Radivoj Matić zsablyai gépészmérnök az újvidéki Jugodentben dolgozott. Még akkor, amikor ez a fogorvosi székeket és kellékeket gyártó kiváló vállalat a világhírű Siemens keretében működött, és a munkafolyamatban a vállalat vezetői megkövetelték a teljes precizitást. Ez egy iskola volt a számára. Innen átkerült az újvidéki Dnevnik lapkiadó vállalat nyomdájába, ahol a hatalmas nyomdagépek gyorsasága bűvölte el. És mivel érdekelte a mezőgazdaság is, különösen a biotermelés és a biotermelésben használt gépek, elkezdte azon törni a fejét, miképpen lehetne a vetőgépeket és ekekapákat úgy korszerűsíteni, hogy azokkal precízen és ugyanakkor gyorsan lehessen dolgozni.
És megszülettek az intelligens mezőgazdasági gépek. A biotermelésben használt vetőgépét és ekekapáját nevezte el így.
– Genfben szabadalmaztattam. Aki ott szabadalmaztatja találmányát először, 700 eurót kell fizetnie azért, hogy a hivatal leellenőrizze, létezik-e már a világban hasonló vagy ugyanolyan védett találmány. Ha igen, felszólítják a feltalálót, hogy újításán egy-két hónap alatt módosítson. Ha erre képtelen, nem tárgyalnak vele többé, persze a pénzt sem adják vissza. Az én vetőgépem és ekekapám a világban egyedülálló, így szabadalmaztathattam. A gépeket el is készítettem – egy-egy kétsoros prototípus –, amelyeket a Szerbiai Gazdasági Kamara támogatásával be is mutattam. Munkámért 2008-ban első díjat kaptam a biotechnika, a mezőgazdaság és a gyógyászat terén elért legjobb műszaki újítás címén. Ezután a mezőgazdasági minisztérium pénzt adott a négysoros vetőgép és ekekapa elkészítésére, ám a pénzt a törvény értelmében egyén nem kaphatja, így az Újvidéki Egyetem Mezőgazdasági Kara kapta el. Elkészítettük a prototípus, amire az egyetem utána rátette a kezét, mondván, hogy az az ő tulajdona.
A gépeket tehát nem ön kapta, így nem tudja sem nekünk, sem másoknak bemutatni?
– Nem tudom, de mivel célom, hogy e gépeket valaki elkezdje gyártani, elkészítettem egy komputeres animációt, és most ezzel lépek fel különböző bemutató tribünökön, kiállításokon. Legutóbb, április végén a Szerbiai Gazdasági Kamarában tartottam előadást.
Mondja el röviden, mi ezekben a gépekben a különös, mitől intelligensek?