2024. július 17., szerda

Hévíz a tőzegmederből

Határon innen és túl

Magyarország leggazdagabb városkájában, a Balaton északnyugati csücske közelében fekvő Hévízen épp csak hévíziekkel nem lehet találkozni, legfeljebb a mintegy negyven hotel valamelyikének szolgálatában. Itt nincs munkanélküliség, ráadásul a világon egyedülálló természetes tőzegmedrű gyógytónak, a télen-nyáron érkező turistáknak köszönhetően a város alig ötezer lakója a legnagyobb évi jövedelmet jelenhette be az elmúlt években.

Érdekes és szinte Magyarországon is egyedülálló látvány télen, amikor a kicsapódó gőzből párasapka képződik a tó felszínén. Ez a „sapka” gátolja a víz lehűlését, ugyanakkor egy természetes inhalatórium alakul ki. A levegőbe távozó kén-hidrogén és rádiumemanáció belélegezve gyógyhatást eredményez: karbantartja a fáradt hangszálakat. A víz hőmérséklete télen 23-25 °C, nyáron akár a 33-36 °C-ot is eléri. Vize állandó mozgásban van.

A hévízi tó a Tapolcai-medence vulkáni kúpjaival és a Tihanyi-félsziget forráskúpjával közösen 2003 januárjában felkerült a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottság ajánlási listájára

Egyrészt balról jobbra forog lassan, másrészt pedig alulról felfelé, mivel a meleg víz állandóan felfelé tart, a hideg pedig süllyed le. Ez a kétirányú áramlás állandó mozgásban tartja a tó vizét és ezáltal egyfajta masszírozó hatást éreznek a fürdőzők. Tény, hogy Hévíz Európa legnagyobb gyógyító erejű, melegvizes tava. Ez a tó különleges képződmény, hiszen ellentétben a többi melegvizes tóval, melyek általában vulkanikus eredetű helyeken, agyag- vagy sziklatalajban vannak, ez a tó tőzegmedrű forrástó.

A fájdalommentes súlyfürdőt az 1950-s évek óta alkalmazzák, célja, hogy a gerincoszlopot megnyújtsa, ennek hatására lehetővé válik a porckorongok eredeti, egészséges állapotának visszaállítása

A hévízi tó ritka tulajdonságait a rómaiak is felismerték, így nem véletlen, hogy Hévíz Magyarország egyik legrégebbi és legismertebb gyógyfürdőjének számít. A német, és a nyugatról érkező turisták mindenképp nagyra becsülik, hiszen ha itt egyszer megállnak, nemigen kívánkoznak továbbmenni, legfeljebb Keszthelyig, és a napi járásra levő Balatonig.

A tó legszebb virága a tündérrózsa, Hévíz szimbóluma, a tó védett növénye, bekerült a város címerébe és zászlajába. Az indiai vörös tündérrózsát Lovassy Sándor, a keszthelyi Gazdasági Akadémia tanára honosította meg 1898-ban

A többségében magánosított szállodákban elsősorban német szót hallani, az árak is – bár igaz a luxus is –, a nyugati színvonalat tükrözik. A többhektáros, csodaszép parkban épített ötcsillagos Lotus Therme (német tulajdonban levő) szállodában például a kétágyas szállás – teljes ellátással, kényeztető fürdőzési lehetőséggel, minden érzéknek gyönyört nyújtó élménnyel –, naponta 260 euróba kerül. Ez azonban csúcsár, szállást akár 10 euróért is találhatunk, fejenként.

Kiváló levegőt biztosít a Hévízen igen elterjedt mocsári ciprus

Érdekes, hogy ez az alig párezer lelket számláló helység jegyzi Budapest után a legtöbb vendégéjszakát Magyarországon, évente több százezren keresik fel a fürdővárost. A több mint 200 éves „újkori” idegenforgalmi hagyománnyal rendelkező helyet a hévíziek elsősorban a Festetics családnak köszönhetik, akiknek a birtokába a 18. század közepén került a forrás és környéke. (A közelben található a család keszthelyi kastélya, Magyarország harmadik legnagyobb kastélya.) A fürdőélet felvirágzása legfőképpen gróf Festetics (I.) Györgynek köszönhető, aki céltudatosan építette ki a fürdőtelepet.

Néha ránkfér a kényelem, a kényeztetés. Nem?

A hévízi tó eredete mégis azokra az időkre nyúlik vissza, amikor a Balaton környéki bazalthegyek és a Balaton is megszületett (20-22 ezer éve). A 38 méter forrásmélységű tavat kén-, rádium-, és ásványanyag tartalmú forrás táplálja, mely bőséges vízhozamának köszönhetően a víz 3-4 napon belül teljesen kicserélődik. A hévízi tó vize egyenlő mértékben gazdag oldott és gáznemű anyagokban, egyesítve a szénsavas, a kénes, a kalcium, magnézium, hidrogén-karbonátos és enyhén radioaktív gyógyvizek kedvező tulajdonságait, ami különösen a mozgásszervi megbetegedésekben szenvedőknek hoz enyhülést.

Hévízi csend, nyugalom, rendezettség a pihenni vágyóknak

Mindezért látogatják ennyire sokan. Pontosabban nem csak ezért. Mert, sehol sem elegendő a szűz természet, itt is a víz gyógyító erejét terápiás kezelésekkel, gyógykúrákkal egészítik ki, például iszappakolással, a híres súlyfürdővel, gyógymasszázsokkal, ivókúrával. Ezenkívül szállodákkal, kempinggel, vendéglátóiparral, rendezett környezettel, a nevezetességek karbantartásával. Mindezek együttesen teszik kinccsé a nem mindennapos természetes adottságot.

Hévíztől Keszthely irányában haladva nem szabad megkerülni a barokk stílusban épített Festetics-kastélyt