2025. április 26., szombat

A legnépszerűbb újévi babonák

Hiedelmek, babonák, népszokások

Amennyi lencse és malac elfogy újévkor, már nagyon sokunknak meg kellett volna gazdagodnia, és tengernyi szerencsét vonzania. Ettől még a világon mindenhol népszerűek ma is az újévi babonák, így most megosztjuk önökkel a nálunk kevésbé ismert szokásokat is.

A leggyakoribb babonák az ételekhez kapcsolódnak: a lencse, a köles és a rizs gazdagságot ígér az újesztendőre, a malac pedig előtúrja a szerencsét. A csirke viszont elkaparja azt, ahogy a hallal is elúszik a szerencse.

A dologtiltás nálunk is hagyomány: szemetet semmiképp nem szabad elsején kivinni a házból, továbbá házi munkát sem illik végezni – az angolszász vidékeken viszont egészen morbid fenyegetésekkel tarkítják a házimunkára vonatkozó babonákat.

Csapjunk nagy zajt!

Miért is ünnepeljük az újévet kiáltozással, tűzijátékkal, hangzavarral? Természetesen azért, hogy elűzzük a gonosz szellemeket, és nélkülük kezdjük meg az új esztendőt. A gonosz szellemek gyűlölik a zajt, ezért is harangoznak sok helyen éjfélkor.

Éjfélkor csókolózni kell

Régi hagyomány világszerte, hogy ha megcsókoljuk éjfélkor a szerelmünket, egész évben boldogságban és szeretetben fogunk élni. Sajnos ennek az ellenkezőjét is tartják: ha nem csattan el éjfélkor a csók, rázós év elé nézünk, ami a kapcsolatot illeti. Aki nem lehet együtt kedvesével, öntsön egy kis pezsgőt a földre, mielőtt a többiekkel koccint.

Kölcsönök és adósságok

Mivel állítólag zömmel az tesszük az év során, amit az első napján, ha elsején komolyabb összeget adunk vagy kérünk kölcsön, esetleg ilyenkor fizetünk vissza egy nagyobb összeget, akkor egész évben ezzel fogunk bajlódni. Helyette menjünk inkább vásárolni – szigorúan kedvtelésből –, az ugyanis feltételezi, hogy egész évben lesz miből.

Mosni szigorúan tilos

Bizonyos országokban annyira nem szabad mosni az év első napján, hogy a babona szerint ettől haláleset történik a családban. Ennek variációjaként elsején mosogatni sem szokás, mert így egy szerettünket „elmossa a víz” abban az évben.

Egy kis munka azért nem árt

Ha szeretnénk nagyon sikeresek lenni a munkánkban az új év során, akkor végezzünk el belőle egy kis részt sikerrel. Találjunk egy olyan rövidke részfolyamatot, amit elsején is el tudunk intézni, vagy le tudunk zárni, és legyünk vele elégedettek. Ugyanakkor ügyeljünk arra, hogy ne dolgozzunk túl sokat, mert akkor egész évben ki sem látszunk majd a munkából – ami nem feltétlenül egyenlő a sikerrel.

Mosolyogjunk!

Elsején semmiképpen nem szabad sírni, mert ezzel egy szomorú évet hozunk magunkra. Mosolyogjunk, amennyit csak tudunk, és találjunk sok okot arra, hogy jókedvűek, energikusak és vidámak legyünk, így a következő évünkre is ez lesz jellemző.

Ne törjünk össze semmit!

Egy összetört tükör az év bármelyik napján hét év szerencsétlenséget hoz, azonban ha újévkor törünk össze bármit, az arra az évre jelent sok rombolást és balszerencsét. Óvatosan a poharakkal, törékeny tárgyakkal!

Éjféli ablaknyitás

Ahhoz, hogy az új esztendő megérkezhessen az otthonunkba, ki kell engedni a régit. Így az ablakokat vagy az ajtókat érdemes tágra tárni éjfélkor, hogy a régi távozhasson, és az új megjöhessen.

Semmi nem mehet ki

Ha csak nem akarunk egész évben fizetni, másoknak odaadni dolgokat, vagy azt, hogy elhagyjanak bennünket az emberek, semmi nem mehet ki a lakásból, házból az év első napján. Ürítsük ki a szemetest még az óévben, ne dobjunk ki semmit az ablakon, és mi se hagyjuk el az otthonunkat addig, amíg előbb látogatónk nem jött.

A férfi hoz szerencsét

Az év első látogatója lehetőleg férfi legyen, hiszen a nő ilyenkor szerencsétlenséget jelent – ahogy a szőke vagy vörös első látogató is rossz ómen. Ha biztosra akarunk menni, érdemes valamelyik családtagot beszervezni látogatóba. Még jobb, ha az első vendég hoz is valamit magával: ezzel biztosítjuk, hogy bőségben áramoljanak hozzánk a javak az új évben.

És, kedves almafával rendelkező apukák, elárulunk egy titkot: egy tiroli babona szerint aki szilveszter éjjelén meztelenül megrázza almafáját, egészen biztosan gondtalan új esztendőre számíthat.

Magyar ember Magyar Szót érdemel