2025. április 30., szerda

Mit vegyek: asztalit, laptopot, táblagépet?

SZÁMÍTÓGÉPES TIPPEK KEZDŐKNEK ÉS HALADÓKNAK

Rendszeresen előfordul, hogy a vásárló nem tudja eldönteni, mit vegyen. Különösen nálunk okoz ez problémát, ugyanis legtöbben nem engedhetjük meg magunknak, hogy több különböző számítógépet is megvásároljunk és használjunk – holott nyugaton így szokás. Sőt a legtöbbször a hazai vevő nem is tudja, hogy mi is az a notebook, a netbook vagy a tablet, csak azt látja, hogy szép, bekapcsolva úgy tűnik, használható...

Még mielőtt bármilyen vásárlásba kezdenénk, jó tisztázni pár kérdést. Mire szeretném használni a gépet? Tervezem-e vagy lesz-e rá lehetőségem, hogy egy másik gépet is vásároljak a közeljövőben? Valóban fontos a mobilitás vagy csak a lakás két szobája között fogom hordozgatni a gépet? Mekkora súlyt tudok kényelmesen magammal vinni? Ahol legtöbbet használnám a gépet, van-e, és milyen az internetkapcsolat? A kérdések megválaszolásával valószínűleg már kezd kirajzolódni az az irány, mely legjobban megfelel. Az egyes kategóriák melletti döntéshez azonban ismernünk kell a kategóriában szereplő készülékek jellemzőit is. Ezért felsoroljuk őket:

Asztali számítógép: teljesítmény-ár arány esetén a legjobb mutatókkal rendelkezik, tökéletesen alkalmas komoly programok működtetésére (fényképek, hang- és videófeldolgozás, magas számításigényű megoldások), videofilm nézésére, kényelmes munkavégzésre (ergonómiailag a legjobban ez az eszköz helyezhető el, ezen tudunk dolgozni a legkényelmesebben).

Laptop (notebook): a komolyabb laptopok alapvetően képesek helyettesíteni a legtöbb munkafolyamatban az asztali számítógépet, jellemzően 13-17” méretű képernyővel rendelkeznek, lehet kényelmesen dolgozni rajtuk, nem érzékenyek az áramingadozásra, 2-4 óra akkumulátoros üzemidővel rendelkeznek, jellemzően 2-4 kg között mozog a tömegük, azonban asztali társukkal ellentétben nehezen bővíthetőek, az állandó munka velük fárasztóbb, mivel a képernyő és a billentyűzet elhelyezkedése görnyedt testtartást igényel (otthon ez javítható külső tasztatúra, egér és monitor alkalmazásával).

Netbook: kis teljesítményű, könnyű, hordozható készülék, hosszú akkumulátoros üzemidővel, jellemzően 10” a képátmérője, ami nem elegendő komoly munkára, tartós gépelés pedig lehetetlen a szűk és kényelmetlen billentyűzet miatt. Elsősorban kapcsolattartásra (skype, chat, email, facebook), internetes használatra alakították ki, nagy mértékű hordozhatósággal (elfér egy retikülben is, tömege 1 kg körül mozog), alacsony teljesítménye és nagyon kis méretei ellehetetlenítik a komolyabb munkát rajta (rengeteg görgetés, nagyon lassú reagálás végett csak szenvedés a kép- és a szövegszerkesztés, hang- és videoanyagok módosítása pedig lehetetlen).

Tablett (táblagép): részben a netbook lecserélése, ugyanis már a tasztatúrától is megfosztották, csak egy 7-10” méretű érintőképernyő az egész, akkumulátoros üzemideje igen magas. Ideális kapcsolattartásra, olvasásra, multimédiás tartalmak útközbeni megtekintésére. Munkavégzésre használhatatlan, hiszen billentyűzet nincs, képernyőmérete sem megfelelő, illetve a rajta futó szoftvereket sem erre dolgozták ki. Sok készülék lehetővé teszi a mobilinternet használatát is, ugyanakkor egy nagyobb zsebben is elférnek.

A kérdéseiket, hozzászólásaikat továbbra is várjuk a bzs@cnt.rscímre.

Magyar ember Magyar Szót érdemel