2024. november 25., hétfő

Intelligens mezőgazdasági gépek

ÉRDEKES ÚJÍTÁSOK, TALÁLMÁNYOK

Radivoj Matić zsablyai gépészmérnök az újvidéki Jugodentben dolgozott. Még akkor, amikor ez a fogorvosi székeket és kellékeket gyártó kiváló vállalat a világhírű Siemens keretében működött, és a munkafolyamatban a vállalat vezetői megkövetelték a teljes precizitást. Ez egy iskola volt a számára. Innen átkerült az újvidéki Dnevnik lapkiadó vállalat nyomdájába, ahol a hatalmas nyomdagépek gyorsasága bűvölte el. És mivel érdekelte a mezőgazdaság is, különösen a biotermelés és a biotermelésben használt gépek, elkezdte azon törni a fejét, miképpen lehetne a vetőgépeket és ekekapákat úgy korszerűsíteni, hogy azokkal precízen és ugyanakkor gyorsan lehessen dolgozni.

És megszülettek az intelligens mezőgazdasági gépek. A biotermelésben használt vetőgépét és ekekapáját nevezte el így.

– Genfben szabadalmaztattam. Aki ott szabadalmaztatja találmányát először, 700 eurót kell fizetnie azért, hogy a hivatal leellenőrizze, létezik-e már a világban hasonló vagy ugyanolyan védett találmány. Ha igen, felszólítják a feltalálót, hogy újításán egy-két hónap alatt módosítson. Ha erre képtelen, nem tárgyalnak vele többé, persze a pénzt sem adják vissza. Az én vetőgépem és ekekapám a világban egyedülálló, így szabadalmaztathattam. A gépeket el is készítettem – egy-egy kétsoros prototípus –, amelyeket a Szerbiai Gazdasági Kamara támogatásával be is mutattam. Munkámért 2008-ban első díjat kaptam a biotechnika, a mezőgazdaság és a gyógyászat terén elért legjobb műszaki újítás címén. Ezután a mezőgazdasági minisztérium pénzt adott a négysoros vetőgép és ekekapa elkészítésére, ám a pénzt a törvény értelmében egyén nem kaphatja, így az Újvidéki Egyetem Mezőgazdasági Kara kapta el. Elkészítettük a prototípus, amire az egyetem utána rátette a kezét, mondván, hogy az az ő tulajdona.

A gépeket tehát nem ön kapta, így nem tudja sem nekünk, sem másoknak bemutatni?

– Nem tudom, de mivel célom, hogy e gépeket valaki elkezdje gyártani, elkészítettem egy komputeres animációt, és most ezzel lépek fel különböző bemutató tribünökön, kiállításokon. Legutóbb, április végén a Szerbiai Gazdasági Kamarában tartottam előadást.

Mondja el röviden, mi ezekben a gépekben a különös, mitől intelligensek?

– A biotermelésnél nagyon fontos a pontos vetés. A klasszikus vetőgépekkel nem lehet azt elérni, hogy a magok egymástól egyforma távolságra kerüljenek a földbe, ezért szerkesztettem egy adalékot, amelyet a vetőgépre helyezek, és amely, ha mondjuk 30 centiméter tőtávolságra van beállítva, pontosan 30 centiméter távolságot hagy a két mag között. Újítást végeztem magán a traktoron is, a kormánykeréken, amivel elértem, hogy a sorok nyílegyenesek lesznek és a vetőgép és ekekapa beállítását is korszerűsítettem. Mindezzel elértem, hogy a földet tökéletes pontossággal lehet bevetni és megmunkálni. Ez azért fontos, mert a biotermelésnél a gyomnövény okozza a legnagyobb gondot, ugyanis természetes anyagból készült növényvédő szerek már léteznek, de a gyomnövény kiirtására nem. Ha a vetés nem precíz, akkor ezt kézzel kell elvégezni, hogy minél kevesebb kár essen az elvetett növényben, nagy földeken, mondjuk 14 hektáron, egy ilyen gép 28 munkást helyettesít, gyorsabbá és olcsóbbá téve így a termelést, olcsóbbá téve magát a terméket.
80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás