(Folytatás)
Ha már van programunk is, internetünk is, akkor csupán a megfelelő torrent előkerítéséről kell gondolkodnunk. A torrentek fellelésében sok weboldal segítségünkre lehet, de fórumokon is rábukkanhatunk az érdekes dolgokra.
Az egyik legismertebb és legtöbb port kavaró weboldala a www.piratebay.com címen található. A legnagyobb ismeretséget azzal vívta ki magának, hogy a legális tartalmakat szolgáltatók (elsősorban a média – zene- és filmgyártók) minden bezáratási szándéka ellenére az oldal él és virul, sőt a támadások csak megerősítették a működtetőket, mind jogi, mind technikai szempontból. Az oldal egyetlen apró hátránya, hogy használata nem ingyenes – havi legfeljebb két dollárunkba kerül a hozzáférés, azonban ezért a pénzért a legjobban ellátott torrentoldalhoz férünk hozzá.
Ingyenes torrentkeresőből is azonban akad bőven, habár a meglévő torrent fájlok mennyisége alacsonyabb, vagy meglétük bizonytalan. Mégis sok eseten ezek segítségével juthatunk hozzá a kívánt filmhez, zenéhez. Ismert torrentfelkutató weblap a www.torrentz.com, melyen nem csupán a torrent fájlt találhatjuk meg, hanem annak állapotát is, többek között olyan információkat, hogy mikor töltötték fel az adott fájlt, hány felhasználónak van birtokában a teljes tartalom, és hány osztja azt meg a többiekkel (seeder), illetve hogy hányan töltik le a kívánt fájl(okat), illetve osztanak meg részeket a torrent fájlból a többiekkel (leechers). A weboldal valójában több más weboldal tartalmát összesíti, így könnyíti meg a keresgélést az interneten. A torrent megtalálása után egyetlen egy kattintással behúzhatjuk azt a torrentkezelő programunkba (általában a torrent letöltők integrálódnak a böngészőbe, a torrent fájl megnyitására aktiválódnak).
Az ingyenes megoldások hátránya, hogy sok esetben megszűnik a megosztás, még mielőtt letölthettük volna, így új megosztó után kezdhetünk keresgélni, ami azt is jelenti, hogy a már meglévő részeket kidobhatjuk. Ennek megoldására születtek meg a zártkörű torrent szolgáltatások, melyekbe csak meghívóval lehet belépni (vagy fizetni kell értük). A zártkörű szolgáltatásoknál azonban nagyon fontos a feltöltés mennyisége is, a rendszer figyeli a le- és feltöltés arányát, és azokat a felhasználókat kizárja, akiknek ez az arány túl alacsony (sokkal többet tölt le, mint fel). Minden szolgáltatónál pontosan meghatározzák a minimális arányt, így kényszerítve a felhasználókat a fájlok megosztására, és hogy a gépeiket folyamatosan bekapcsolva tartsák. Ennek természetesen előnye az, hogy sokkal gyorsabban és biztosabban letölthetők a torrentek, hátránya azonban, hogy csakis úgy juthatunk hozzá egy ilyen weboldal használatához, ha egy ismerősünk beajánl minket, vagyis küld egy meghívót.
A torrentes cikksorozatunknak ezzel vége, reméljük sikerült hasznos információkkal szolgálni a torrentek világából. Kérdéseiket továbbra is várjuk a bzs@cnt.co.yu címre.
