2025. április 30., szerda

OpenOffice (28.) – Táblázatok formázása

Számítógépes tippek kezdőknek és haladóknak

A táblázat formázásának harmadik Columns (oszlopok) nevű lapján gyakorlatilag a táblázat oszlopainak szélességét definiálhatjuk precízen meghatározott mértékegységben.

Minden egyes oszlopra külön beállíthatjuk a kívánt szélességet. Amennyiben bekapcsoltuk az Adapt Table width opciót, akkor a cellák méretezése módosítja a táblázat teljes szélességét, míg kikapcsolt állapotban a táblázat szélessége állandó, a módosított oszlopméret más oszloptól vesz el, vagy ad több helyet. Természetesen proporcionálisan is méretezhetünk, mely esetben a táblázat oszlopának átméretezése automatikusan ugyanolyan arányban növeli a többi oszlop szélességét. Természetesen arra nincs lehetőség, hogy egy-egy sornál más-más szélességű oszlopokat használjunk, ezek a beállítások az egész táblázatra érvényesek.

A negyedik Borders (keretek) lapon a táblázat illetve a cellák keretei módosíthatóak. Ez az opció csak a kijelölt cellák, sor, oszlop kereteit módosítja, az egész tábla kereteinek módosításához az egész táblázatot ki kell jelölnünk. Meghatározhatjuk, hogy milyen stílusban jelenjenek meg a táblázat felső, alsó és oldalsó keretei, valamint a cellákat (sorokat és oszlopokat) szétválasztó keretek. Minden egyes keret vonalának vastagsága, színe és stílusa külön-külön meghatározható egy intuitív rajz segítségével. Szintén meghatározható, hogy a kerettől mekkora távolságra kezdődhet a tartalom, minden egyes irányban külön külön ( Spacing ). Akik szeretik az árnyékolást, a Shadow opció révén a táblázatnak vagy celláknak akár árnyékot is adhatnak. A Merge adjacent line styles opció bekapcsolása esetén a program az egymással érintkező vonalak stílusát egységesíti, vagyis a cellák közötti vonal nem lehet külön stílusú. Ezen opció kikapcsolásával is érdekes effektusokat hozhatunk létre.

A táblázat formázásának utolsó Background (háttér) nevű lapján az oszlopok, sorok, cellák háttérszínét módosíthatjuk (kívánság szerint). Ugyanitt van lehetőség arra is, hogy háttérszín helyett háttérképet alkalmazzunk, mely képnek a merevlemezünkön kell lennie.

Ezzel befejeztük a táblázatok formázásának bemutatását. Legközelebb automatikus tartalomjegyzék és egyéb index generálásával foglalkozunk.

Innen folytatjuk.

A kérdéseiket, hozzáaszólásaikat továbbra is várjuk a bzs@cnt.rs címre.

Magyar ember Magyar Szót érdemel