2025. április 30., szerda

OpenOffice (52.) – Táblázat két nézetben

Számítógépes tippek kezdőknek és haladóknak

Amikor egy-egy nagyobb táblázattal dolgozunk, előfordul, hogy nem fér ki a fejléc a képernyőn (az első sora vagy oszlopa a táblázatnak, ahova a sor, illetve oszlop megnevezését gépeltük be), így nem tudjuk, hogy mely sorba, illetve oszlopba, mit is kell begépelnünk. Sokszor ezt úgy próbáljuk áthidalni, hogy megtanuljuk, lejegyezzük, hogy melyik jelű oszlop vagy sor, mit tartalmaz (pl. az A oszlop a neveket tartalmazza). Ez természetesen nem az optimális megoldás, mivel nehezen követhetővé teszi számunkra és mások számára is a munkánkat. Természetesen a táblázatkezelő programozói is gondoltak e problémára, és lehetővé tették, hogy a táblázat egyes sorait vagy oszlopait úgymond lefagyasszuk, vagyis úgy állítsuk be őket, hogy azok állandóan láthatóak legyenek, függetlenül attól, hogy a kurzort mennyire mozgatjuk el tőlük.

A funkció elérése egyszerű: ha az első oszlopot és sort szeretnénk lefagyasztani, helyezzük a kurzort a B2-es jelzésű cellába, majd a Windows menüben kattintsunk a Freeze opcióra. Ezután bármerre görgetjük a táblázatot, az A oszlop, illetve az 1-es sor folyamatosan látható marad a képernyőn. De nem csak egy oszlopot és/vagy sort lehet így lefagyasztani, a felhasználó szabja meg, hogy mekkora terület legyen lefagyasztva. Szabály szerint a fagyasztás opció bekapcsolásakor el kell helyeznünk a kurzort abba a mezőbe, amelytől feljebb, illetve balra szeretnénk használni a lefagyasztási opciót. Tehát, ha az első két sort szeretnénk lefagyasztani és egyetlenegy oszlopot sem, akkor az A3 jelzésű cellába kell tenni a kurzort, majd lefagyasztani, ha pedig három sort és két oszlopot szeretnénk lefagyasztani, akkor a C4-esbe és így tovább.

Vannak azonban olyan esetek, amikor a lefagyasztás nem jó megoldás, ilyen például, amikor két vagy több sort (oszlopot) szeretnénk összehasonlítani. Ebben az esetben jobb lenne, ha elvághatnánk a táblázatot, és egymás alá, illetve mellé tehetnénk az összehasonlítani kívánt adatokat. Természetesen erre is van lehetőség, mégpedig a Windows menü Split menüpontja segítségével. Működése hasonló a Freeze működéséhez, azzal különbséggel, hogy a leválasztott részek is görgethetőek, szóval bármilyen oszlop és sor egymás fölé vagy mellé helyezhető, illetve a táblázat elvágott részei egymástól függetlenül görgethetőek. Próbáljuk ki ezt az opciót is, de a kísérletezéshez jobb, ha nem csak egy-két sort vágunk le, próbáljuk ki például a F8-as cellától kiadni a vágás parancsot, hogy jobban lássuk ezen opció lehetőségeit.

Ezzel a táblázatkezelő alaphasználatát befejeztük. Természetesen kérdéseiket, hozzászólásaikat továbbra is várjuk a megszokott (bzs@cnt.rs) címre.

Magyar ember Magyar Szót érdemel