2024. szeptember 9., hétfő

Hírességek Újvidéken

Ki önszántából, ki kényszerből – A vendégek: I. Ferenc József, Tito, Zilahy Lajos, Albert Einstein, Richard Burton, Elizabeth Taylor, Burt Lancaster lóháton...

Újvidék városát a világ minden tájáról számos neves személyiség megtisztelte látogatásával. Tág teret igényelne valamennyiük felsorolása, hiszen koronás fők, trónörökösök, államfők, hadvezérek, pártvezetők, politikai mozgalmak fáklyavivői, írók, színészek, más hírességek tartoztak soraikba. Túlnyomó többségüket a Duna menti település hangulata, látványosságai, szórakozási lehetőségei vonzották. Néhányuk azonban nem élménye gazdagítása céljából vendégeskedett Újvidéken. Éppen ellenkezőleg, akaratuk ellenére a péterváradi erődítményben tartották őket fogva.

A várban raboskodott Josip Broz Tito is. Mint az Osztrák–Magyar Monarchia altisztje 1914 telén érkezett Péterváradra. Nyilvánosan hangot adott háborúellenes, kommunista nézeteinek. Azt sem hallgatta el, hogy nem tér vissza a galíciai frontra, hanem Oroszországba szökik. Mint felforgató elemet letartóztatták, bebörtönözték. 1993-ban máig ismeretlen tettesek leverték a zárkájának ajtaja feletti táblát, amely forradalmi tevékenysége kezdetének állított emléket.

Mint államfő, a fegyveres erők marsalli rangú főparancsnoka, a JKSZ elnöke kedvelte a várost, nem hivatalos küldetésben számtalanszor élvezte vendégszeretetét. Legszívesebben a Park Szállóban időzött, gőzölgő kávét szürcsölt, és eregette kubai szivarjának füstjét. 1961-ben, az el nem kötelezett országok belgrádi csúcsértekezletének idején Tito vállalta az idegenvezető szerepét, s ez eminens vendégek – közöttük I. Hailé Szelasszié, Etiópia négusa, Reza Pahlavi iráni sah, Sirimavo Bandaraneike, Srí Lanka elnöke, Jawaharlal Nehru, India miniszterelnöke és lánya, a későbbi tragikus sorsú kormányfő, Indira Gandhi – egy napra kiruccantak Újvidékre.

Vendégeskedésük idején kisebb incidens történt: Jovan Vajgl, az újvidéki Dnevnik című napilap fotóriportere, a minél megfelelőbb helyre furakodva nem vette észre, hogy nagy igyekezetében lecsúszott válláról nehéz táskája, s telibe találta a szívélyes házigazda, Tito kobakját. A sértett nagyvonalúan túltette magát az ügyön. Nem bizonyult ennyire elnézőnek Vajgl lapja, s büntetésként megtiltották neki, hogy egy évig tudósítson olyan eseményről, amelyen megjelent élethossziglani elnökünk.

Tito hivatalosan mindössze kétszer, 1969-ben és 1975-ben tette tiszteletét Újvidéken.

Visszatérve azokhoz, akiknek akaratuk ellenére a város gondoskodott kosztjukról és kvártélyukról. Az erődítményben általában hozzávetőleg százan raboskodtak, ha a helyzet kiéleződött, számuk az előbbi háromszorosára, olykor négyszeresére nőtt. Közülük a legismertebb Karađorđe Petrović, az első szerb felkelés vezetője. Családtagjainak, híveinek egy részével együtt lakóházban tartották fogva. 1813-tól kezdve enyhébben bántak vele, tiszti lakásban szállásolták el, de szigorúan ellenőrizték minden lépését, korlátozták mozgásszabadságát, cenzúrázták leveleit.

Vasa Pelagićot, a vajdasági szocialisták úttörőjét 1872-ben fosztották meg szabadságától, vasba verve raboskodott. Miután kiengedték, kitiltották az Osztrák–Magyar Monarchia területéről.

Zilahy Lajos közkedvelt, népszerű író nem teljesen szabad akaratából tartózkodott Újvidéken. Honvágy gyötörte, haza szeretett volna térni, de ezt Magyarország akkori kiskirályai nem engedélyezték. Szülőföldjéhez közel, Újvidéken lakott, annak reményében, hogy viszontláthatja szeretett hazáját. Ez a szerencse nem adatott meg neki, Újvidéken hunyt el.

