2025. január 22., szerda

Hazatérni mindig öröm

A Firigyháziak XII. Találkozóján gazdag művelődési program és kiállítás várta a hazalátogatókat

A Törökkanizsáért Egyesület vasárnap délután tizenkettedik alkalommal tartotta meg a Firigyháziak Találkozóját a Szent Mihály-napi búcsú alkalmából a Ricze Emlékház udvarában. Az esős idő ellenére sokan ellátogattak a bánáti faluba, hogy részt vegyenek a hagyománynak számító találkozón és ünnepségen. Az esemény délután búcsúi szentmisével kezdődött, majd a mise után megkoszorúzták Kuppis József emlékhelyét és megnyitották az Aranylakodalmak emlékezete 1973 című tárlatot. A folytatásban gazdag művelődési műsort láthattak a jelenlévők, a programot pedig a búcsúnapi bál zárta, amelyen a talpalávalót az oromhegyesi Nefelejts zenekar húzta.
Újhelyi Nándor szervező köszöntötte a jelenlévőket és nyitotta meg hivatalosan az eseményt. Elmondta, hogy minden évben, amióta megnyitotta a kapuit a Ricze Emlékház, azóta külön tárlattal kedveskednek mindazoknak, akik hazalátogatnak.
– Ilyen módon rójuk le tiszteletünket e falu néhai lakosai és közössége előtt. 2011-ben, amikor 755 éves volt a település, akkor szerveztük meg ezt a rendezvényt először. Azóta sok minden változott, és már jó pár éve itt az emlékházban tartjuk meg a falutalálkozót, amelyre nemcsak azok jönnek el, akik itt élnek, vagy ebből a faluból származtak el, hanem sokan mások is, hiszen ez a rendezvény túlnőtte önmagát. Nagyon sokan ellátogatnak ide szeptember utolsó vasárnapján. Amit érdemes kiemelni ebből a rendezvényből, az az, hogy 1973-ban a 110–120 lelket számláló településen hét lakodalom is volt. Ennek emlékére kiállítást rendeztünk, melynek a címe Aranylakodalmak emlékezete. Mindemellett népzenei hagyatékkal is foglalkoztunk, és ezzel kapcsolatban is meg lehet tekinteni egy nagyon érdekes tárlatot. Szeretném hozzátenni, hogy a rossz idő ellenére a motoros felvonulást is megtartottuk, és a motorosok is emelték a rendezvény színvonalát. Minden falutalálkozón megkoszorúzzuk Kuppis József falusi jegyzőnk emléktábláját, amelyet néhány évvel ezelőtt emeltünk a tiszteletére – fogalmazott Újhelyi Nándor.

Gergely Árpád felvétele

Gergely Árpád felvétele

 A találkozóra hazalátogatott Újhelyi Károly is, aki jelenleg Szabadkán él, viszont Firigyházán született. Elmondta, hogy amikor még élt a rokonság, akkor többet járt haza a faluba.
– A búcsúra minden évben eljövök, vagy ha van valami rendezvény, akkor is. Azokban a lakodalmakban, amelyeknek az anyagából a kiállítást csinálták, én mindben ott voltam. Mindegyik nagyon szép volt, körülmulattuk a falut, nem így volt, mint ahogy mostanában. Az egész faluban magyarok éltek, ide csak iskolába jöttek a szerbek – emlékezett vissza Újhelyi Károly.
Az eseményt megtisztelte jelenlétével Sárközi István, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának elnöke, Ótott Róbert, a Tartományi Mezőgazdasági, Víz- és Erdőgazdálkodási Titkárság titkárhelyettese, Jaksa Róbert környezetvédelmi államtitkár, Jerasz Anikó, a magyarkanizsai Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központ igazgatója, valamint Hajnal Jenő. @sz = hat

@kep(k12firigy1.jpg) = A Tiszagyöngye Művelődési Egyesület szakcsoportja lépett fel @kep(k12firigy2.jpg) = Sokan hazalátogattak egykori szülőfalujukba az ünnepségre
@fo = Gergely Árpád

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Gergely Árpád felvétele