Azok, akik kábeltévé útján csatlakoznak az internetre, illetve nem ADSL csatlakozással rendelkeznek, azoknak az internet megosztásához be kell szerezniük egy egyszerű hálózati routert, esetünkben olyat, ami WiFi antennával is el van látva. Ha a megszokott TP-Link megoldást szeretnénk (melyről beszámoltunk az eddigiek során), akkor TL-WR340G megfelelő lehet. Hasonlóan állítjuk be, mint az ADSL-es változatunkat, csak ki kell hagynunk az ADSL részt, szükség esetén a PPPoE részt használnunk kell. Ezúttal azonban egy árban hasonló, ám sokkal látványosabb (design) és konfiguráció szempontjából egyszerűbb eszközt mutatnánk be, a NetGear WGR614 modelljét.
A modell beüzemelésekor kössük össze az internetes modemünkkel (kábeltévés általában) a dobozban található hálózati kábel segítségével, a WAN porthoz csatlakoztatva a modemot! Azok, akik valamilyen oknál fogva USB-s modemmel rendelkeznek, kérjék szolgáltatójuktól annak cseréjét! A másik hálózati kábelen keresztül pedig csatlakoztassuk valamelyik LAN portot az asztali gépünkhöz vagy a laptophoz! Kapcsoljuk be a routert (kössük be az áramhálózatba az adapteren keresztül), majd helyezzük be a dobozban található telepítő CD-t a gépünkbe, és indítsuk el a telepítő szoftvert! A szoftver valójában csak arra szolgál, hogy megkönnyítse a router konfigurálását, ugyanis ha minden összeköttetés rendben van, akkor megtalálja a szerkezetet, és néhány kérdés segítségével elvégzi az alapbeállítást. Figyelem: a gépen az IP címnek DHCP segítségével kell kiosztódnia, tehát a Windowsban hagyjuk automatikus beállításnak az IP címet és a DNS szerver címét (ez az alapértelmezett)!
A beállítás során feltett kérdésekre (az internetes kapcsolatunk típusa, kívánt WiFi beállítások) pontos választ adjunk, így pár percen belül működésbe helyezhetjük a készüléket. Miután a szoftver révén elvégeztük az alapbeállítást, részletes konfigurációt végezhetünk webes kezelőfelület által. Hívjuk be a www.routerlogin.net weboldalt (nem tévedés, nem kell IP címekkel babrálnunk)! A megjelenő weboldalon részletesen beállíthatjuk a routert, akár tartalomszűréseket, portok átirányítását és más hálózatfunkció beállítását is elvégezhetjük. A router előnye az egyszerű konfiguráció mellet a stabil és gyors működés.
Ezzel cikksorozatunk végére értünk. Hozzászólásaikat továbbra is várjuk a bzs@cnt.co.yu címre.
