2024. november 25., hétfő

Ha valami ismertté tette, az a kolbász

Téli séta Békéscsabán - HATÁRON INNEN ÉS TÚL

A 2008. június 4-én átadott Trianon-emlékmű az egyik leghatásosabb, amit valaha is láttam

Legalább tizenöt temploma van Békéscsabának, ami tekintettel a lakosok számára – több mint 60 ezer fő –, talán nem is kevés. Katolikus, evangélikus, református, baptista, izraelita, görögkeleti templomok váltják egymást, mintegy bizonyítván a város igen változatos vallási összetételét. Némiképp utalhatna ez a változatos nemzeti összetételre is, bár a legutóbbi népszámlálási adatok szerint a dél-kelet magyarországi városka lakosainak 93 százaléka magyar. Ennek ellenére Békéscsaba a magyarországi szlovákok központjának is számít.

Mégis, ha valami ismertté tette a városkát, akkor az a kolbász. A híres csabai kolbász előtt fél világ fejet hajtott, már jó száz évvel ezelőtt. A helyi hentesek ugyanis valóban, már a XIX. században meglátták a lehetőséget az országot átszelő karavánokban: élelmiszerrel látták el a vándorokat, ezzel megalapozva a későbbi helyi húsipar felvirágzását, ami az 1900-es években jött el.

Az Ibsen Ház mellett áll a neves Jókai Színház

A csabai kolbász története teljesen párhuzamosan zajlott gyulai társával, azonban először csak az 1930-as években említi a szakirodalom, bár már előtte is közkedvelt étek volt Békéscsaba városában. Az itteni Sertéshizlaló és Húsipari RT-ben készítettek a környék henteseinek javaslatára vastagbélbe (kuláréba) töltött, enyhén csípős kolbászt. A mesterek ízvilágával a közízlés is találkozott, ami lehetővé tette e kolbászfajta gyors elterjedését, és üzemben való gyártását is. Ma közel sincs ekkora sikere a csabai húsgyártásnak, sőt más mezőgazdasági és ipari ágazatok is eredményesen működnek a kétségkívül jelentős húsfeldolgozó múlt árnyékában.

Munkácsy Mihály nevét viseli a város múzeuma, de a festőművész tiszteletére egy emlékházat is fenntartanak, ugyanis csaknem negyed évszázadot töltött itt a neves művész

Annál több a látnivaló ebben a barátságos, zöld felületekben gazdag városkában. Itt a gyógyvizéről híres Árpád fürdő, melyet 2003-ban újítottak fel, a neves Jókai Színházaz 1879-ben felépített színházépületben, az Alföld első állandó kőszínházában, mellette a multikulturális jellegűIbsenHáz, az 1905-ben emeltetett Kossuth-szobor, a Munkácsy múzeum és emlékház a festő 21 festményével, a szlovák tájház, az Élővíz-csatorna, a Szoborsétány, az Ybl Miklós tervezte városháza, a romantikus stílusban épült Gerlai Wenckheim-kastély, a Trianon-emlékmű, és nem utolsó sorban a templomok. Már csak azok miatt is érdekes egy sétát tenni Békéscsaba városában.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás