2025. április 30., szerda

OpenOffice (27.) – Táblázatok formázása

Számítógépes tippek kezdőknek és haladóknak

A táblázat egyes celláinak nem csak a méreteit változtathatjuk, hanem a keretét, színét, a benne elhelyezkedő információ pozícióját stb. Ehhez bele kell kattintanunk a megformázni kívánt cellába, vagy az egérrel többet egyszerre kijelölhetünk.

Ha többet szeretnénk egyszerre kijelölni, azt úgy tehetjük meg, hogy az egérrel az induló cellába kattintunk, majd az egérgombot lenyomva a végső celláig húzzuk az egeret. De tehetjük ezt úgy is, hogy az induló cellába kattintunk (elengedjük a gombot), majd a SHIFT taszter lenyomása mellett belekattintunk a lezáró cellába – ekkor az összes közbeeső cella is kijelölésre kerül. Ha egy egész sort szeretnénk kijelölni, akkor az egeret húzzuk a táblázat bal oldala mellé, pont a sor magasságában. Ekkor megjelenik egy nyíl, mely az adott sorra mutat, és ha kattintunk egyet, akkor a sor kijelölődik. Ugyanebben a pozícióban, ha nem csak kattintunk, hanem az egér gombját lenyomva föl vagy le mozgatjuk az egeret, akkor több sor is kijelölhető. Ez vonatkozik az oszlopokra is, vagyis az oszlopok fölött is megjelenik az oszlopra mutató nyíl. Az egész táblázat kijelölését egyszerűen úgy végezhetjük el, ha a táblázat jobb felső sarkához húzzuk az egeret, és amikor egy, a táblázatra mutató nyíl jelenik meg, akkor egyet kattintva az egész táblázat kijelölődik.

Ha kijelöltük a megformázni kívánt területet, a Table menü, Table Properties opcióját válasszuk ki (gyorsmenüben csak Table opció). Ekkor megjelenik egy dialógusablak, melynek első lapján az egész táblázatra vonatkozó speciális értékeket állíthatjuk be. Ilyen érték a tábla neve (a név az indexelésnél fontos), illetve szélessége. A relatív szélesség az oldal szélességéhez képest alakítja a tábla szélességét, de pontos méreteket is megadhatunk, ha kikapcsoljuk a Relative opciót. Ugyanitt állíthatjuk be a táblázat elhelyezkedését ( Alignment ), mellyel beállíthatjuk, hogy a laphoz képest jobbra-balra, vagy speciálisan helyezkedjen-e el a táblázatunk (ha teljes szélességben elfoglalja a lapot a táblázat, ennek az opciónak nincs jelentősége). Tehát ez nem a cellában elhelyezkedő információk helyzetét szabályozza. Ugyanezen a lapon találhatjuk meg a kötelező betartandó távolságokat is ( Spacing ), mely meghatározza, hogy a táblázat alatt, fölött és mellett, milyen távolságra indulhat más szöveg vagy objektum, vagyis hogy mekkora üres térnek kell lennie a táblázat körül.

A második lapon már kicsit vegyesebb a helyzet, ugyanis vannak globális, egész táblázatra vonatkozó beállítások is (többnyire), de vannak cella szintű beállítások is. Itt állíthatjuk be azt, hogy a táblázat előtt vagy után kötelezően legyen-e valamilyen törés (oldal- vagy oszloptörés), az oldal milyen stílusú legyen törés esetén (például így oldható meg, hogy a táblázat egy fekvő lapon legyen, a többi oldal pedig állón). Megszabható, hogy engedélyezett-e a tábla több oldalra vagy oszlopba tördelése, abban az esetben, ha úgy jön ki a lépés, vagy kötelezően egyben kell tartani a táblázatot (ekkor hatalmas üres helyeket hoz létre az előző oldalon, szükség szerint annak érdekében, hogy véletlenül se törjön meg a táblázat). Ez az opció az Allow table to split across pages and columns . Az alatta található opció, az Allow row to split across pages and columns , megengedi, hogy akár egy sor is félbetörjön szükség esetén. A Keep with next paragraph opció arra szolgál, hogy a következő bekezdéstől lehessen elválasztani a táblázatot, ami arra jó, hogy ha a táblázat alá valamilyen megjegyzést írunk, például a táblázat nevét.

A Repeat Header arra szolgál, hogy abban az estben, ha a táblázat több oldalra tördelődik, akkor megismétlődjön(ek) az első sor(ok), amiben az oszlopok jelöléseit helyeztük, ez könnyíti a dokumentum olvasójának tájékozódását a széttördelt táblázat esetében.

A Text direction nal meghatározhatjuk, hogy a szöveg vízszintesen íródjon, vagy pedig függőlegesen – ez az opció már cellánként változhat, nem vonatkozik az egész táblázatra. Ugyanitt található a függőleges igazítás ( Vertical alignment ) opció is, mely szintén cellánként meghatározhatja, hogy a tartalom függőleges irányban hogyan helyezkedjen el (felülre illeszkedjen, függőleges irányban középen helyezkedjen el, vagy az alsó vonalhoz illeszkedjen).

Innen folytatjuk.

A kérdéseiket, hozzáaszólásaikat továbbra is várjuk a bzs@cnt.rs címre.

Magyar ember Magyar Szót érdemel