2024. december 22., vasárnap
TECH-SAROK

Olcsóbbak a 4K tévék

Egy évvel ezelőtt több mint 200 ezer dinárba kerültek még az UHD – 4K felbontású tévékészülékek, ma viszont már csaknem fele annyiért is fellelhető néhány példány

Minden 4K felbontású tévékészülék megvételénél győződjünk meg arról, hogy e három fontos tulajdonság benne legyen: a HDMI 2.0-ás csatlakozó megléte lehetővé teszi a tévékészülékre külsőleg csatlakoztatott eszközökről a 60-as másodpercenkénti képfrissítéssel történő kimutatást, mert csak a HDMI 1.4-es csatlakozóval ellátott 4K felbontású készülékek teljes színmennyiségű képsorok továbbítása esetén csak 30 képkockát tudnak fogadni másodpercenként. A második fontos tulajdonsága egy 4K-s tévékészüléknek az, hogy támogassa a HEVC (H.265) kódolású műsorjelek megjelenítését, tekintettel arra, hogy a jövőben, amikor már mind több műsor 4K-s felbontású lesz, e formában fogják közvetíteni azokat.

Ha külső 4K-s felbontású vevőkészüléket vagy UHDBR koronglejátszót csatolnánk a tévére, és műsorjelforrásként csak azzal használjuk, akkor elvileg szükségtelen a tévében a HEVC támogatás, viszont ekkor a külsőleg csatlakoztatott vevőkészüléknek is HDMI 2.0-ás támogatásúnak ajánlott lennie, tekintettel arra, hogy pl. az európai 4K-s műholdas adások 50-es másodpercenkénti képfrissítésűek, amit a HDMI 2.0 csatlakozó szintén elbír. Egy 4K televíziókészülék harmadik fontos tulajdonsága a felskálázási képesség, amelyet ajánlott, hogy minél minőségesebben oldjon meg. Ez azt jelenti, hogy a 1080p, a Full HD és a tőlük alacsonyabb felbontású képsorokat képkorrekciós számítások révén feljavítással sokkal jobb minőségben jelenítik meg a 4K felbontású kijelzőn, mint amilyen minőségben azok eltárolva vagy közvetítés révén a tévékészülékbe érkeztek. Egy ajánlott képessége egy 4K felbontású tévékészüléknek a CI+ rekesz megléte, amelybe kártyaolvasó egységet illesztve és előfizetői kártya birtokában akár a műholdról közvetített, kódolt, 4K felbontású műholdas adásokat is lehet követni.

Egy internetes árösszehasonlító portál kínálata között mindössze egy darab HD ready, 75 darab FullHD és 117 UHD felbontású megjelenítő adatai találhatók. A 139 centiméteres képátlójú készülékek között a legolcsóbb 1080p felbontásúak mintegy 77 ezer dinárba, míg a nagyobb felbontásúak legolcsóbbjai csaknem 97 ezer dinárba kerülnek. Tehát a nagyobb felbontású készülékre mintegy 20 ezer dináros felárért lehet szert tenni. De egyes Full HD készülékek még drágábbak, mint az UHD-sek. Egy UHD felbontású tévékészülék megvétele már lassan racionálisabb befektetésnek számít, tekintettel arra, hogy már egyes okostelefonok képesek 4K felbontású videók rögzítésére, amelyek képsorait látványos megtekintési minőséggel lehet megszemlélni a nagyméretű és -felbontású UHD kijelzőkön. A részletgazdagabb képsorok egyértelmű előnyeként számítanak az UHD-s készülékeknek, de nem minden UHD felbontású tévékészülék jobb egy remek Full HD felbontású tévétől. Az olcsóbb UHD készülékek elkészítésénél a nagyobb felbontás érdekében ezek alkotóelemeinél spóroltak gyártóik: gyengébb panelt, feldolgozóprocesszort illesztettek, kihagyták a 3D-s támogatást stb.

A 4K felbontású, internetről lekérhető tartalmak hiánya egy elbátorító tényező. A szolgáltatók műsorait és filmjeit csak a drágább prémium csomagban szolgálják ki, azonban ezeket a képsorokat még minél kisebb sávszélességű továbbításra tömörítették, és ezért ezek minősége hagy kívánni valót maga után. A Netflix régióinkból még nem elérhető. Tekintettel arra, hogy műholdról csak néhány szabadon követhető 4K felbontású tesztadás érhető el jelenleg, a tartalomkínálat hiánya ezért még nem indokolja egy 4K-s tévékészülék megvételét, év(ek) múltán viszont már nagyobb lesz a kínálat és a jobb minőségű 4K felbontású tévékészülékek is olcsóbbak lesznek.

