2024. július 17., szerda

Két polgármestere van Magyarcsernyének?

Tovább éleződik a hatalmi harc a határ menti községben

A magyarcsernyei községnek hétfő óta két polgármestere van! Legalábbis ketten állítják ezt magukról: az egyik Pera Milankov, aki a DP színeiben korábban már volt a község élén, akit a kkt december végén megtartott ülésén választott újra az új hatalmi többség, a másik pedig Danica Stričević (SZHP), akit az említett ülésen váltottak le. Hétfőn egy újabb átrendeződési kísérlet történt, amelynek az lett az eredménye, hogy most mindkét oldal azt állítja, hogy ő képviseli a legitim községi hatalmat. Az incidensekkel fűszerezett eseményről tegnap több, egymással szemben álló közlemény látott napvilágot, sajtótájékoztatót is tartottak.

Az SZHP nagybecskereki székházában tegnap megtartott sajtótájékoztatón a haladók magyarcsernyei tisztségviselői Danica Stričevićtyel az élen azt hangoztatták, hogy a december 27-i hatalomváltás törvénytelen módon zajlott, szerintük ugyanis a 25 tagú helyi parlamentnek csak 12 képviselője (VMSZ, DP, SZSZP, valamint három független és egy átlépett haladó) szavazott. Ennek ellenére, mint mondják, az ellenzékben maradt képviselőik mégis elmentek a kkt hétfőre összehívott ülésére. Amikor az SZHP–SZENYP képviselői csoportjának frakcióvezetője nem kapott szót, elhagyták az üléstermet. De mivel távozáskor észrevették, hogy a teremben csak 12 képviselő maradt, ezért úgy döntöttek, hogy a községháza kistermében ők is megtartják a kkt ülését – szerintük legális módon. Leváltották az előző hatalmat, és soraikból megválasztották a tisztségviselőket. Így (megint) Danica Stričević lett a polgármester, a kkt elnöke pedig Aleksandar Olćan. Mindketten az SZHP tagjai. A sajtótájékoztatón azt hangsúlyozták, hogy jelenleg már 14 képviselői mandátummal rendelkeznek (tíz az SZHP-ból, három a SZER-ből, egy pedig a SZENYP soraiból).

A haladók azzal vádolták meg Pera Milankovot, hogy Mile Todorovval (SZSZP) és ismeretlen személyek közreműködése mellett betört a polgármester irodájába és onnan kidobatta Dragiša Latinovićot, Danica Stričević polgármester tanácsadóját, akit állítólag ez alkalommal meg is ütöttek. A haladók szerint a történtek után a legjobb megoldás a kényszerigazgatás bevezetése lenne.

A történtekkel kapcsolatban Pera Milankov rövid közleményében azt állítja, hogy január 13-án erőszakos és törvénytelen hatalomváltási kísérlet történt egyes ellenzékiek részéről, amivel meg akarták változtatni a választók akaratát. Ez azonban nem sikerült és a legitim és egyetlen magyarcsernyei polgármester továbbra is Pera Milankov – olvasható a közleményben.

A magyarcsernyei polgármesteri hivatal közleménye szerint január 13-án, a kkt ülése idején Cvijan Milošević korábbi polgármester-helyettes és Dragiša Latinović korábbi tanácsadó vezetésével tíz-egynéhány ismeretlen személy tört be a községházára, gátolva a községi tisztségviselőket – elsősorban Pera Milankovot – munkájuk végzésében. Ez alatt az idő alatt a munkaviszonyban levők sem járkálhattak szabadon az épületben. Így létszámhiányban, 12 képviselővel „ülésezett” az ellenzék, amely, az ugyancsak kvórum nélkül ülésező mandátum-ügyi bizottsággal (a hét tagú testület három tagja volt jelen) próbált mandátumokat elvenni a legitim hatalmi többségtől. Az eseményekre reagálva a délutáni órákban mintegy háromszáz elégedetlen polgár jelent meg a községháza előtt, aminek az lett a vége, hogy az önjelölt tisztségviselők elhagyták az épületet – olvasható a közleményben.

Az esettel kapcsolatban lapunknak nyilatkoztak a VMSZ tisztségviselői: Bicók Tibor polgármester-helyettes és Juhász Attila tartományi képviselő, a VMSZ körzeti elnöke, akik szerint példa nélküli a módszer, ahogy hétfőn az ellenzék – mandátumok törvénytelen megvonásával, ismeretlen személyek közreműködése mellett, döntésképtelenül – megpróbálta átvenni a hatalmat. Ráadásul úgy, hogy illetéktelenül eltulajdonították a községháza bélyegzőjét is. Mint hallottuk tőlük, a községházán a rendes menetben folyik a munka. Véleményük szerint a korábbi hatalomnak elsősorban arra kellene választ adni, hogy miért vettek fel új dolgozókat a közigazgatásba, és hogy az elmúlt időszakban miért nem kapták meg a helyi közösségek a nekik járó pénzt.