Kovács József, anyanyelvünk csiszolója, nyugalmazott újságíró, bemondó 1999-ben, Zilahy halálának negyed évszázados évfordulója alkalmából közölte A halálos tél című írását. Emlékeztetett arra, hogy a múlt század hatvanas éveiben és hetvenes éveinek kezdetén Zilahy Lajos gyakori vendég volt Vajdaságban, főleg Újvidéken. Ilyenkor többnyire a Park Szállóban lakott, néha hónapokig. A szerző a szállodai recepcióst emlékeiről faggatta.

,,Még most is tudom, ha éjfélkor ébresztenének: Zilahy úr, 207-es szoba... Ez volt a kedvenc lakhelye. Megkívánta, hogy visszatérésekor ott szállásoljuk el. Nagyon kedves vendégünk volt, és aki megérdemelte, annak szép borravalót adott. Megbarátkozott egy Piroska néni nevű szobaasszonnyal, aki már akkoriban a nyugdíj felé közeledett, ő volt a fő beszerzője. Megbeszélték, mit vásároljon neki a piacon vagy a boltban, és megtárgyalták a recepteket is. Mert Zilahy úr köztudomásúan ritkán ment le a szálloda éttermébe, inkább maga főzőcskézett, amit a vezetőség hallgatólagosan megtűrt. Nagyon szeretett halat sütni. Ám amikor már nagyon összefröcskölte a falat, és a vendégek kezdtek morogni a folyosón terjengő szagok miatt, a szálloda vezetői nagyon szépen megkérték, próbáljon más megoldást találni. Úgy emlékszem, ekkor költözött át a Vojvodina Szállóba (...). Egy ízben itt várakozott Zilahy úr a szálloda halljában, és közben kiment a WC-re. Mire visszajött, eltűnt a fotel karfájáról a sapkája. Persze, rögtön panaszt tett, s nekünk nagyon kellemetlen volt az eset. De alig kezdtük keresni, megjelent egy férfi, odament Zilahy úrhoz, és nagy szabadkozva közölte vele, hogy ő emelte el a sapkát. Nagyon szívesen vesz helyette egy másikat, de engedje meg, hogy ezt elvigye emlékbe a nagy írótól. Mire Zilahy így reagált: Ha erről van szó, hát tartsa meg a sapkát, odaajándékozom. Csak azt ne kívánja, hogy dedikáljam is...”

Ki mindenki járt még Újvidéken? A mindent meggondoló és megfontoló I. Ferenc József császár birodalmi körútja során megtekintette a péterváradi erődítményt és Újvidéket. Ahmed Zogu, Albánia királya megkoronázása előtt a mostani Dusán cár utcában levő villában lakott. Albert Einstein évi szabadságát a városban töltötte 1911-ig, amíg nem bontotta fel házasságát Mileva Marićtyal.

A múlt század hatvanas és hetvenes éveiben Jugoszláviában számos koprodukciós filmet forgattak. Újvidéken pihente ki fáradalmait nagyszámú külföldi filmcsillag, közöttük a legismertebb Richard Burton, Elizabeth Taylor, Catherine Deneuve. Az a fáma járta, hogy Burt Lancaster lóra pattant, s beügetett a péterváradi szállodába.

Az utóbbi bő két évtizedben elkerülték a neves személyiségek a várost. Megváltozott a hangulata, romlott a közbiztonság, eltörölték a föld színéről a patinás villákat, a tetszetős kertes házakat. Helyüket visszataszító, erődítményszerű építmények foglalták el, amelyek egyetlen rendeltetésük, hogy emlékművet állítsanak tulajdonosuk vagyoni állapotának.

Ugyan ki érezné jól magát ezek az ízléstelen építmények között, egy mind sivárabb városban?Elizabeth Taylor és Richard Burton...

… valamint Hailé Szelasszié is Tito vendége volt

Albert Einstein első feleségével, Mileva Marićtyal évi szabadságát Újvidéken töltötte

Ahmed Zogu a mostani Dusán cár utcában lakott

Zilahy Lajos néha hónapokig lakott a Park Szállóban