Az LG 49UF778V 123 centis képátlójú készülék szoftveres oldalról kiváló, mert beszédfelismerése tökéletes, magyar nyelven is ért. A képernyő felé mutatott távirányítónak pontos irányát, a képernyőn kijelzett nyilacska mutatja meg – egérként is kiválóan használható. A készülék hátránya képének minősége. A helyi fényerő-szabályozásnak a nyomát sem lehet megtalálni, ezért a képek sötét jeleneteknél zavaróan hatnak. E tekintetben akad jobb készülék is, viszont jó tényező, hogy az IPS panel két ISF-beállítással rendelkezik, ami azt jelenti, hogy egy szakértő bevonásával korrigálható a háttérvilágítás mennyisége – a kép minősége. A felskálázása remek, a Blu-ray filmeket remekül jeleníti meg, játékkonzolok mellé viszont nem ajánlott igénybevétele az 59,4 ms-os lagja – késése miatt.

A Panasonic TX-40CX700 a 100 cm-es képátlójával az itt említettek között a legkisebb és legolcsóbb. A készülék, csakúgy mint 50 hüvelykes nagytestvére minőséges hangzású és képminőségű. A helyi fényerő-szabályozás plazmákhoz hasonló mélysötét árnyalatokat is lehetővé tesz. Riválisaira inkább jellemző természetellenes és rendkívül élénk színeket ritkábban látni kijelzőjén. Legtöbb esetben a True Cinema beállítás kiválasztásával érdemes működtetni visszafogott háttérvilágítással. Gazdag csatlakozóellátottsága van, és a külső eszközre történő rögzítési képessége általánossá vált. TV Anywhere és SD-foglalat támogatású. A készülék komoly hátrányai a kevés applikáció, a lassú Wi-Fi, a smart funkciók bukdácsolása – a Firefox OS rendszer fapadosnak tűnik. Ezért azok részére ajánlható, akik az okos funkciókra nem tartanak igényt, bár a Deezer és a YouTube felhasználhatóak.

A Philips 49PUS7150 remek képminőségű, Android rendszerű készülék. Ez azt jelenti, hogy temérdek okos funkcióval van ellátva, mert minden ami androidos rendszerben a Google Play áruházból fellelhető, működik rajta is, ez azt is jelenti, hogy egyúttal remek médialejátszóként is használható az eszköz, számos ingyenes játék is játszható rajta, több internetes zene és film streaming-szolgáltatás áll rendelkezésre, online tévé és rádióállomások követhetőek vele, honlapok tartalma nézhető át, csevegőszobák is támogatottak és videotelefonálni is lehet vele. Az androidos rendszerének sokrétűsége egyúttal kissé instabillá teszi a tévékészüléket, aminek ezentúl talán csak az SD csatlakozó hiánya a legfeltűnőbb hátránya.

A Samsung UE50JU6800 remek kép és hangteljesítményű készülék. Rendszerét a cég saját fejlesztésű Tizen elnevezésű platformja adja. Haladó beállításainál a Clean View funkciót érdemes aktiválni az alacsonyabb felbontású képsorok 4K felbontásra történő felskálázásért. E tévékészüléket akár játékkonzolokra is rácsatlakoztathatjuk, mivel csak 27,8 ms-os lagja van. Az említettek között, a Philips után e készüléknek legjobb a képminősége, de a 3D-s támogatást kihagyták, microSD és scart csatlakozása nincs. Utóbbi talán felesleges is egy UHD tévénél. A készülék sok alkalmazással és smart funkcióval rendelkezik.

A Bravia tévék a Sonytól a KD–49X8309C modellel árban is versenyképessé lettek. Habár e készüléknek „dobozhangja” van és „zöldes-sárgás” képárnyalatai, a Google Play ökoszisztéma és a PlayStation kompatibilitás mindenképpen komoly előnyei. A gyors mozgásokat élénken jeleníti meg, és nem csak a Full HD, ám a 720p felbontású képsorokat is minőségesen feljavítja 4K-ra. Csatlakozásai között minden megtalálható, kivéve az SD foglalatot.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás