2025. április 30., szerda

Total Commander tippek (1.)

SZÁMÍTÓGÉPES TIPPEK KEZDŐKNEK ÉS HALADÓKNAK

A Windows használók közül sokan használják a Total Commander nevű fájlkezelő alkalmazást, mert nagyobb kényelmet nyújt mint a Windows Explorer. Az otthoni használatra ingyenes alkalmazás – csupán minden induláskor egy figyelmeztető ablakot kell becsuknunk a megfelelő gombbal – valamikor Windows Commander néven futott, azonban a Microsoft nyomására megváltoztatták a nevét. Ennek ellenére a népszerűsége egyáltalán nem csökkent.

A programkinézetét, és alap funkcióit a valamikor Dos-os ősöktől, a Norton illetve Volcof Comandertől örökölte. Az alap feladata megkönnyíteni a fájlműveleteket, áttekinthetően bemutatni két könyvtár tartalmát egyidejűleg. A program jobb és bal oldalán egy-egy könyvtár tartalmát láthatjuk, mind a kettőben lépkedhetünk vagy kijelölhetünk, majd az alul kilistázott funkció gombokkal elvégezhetjük a kívánt műveletet. A legnagyobb szervezési előnye a programnak, hogy nem igényli – de lehetséges – az egér használatát, minek következtében nagy mértékben meggyorsítja a munkát. Természetesen az alul felsorolt funkciók mellett több más lehetőséget is kínál a program, melyekkel ebben a cikksorozatunkban szeretnénk foglalkozni.

A Total Commander tud magyarul is (és szerbül is). A program már a telepítéskor felajánlja a magyar nyelv használatának lehetőségét, de ha a nyelvi modulokat telepítettük, akkor később is bármikor válthatunk nyelvet. A nyelv kiválasztásához menjünk a Configuration/Options menüpontba, és a Language tábla alatt válasszuk ki a használni kívánt nyelvet. Amennyiben nincs a kívánt nyelv telepítve a gépünkre, akkor http://www.ghisler.com/languages.htm címről letölthetjük azt. A letöltött ZIP fájlt csomagoljuk ki, és az így nyert fájlokat egyszerűen másoljuk bele a Total Commander program könyvtárának Languages alkönyvtárába, majd indítsuk újra a programot. (A Total Commander könyvtára telepítéstől függően máshol lehet minden gépen, de legtöbbször a c:totalcmd vagy a c:program filesTotal Commander könyvtárakban találjuk meg.)

Hozzászólásaikat továbbra is várjuk a bzs@cnt.co.yu címre.

Magyar ember Magyar Szót érdemel