinkát, a német Gojowczyk verte Jo-Wilfred Tsongát, Fabio Fognini legyőzte Andy Murray-t, a 17 éves horvát tehetség Borna Čorić pedig ötjátszmás maratoniban múlta felül a ranglistán 21. lengyel Jerzy Janowiczot.

MONTERREY. – A női torna negyeddöntőjében: Ivanović–Rybáriková 6:1, 0:6, 6:2, Jakšić–Boserup 6:3, 6:0, Date–Puig 6:4, 6:7, 6:4, Wozniacki–Ka. Plíškova 6:7, 6:3, 6:3, elődöntő: Jakšić–Date 6:7, 6:4, 6:4, Ivanović–Woznaicki 7:6, 6:4.

CHARLESTON. – A női torna negyeddöntőjében: Bouchard–Janković 6:3, 4:6, 6:3, Petković–Šafářová 6:3, 1:6, 6:1, Čepelová–Hantuchová 6:2, 6:1, Benčić–Errani 4:6, 6:2, 6:1, elődöntő: Petković–Bouchard 1:6, 6:3, 7:5, Čepelová–Benčić 6:4, 5:7, 7:6.

CASABLANCA. – A férfitorna selejtezőjének 1. fordulójában: Lajović–Idmbarek 6:0, 6:1, 2. forduló: Carballes–Lajović 6:3, 6:1.

KATOWICE. – A női torna selejtezőjének 1. fordulójában: Krunić–Brianti 7:5, 6:2, 2. forduló: Krunić–Paszek 6:2, 3:2 – feladás.

DAVIS-KUPA. – A negyeddöntőben: Japán–Csehország 0:5, Franciaország–Németország 2:2, Olaszország–Nagy-Britannia 3:2, Svájc–Kazahsztán 2:2. Euroafrikai zóna: Lengyelország–Horvátország 1:3, Szlovénia–Izrael 1:2, Szlovákia–Ausztria 3:1, Svédország–Ukrajna 1:3, Amerikai zóna: Ecuador–Brazília 1:2, Kolumbia–Dominikai Köztársaság 3:0, Ázsiai zóna: Dél-Korea–India 1:3, Kína–Üzbegisztán 2:3.

HARLINGEN. – A futures torna negyeddöntőjében: Krajinović–Aubone 6:4, 6:2, elődöntő: Krajinović–Escobedo 6:3, 6:2.

ORÁN. – A futures torna elődöntőjében: Krstin–Reuter 6:4, 6:2, döntő: Krstin–Ubiergo 7:6, 6:1.

ŠIBENIK. – A női ITF-torna elődöntőjében: Jokić–Spremo 1:6, 6:3, 6:4, döntő: Jokić–Mekovec 6:4, 6:1.

LIMA. – A női ITF.-torna elődöntőjében: Argyelán–Salut 5:7, 6:4, 7:6, döntő: Podoroska–Argyelán 6:2, 6:4