Az idők során egyes billentyűkombinációk általánosan elfogadottakká váltak minden programban, illetve operációs rendszer alatt. A komolyabb, nagyobb szabású programokban az itt felsoroltak mindegyike használható, próbáljuk ki őket szabadon.
F1 – súgó megjelenítője. Az aktív ablakról, vagy a kiválasztott kezelő elemről nyújt további információkat, magyarázva jelentésüket, használatukat.
F2 – a kiválasztott elem átnevezése, szerkesztése. Sokszor használható fájlkezelőkben könyvtárak illetve fájlok átnevezésére, de a táblázatkezelőkben a cella szerkesztésére is alkalmazható.
F3 – keresés, fájlkezelőkben (mint amilyen a Windows Explorer) a fájlok, könyvtárak keresésére használják, de más programokban is alkalmazható a szövegben való keresésre. Amennyiben egy szövegben elkezdtünk keresni egy szót, kifejezést, az F3 leütésével a következő találatra ugorhatunk.
F5 – általánosan elfogadott a képernyő frissítésére. A desktopon frissíti annak tartalmát, a böngészőben újból betölti az oldalt, de sokszor más programokban is alkalmazható (főleg grafikai programokban), a képernyő tartalmának frissítésére.
F6 – az aktív ablak elemein halad sorban. Például a böngészőkben az egyszeri leütés a kurzort a cím (URL) mezőbe dobja, majd az oldal elemeit veszi sorba. Shift nyomva tartása közben fordítva lépked.
F10 – aktiválja a menüsort, melyben a kurzorral lépkedhetünk tovább.
Windowsban használhatóak a következő gyorsbillentyűk egyes ablakok, funkciók elérésére, függetlenül attól, milyen programban dolgozunk:
Win – A Start menü megjelenítése
Win+Break – A System Properties rendszerablak megnyitása
Win+E – A My Computer megnyitása
Win+F – A fájl- és könyvtárkereső megnyitása
Win+CTRL+F – Számítógép keresése (hálózaton, Active Directory esetében)
Win+CTRL+F1 – Windows súgó megjelenítése
Win+L – a tasztatúra lezárása
Win+R – program futtató dialógus megjelenítése (Run...)
Képernyő tartalmának kimásolása speciális program nélkül (minden rendszer alatt működik):
Print Screen – a taszter leütése után a teljes képernyő tartalma a vágólapra kerül (mint kép), melyet befűzhetünk dokumentumokba, vagy képszerkesztőbe
ALT+Print Screen – az aktív ablak tartalma bemásolódik a vágólapra
Néhány esetben egyes programok lefoglalják saját részükre a Print Screen gomb működtetését, ekkor a CTRL+Print Screen kombinációval tudjuk azt elérni.
Hozzászólásaikat továbbra is várjuk a bzs@cnt.co.yu címre.
