A számítógép felhasználói nagyjából két táborra oszthatóak: azokra, akik mindent az egérrel csinálnak, billentyűzethez csak szöveg gépelésekor nyúlnak, illetve azokra, akik mindent a billentyűzet segítségével végeznek, az egér csak végszükségletben kerül a kezükbe. Bevallom, én ez utóbbi táborba tartozom, két kezem folyamatosan minden lehetséges funkciót a billentyűzet nyomogatásával ér el, fárasztó számomra felemelni a kezem, hogy áthelyezzem az egérre. Könnyebb fejben tartani néhány billentyűkombinációt, amelyek segítségével minden „egerésző” funkciót is elérek, gyorsabban megoldom ugyanazt a feladatot, mint egerésző társaim.
Cikksorozatunkban szeretnénk bemutatni hogyan lehet a számítógépet a tasztatúra segítségével hatékonyan használni, függetlenül attól, hogy nincs rengeteg gyorsbillentyűvel felturbózott tasztatúránk. Kezdjük talán a legalapvetőbb Windows funkciókkal amit a legtöbben ismerünk.
ALT+Tab – program illetve ablak váltása, amíg az Alt-on tartjuk a kezünket váltogathatunk a Tab gomb segítségével az ablakok között
ALT+Shift+Tab – mint az Alt+Tab csak megfordítja az ablakok sorrendjét (visszafelé forgat)
CTRL+Esc vagy Win – felnyitja a Startmenüt, melyben a nyilak segítségével mozoghatunk (A Win gombot a tasztatúrán a Windows logóval jelölik, általában a bal oldali CTRL és Alt gombok között található)
Shift+F10 vagy AppsKey – a gyorsmenüt jeleníti meg, ugyanaz, mint az egér jobb klikkje (AppsKey a billenyyűzeten egy gyorsmenüt ábrázoló képecskével jelölik általában a jobb oldali Alt és CTRL gombok között helyezkedik el)
Minden programban, aktív ablakban az aláhúzott betűkkel jelölt pontok elérhetőek az Alt és az aláhúzott betű segítségével. A programok menüjébe is az Alt gomb segítségével léphetünk be, mely után az aláhúzott betűk a gyors odaugrást segítik vagyis a végrehajtását a kívánt funkciónak. Így például szinte minden programban ahol fájlokkal dolgozunk az Alt+F majd az S betű segítségével menthetünk, vagy Alt+F majd az A kombinációval a mentés másképp (Save As...) funkció érhető el. Ugyanígy figyeljünk a menüpontok mellett feltüntetett gyorsbillentyűkre, melyek bárhol a programon belül elérhetők, és az adott menüpont funkcióját végzik el. Például a fájl menüben a Save mellett a CTRL+S kombinációt láthatjuk, mellyel ugyan azt a funkciót érjük el – gyorsabban – mint az előbb említett menüs kombinációban.
Ezekkel a gombokkal kiválthatjuk a lassú egerészést, és ugyanazokat a funkciókat sokkal gyorsabban végezhetjük. Elejében nehéz őket fejben tartani, azonban azokat a funkciókat amelyeket sokszor használunk, általában megjegyezzük, ne erőszakosan tanuljunk, a használata a gyorsbillentyűknek a memorizálásukban is segít.
Ezek csak a legalapvetőbb billentyűk voltak, legközelebb további még kifinomultabb tasztatúra trükkökkel ismerkedhetünk meg.
Hozzászólásaikat továbbra is várjuk a bzs@cnt.co.yu címre.
