2024. október 7., hétfő

Hormontorna

Wellness

Az Aviva-módszer gyakorlataival kontrollálható a nők havi ciklusa és enyhíthetők a klimax tünetei

Mikor jön már meg végre? Mit tegyek, hogy még a nyaralás megkezdése előtt véget érjen? Miért kínoznak a görcsök? A nők jelentős részének okoznak fejfájást ezek a kérdések. Sokszor a hormontartalmú gyógyszerek hoznak átmeneti megoldást, de a gyermekre vágyó, menstruációs zavarokkal vagy a klimax gyötrő tüneteivel küszködő nőknek egy olyan természetes metódus is segíthet, amellyel a „piros betűs napok” új értelmet nyertek.

Tóth Lívia budapesti rekreációs sportoktató a módszer kifejlesztőjétől, Aviva Steiner től tanulta meg a helyes technikát.

– Az Aviva-módszer lényege, hogy a ritmikus gyakorlatsorok hormonális változást idéznek elő a szervezetünkben. A gyakorlatok hatására a fokozott vérkeringés több hormont, vitamint és oxigént szállít a nemi szervekbe, és ezek hatására megindul a gyógyító folyamat. A meddőségi problémák hátterében azonban sok esetben a szervezet sav-bázis egyensúlyának a felborulása áll. Ez azonban nem csak a táplálkozástól, hanem a helyes testtartástól, üléstől, járástól, alvástól és a légzéstől is függ, ugyanis mindezek felboríthatják a fogantatáshoz szükséges egészséges egyensúlyt. A test, ezáltal a vér és a különböző szervek elsavasodása hosszú távon betegségekhez és számtalan problémához vezet. A keletkezett petesejt a savas közegben sérül, elhal vagy megvastagítja a burkát, így minden esetben megtermékenyíthetetlenné válik. Az első teendő ezért minden esetben az életmódváltás és a sav-bázis egyensúly helyreállítása – állítja Lívia, aki szerint a leendő kismamák mondjanak le az ecetes salátákról, helyette használjanak egy kevés olívaolajat vagy néhány csepp citromot.

Lívia szerint eltökélt tudatossággal mindenen változtatni lehet.
Az Aviva-technika gyorsan és könnyen elsajátítható. A gyakorlatoknál az első feladat megtalálni azt a helyet a testünkben, amelyen ez a módszer dolgozik. Az alhas izmainak, szerveinek behúzása, beszorítása nem könnyű feladat. Torna közben a has alsó részét, a „dolgozó zónát” mozgatjuk meg. A nőknek meg kell tanulni erősen nyomni, illetve szorítani, jó helyen és jó irányban, hiszen a módszer összes gyakorlatában izomlazítás és -feszítés váltja egymást. Minden pózban ügyelni kell az alhasra, a méh és a petevezeték zónájára. A torna a belső hasi izmok, a gátizmok és a farizmok megmozgatásával éri el jótékony hatását.

Aviva Steiner eltérő gyakorlatokat dolgozott ki a különböző női problémák orvoslására:

Menstruációs panaszok

A gyakorlatok segítségével irányítható a havi ciklus, időzíthető a menstruáció, csökkenthető az időtartama és mennyisége, valamint enyhíthetőek a fájdalmak.

Menopauza, inkontinencia

A torna mozgásba hozza az idő múlásával egyre csak csökkenő számú ösztrogén hormonokat, aminek hatására enyhülnek vagy eltűnnek a menopauza kellemetlen kísérő tünetei. A megfelelő izmok megerősítésével és a méh helyzetének helyreállításával megszűnhetnek a vizeletürítési panaszok és az inkontinencia is.

Gyermekáldás

Mivel a torna szabályozza a hormontermelést, a mozdulatok hatására tágulnak a szűk, összetapadt petevezetékek, így megszűnik az esetleges elzáródás, a méh megerősítésével pedig megelőzhető a vetélés. A torna ún. Pánik-gyakorlatai ezzel szemben képesek még olyankor is meghozni a menstruációt, ha a késés miatt valaki gyermekáldásra gyanakszik, de nem szeretne szülni.

Áldott állapotban

A gyakorlatok végzése megkönnyíti a terhességet, biztosítja a jó keringést, valamint a baba oxigén- és tápanyagellátását, és szabályozza a tejelválasztást is.

Férfibajokra

Az urak számára kifejlesztett gyakorlatokkal természetes úton orvosolhatók a potenciazavarok, a prosztataproblémák, sőt a gyermekáldásban gyakran problémának bizonyuló spermium életképesség is növelhető vele.

A tanfolyam egy négy órás foglalkozásból áll. Szerbiában egyelőre csak Belgrádban van képesített AVIVA-oktató, de Szegeden is lehet jelentkezni tanfolyamra. A gyakorlatsorokat hetente kétszer ajánlott végigtornázni mindaddig, amíg a probléma meg nem szűnik.

Aviva Steiner
A módszer – talán nem meglepő – magyar találmány, melyet a WHO 1982 óta elismert metóduskent hivatalosan is nyilvántart.
Kifejlesztője, Aviva Gabriella Steiner 1930-ban Budapesten született, Fazekas Gabriella néven. Szülei élsportolók voltak, így már kislány korában megismerkedett a balettel és a gimnasztikával. Miután szüleit koncentrációs táborba hurcolták és megölték, őt 1946-ban Izraelbe vitték, ahol a Testnevelési Főiskolán szerzett tanári diplomát, majd a Tel-Aviv -i Operaház táncosnőjeként dolgozott. Szabadidejében az Orvosi Egyetem en anatómiát és fizikoterápiát hallgatott. Tornatanárként helyezkedett el, illetve a jeruzsálemi egyetemi kórházban dolgozott, és idősebb hölgyeknek is tartott tornaórákat. A foglalkozásokon alkalmazott bemelegítő gyakorlatoknak köszönhetően a tornán részt vevő idősebb nőknek újra megjött a menstruációjuk, másoknál a még meglévő havi vérzés rendszeresebbé, rövidebbé vagy kevésbé fájdalmassá vált. Az évek során véletlenek, majd megfigyelések és kísérletek százain keresztül rajzolódott ki a ma már Aviva-módszerként (el)ismert technika.