2025. április 30., szerda

Wireless otthon – gyakorlatban

SZÁMÍTÓGÉP-TIPPEK KEZDŐKNEK ÉS HALADÓKNAK

Múltkori számunkban eljutottunk addig, hogy felállítottuk a WiFi hálózatot, azonban az egyenlőre nyílt hálózatról lévén szó, bárki használhatja azt. Most megoldjuk ezt a problémát is, biztosítjuk, hogy az AP titkosítsa a kommunikációt.

Az opció eléréséhez válasszuk ki a menüből a Wireless/Security Settings pontot. Alapértelmezetten a Disable Security opció van kiválasztva, így bárki, aki fogja a jelünket hasznalhatja a hálózatot. Válasszuk ki a lehetőségek közül a WPA-PSK/WPA2-PSK opciót, a Version és az Encryption mezőket hagyjuk automatikuson (csak azok piszkálják ezen opciókat, akik biztosak benne, hogy a hordozható gépeik milyen eljárásokat támogatnak), a PSK Passphrase mezőbe pedig írjuk be a kívánt jelszót (kulcsot). A jelszó legalább 7 karakterből kell, hogy álljon, az angol ABC betűi illetve számok lehetnek benne. A biztonság végett ajánljuk, hogy ne használjanak neveket, évszámokat, inkább bármilyen önöknek emlékezetes szöveget, lehetőleg számokkal kombinálva. Vigyázzanak arra, hogy a rendszer kis- és nagy betű érzékeny, ugyan olyan betűkkel kell begépelni mind a két oldalon a jelszót (az AP-nél is illetve a csatlakoztatott laptopnál, mobilnál, más számítógépeknél). Kapcsoljuk be a Reboot opciót, majd a Save gomb segítségével mentsük el a beállításokat. Ekkor az AP a beállítások mentése után automatikusan újraindul, pár másodperc múlva már csatlakozhatunk a védett hálózatunkhoz.

A hordozható gépünkön már csak ki kel választanunk a saját hálózatunkat (olyan néven látjuk, amit az SSID mezőbe gépeltünk), és kettőt kattintva rá, csatlakoznunk kell a hálózathoz. A gép rögtön kéri a csatlakozáshoz szükséges jelszót, itt azt kell begépelnünk, amit az PSK Passphrase mezőbe gépeltünk. Ha minden rendben van, akkor a hálózati kapcsolat feláll, és használhatjuk a drótnélküli hálózatunkat. Amennyiben a kapcsolat nem működik, ellenőrizzük a jelszavat, caps lock nem maradt-e bekapcsolva, a numerikus tasztatúrán ütöttünk-e be számot és az biztos a kívánt szám-e, stb.

Tipp: aki biztosra akar menni, miután minden hordozható gépet csatlakoztatott a hálózatra, kapcsolja ki az SSID láthatóságát (Enable SSID broadcast opció kikapcsolása). Ezután nem lesz látható a hálózat neve, de a már csatlakoztatott gépek tudják használni azt.

Az AP-n bármikor megtekinthető a csatlakozott eszközök listája. Kattintsunk a Wireless Statistics opcióra, és tekintsük át az aktuális csatlakoztatott eszközök listáját. Ha bármi gyanús tevékenységet veszünk észre, kideríthetjük, hogy a szomszéd használja-e a hálózatunkat, és a titkosítási opciók megváltoztatásával kitilthatjuk a nemkívánatos gépet.

Wireless/Security Setitngs pontot, alapértelmezetten a Disable Security opció van kiválasztva

WPA-PSK/WPA2-PSK beállítása, és reboot

SSID broadcast letiltása

A csatlakoztatott személyek listája

Magyar ember Magyar Szót érdemel