Vannak olyan esetek, amikor egy szám értékét hasznosabb százalékos formában kimutatni. Habár általában tudjuk, hogy az 1 a száz százalék, a 0,5 az ötven és a 0 a nullát jelenti, mégis kellemesebb lenne rögtön a százalékos jelölést olvasni. Mi sem egyszerűbb.
A formázókarakterbe illesszünk be egy % jelet. Például 0,000% formázó kód használata estén minden szám háromtizedes pontossággal jelenik meg, de úgy, hogy a tizedes vessző kettővel jobbra tolódik (a százalékos kifejezésnek megfelelően), illetve megjelenik a szám után a százalékot jelző % karakter. Az előző esetben a 0,123456 szám 12,346% jelenik meg a képernyőn. Figyeljünk arra, hogy itt is, mint minden szám estében, érvényesek a kerekítés szabályai.
A múltkor már megoldottuk, hogy szöveget szúrjunk a számok elé vagy mögé (emlékeztetőül, idézőjelbe kell tenni), tehát a mértékegységek, vagy akár a pénznem jelzése is könnyűszerrel megoldható. Törteket is tudunk ábrázolni, az egyetlen kimaradt számformázás a tudományos jelölés, ahol a 10 hatványát használjuk a nagy számok esetében. A számítógépes világban elterjedt, hogy a valós számok tízes hatványú jelölését egy nagy E betű kezdi, majd a hatvány foka számmal kiírva kerül a képernyőre, vagyis a 1x1013 kifejezést a számítógépen 1E+13 szoktuk írni, vagy a 2,5x10-4 matematikai kifejezést 2,5E-4 formában. Azok, akik ezzel foglalkoznak, nagyon jól tudják e formát is olvasni, elterjedt a használata. A táblázatkezelő is képes e formában megjeleníteni számokat, elegendő a formázó karakterláncba az E betűt berni, majd a kívánt hatványpontosságot. Például 0,00E+00 azt jelenti, hogy a szám két tizedes pontossággal jelenik meg, majd utána az E betű és két számjeggyel jelölve a hatvány nagysága. Természetesen a negatív hatványok is megjelennek, a + jel nem zárja ki a negatív hatványok használatát.
Ezzel minden számmegjelenítési formát átnéztünk, a leírtak kombinálásával bármilyen kívánt formában megjeleníthetjük az egész, illetve a valós számokat. Figyeljünk arra, hogy a nyelv kiválasztása képes befolyásolni a megjelenést, ugyanis mi magyarok (és a szerbek is) tizedes vesszőt alkalmazunk, míg az angolok tizedes pontot. Ugyanígy az angolban az ezreseket vesszővel választják el (a könnyebb olvashatóság érdekében), míg mi a pontot használjuk ugyanerre a célra. Ha megfelelően beállítjuk a nyelvi környezetet, akkor a program képes ezeket a különbségeket kezelni, és minden esetben a nyelv szabályainak megfelelően megjeleníteni a számokat.
Legközelebb az idő és a dátum pontos megformázásával foglalkozunk.
A kérdéseiket, hozzáaszólásaikat továbbra is várjuk a bzs@cnt.rs címre.
(Folytatjuk)
