A gyorsító billentyűk sok program működtetését meggyorsítják, illetve magát a Windowson való munkát is. Azonban vannak esetek, amikor több funkciót kell rendszeresen meghívnunk egymás után. Ekkor egy idő után már mechanikusan nyomkodjuk egymás után ugyanazokat a gombokat vagy kattintgatunk az egérrel. Erre jó példa, amikor képekkel dolgozunk, és a sorozat képeit hasonlóan kell feldolgoznunk, legalábbis részben. Ilyenkor jönne jól egy robot, ami az utasításunkra egymás után megnyomkodja a kért gombokat, vagy kattintgat az egérrel a kívánt helyekre.
A megoldás erre egy megfelelő program, melybe makrókat tudunk definiálni, sorozatos funkciók elvégzésére. Sok program közül az ingyenes AutoHotkey programot választottuk, mely letölthető a http://www.autohotkey.com/ oldalról. Habár a programozása nem olyan egyszerű, a funkciók bőségesek, és jól dokumentáltak több nyelven is, illetve az oldalon találunk egy Wiki részt, ahol több problémára is kész megoldásra lelhetünk, habár nem a leglogikusabban rendezték az oldalakat.
Maga a program nem csupán a tasztatúra nyomkodására és az egér igazgatására képes, beállítható egyéb funkciókra is. Közvetlenül képes fájlműveleteket végrehajtani, képes az ablakokkal és azok tulajdonságaival manipulálni, kérhet a felhasználótól megerősítést, vagy további adatokat, hozzáfér a vágólap tartalmához és manipulálhat vele, kisebb matematikai számításokra és sztring műveletek végrehajtására is képes, hogy csak a program legfontosabb lehetőségeit emeljem ki. Gyakorlatilag egy külön programozható felületet hoz létre, mellyel a számítógép minden egyes felhasználó által elérhető részét manipulálni tudja. Ami tovább bővíti a lehetőségeket, az az, hogy mindezen funkciók időzíthetőek is, vagy rendszeresen, ciklikusan ismételhetőek. Ezzel el lehet érni, hogy a számítógép akkor is végezze a munkát, a mechanikus klikkelgetést és a billentyű nyomkodását, amikor nem is tartózkodunk a gép előtt. Például szeretnénk, ha a chat program nem dobna ki bennünket az inaktív idő után, elegendő egy makrót írni, amely meghatározott időközönként küld egy betűt a chat ablakba. De természetesen sokkal hasznosabb dolgokra is alkalmazható a program.
A program legnagyobb előnye, hogy minden más programmal képes együttműködni, ugyanis a több programnak csupán billentyűzet- és egérinformációkat küld, melyek így nem képesek érzékelni, hogy a parancsok nem egy felhasználótól érkeztek, hanem egy másik programtól. A legjobb alkalmazhatósága a motorikus munka kiiktatása, illetve a számítógép hasznos tevékenységre bírása arra az időre is, amikor nem tartózkodunk a gép előtt (alszunk, étkezünk stb.).
Hozzászólásaikat továbbra is várjuk a bzs@cnt.co.yu címre.
