A tartalom, vagyis a Text Body esetében tördelésként sorkizártat (Justify) választottunk. Ez szépen eligazítja a sorok végeit, hogy egy vonalban legyenek. Ezt úgy éri el, hogy a szavak között lévő szóközök méretével variál. Ez szinte észrevehetetlen, mindaddig, amíg elegendő szó van a sorban. Azonban, ha hosszabb szavakat használtunk, vagy egy kép miatt rövidül a sor hossza, akkor ez a fajta tördelés elcsúfíthatja a dokumentumunk kinézetét.
Előfordulhat, hogy csak a sor elején és végén van egy-egy szó, a köztük lévő hely pedig üres. Ilyenkor segíthet az elválasztás, amivel egy másik szó részét is ugyanabba a sorba helyezzük. Azonban elválasztásként ne sima kötőjelet (a tasztatúrán mínusz) használjunk, ugyanis ennek megjelenése kötelező, vagyis ha mégsem választódik el a szó, akkor a kötőjel ott marad. A kézi elválasztásra létezik egy speciális karakter, melyet a CTRL gomb és a mínusz jel kombinációval csalhatunk elő. A képernyőn ez úgy jelenik meg, hogy egy szürke kockába helyeződik bele egy elválasztójel. Ennek a speciális karakternek az előnye, hogy csak akkor alkalmazza a program, ha valóban szükség van rá. Próbáljuk ki, tegyünk be néhány helyre a szövegünkben, azután nézzük meg a nyomtatási képet (Page Preview). Láthatjuk, hogy egyetlen elválasztójel sem jelenik meg, kivéve ha valódi funkciója van, vagyis a sor végén elválasztja a szót. Ezzel a speciális karakterrel a szövegben található szavaknál bejelölhetjük az elválasztás lehetőségeit, melyet a program szükség esetén alkalmaz.
Számunkra azonban kényelmesebb, ha a program ismeri az elválasztás szabályait, és automatikusan „beteszi” ezeket az elválasztás lehetőségét jelző jeleket. Ennek elérése érdekében szükséges a programnak ismernie a nyelvünket, vagyis fontos, hogy beállítsuk milyen nyelvű szöveget értelmez a program. Az adott szöveg esetében ezt elérhetjük úgy, hogy módosítjuk Text Body stílus tulajdonságait. A Font lapon találunk egy Language feliratú opciót, ahol kiválaszthatjuk a magyar (Hungarian) nyelvet – nem a leglogikusabb helyen található ez az opció. Ha a nyelv előtt megjelenik egy pipa ABC felirattal, az azt jelenti, hogy az OpenOffice-ba van telepítve a magyar nyelv kezeléséhez szükséges bővítés. Ha nem jelenik meg a pipa, akkor fel kell telepítenünk a magyar nyelvi modult, melyet a http://extensions.services.openoffice.org/project/hu_dicts címről tölthetünk le. Az interneten természetesen más nyelvek bővítőmoduljait is megtaláljuk.
A nyelv kiválasztása után már lehetőségünk van az automatikus elválasztás alkalmazására is (a nyelv szükséges, ugyanis minden nyelvnek megvannak a sajátos elválasztási szabályai).Válasszuk a Text Flow feliratú lapot, és a Hyphenation (elválasztás) alatt kapcsoljuk be az Automatic (automatikus) opciót. Characters at line end (karakterek száma a sor végénél) opció azt jelzi, hogy mennyi karakternek kell a sor végén maradnia ahhoz, hogy az elválasztásjel bekerülhessen. Vagyis a szó olyan helyen nem törhető ketté, ahol ennél kevesebb karakter maradna a sor végén. Ha két karaktert állítottunk be, akkor például az énekel szó nem választódhat el „é-nekel” formában, csupán az „éne-kel” változata lesz elfogadott. Ezzel elkerülhetjük azt, hogy egy-egy betű lebegjen a sor végén. A Characters at line begin (karakterek a sor elején) hasonlóan működik, azonban a követező sor elejére vonatkozik. Általában a két karakteres megkötés megfelelő mind a két esetben. Ha ezeket az értékeket növeljük, akkor tilthatjuk a rövid szavak elválasztását (például 4-4 esetében a szónak legalább nyolc karakterből kell állnia). Hogy minél kevesebbszer történjen elválasztás (ami esetenként felesleges), növeljük ezeket az értékeket 3-5-re, a dokumentumunk kinézete szebb lesz, nem lesz minden sor végén elválasztójel. A Maximum no. of consecutive hyphens opció segítségével is szabályozhatjuk az elválasztott sorok számát, ugyanis ez az opció azt határozza meg, hogy mennyi lehet maximum azoknak az egymás után következő soroknak a száma, melyeknél elválasztást alkalmazunk. A nulla értéknek nincs korlátozó szerepe, vagyis ez az opció figyelmen kívül marad. Mi azonban állítsuk 4-5-re az értékét, ami megakadályozza, hogy négy-öt sor után a következő sor is egy elválasztással végződjön. Nem előnyős ugyanis, ha nyomtatott szöveg minden sora egy elválasztójellel végződik. Ugyanakkor ezekkel a beállításokkal elérhetjük azt, hogy a rövidebb sorok esetében (például kép mellett) akár folyamatosabban is alkalmazhassa a program az elválasztást, a szöveg jobb elhelyezése érdekében. Figyelem, az automatikus elválasztás csak akkor működik, ha a kiválasztott nyelv nyelvi modulja telepítve van – lásd az előző bekezdést.
Innen folytatjuk.
A kérdéseiket, hozzászólásaikattovábbra is várjuk a bzs@cnt.rs címre.
