A halottak napja alkalmából és az 1944–45-ben ártatlanul kivégzettek emlékére Kúlán a kegyeletadás a római katolikus temető kápolnájában gyászmisével kezdődött, amit alkalmi műsor és koszorúzás követett. Valka Károly, Kúla alpolgármestere elmondta, a helyiek éveken keresztül a kápolna előtti keresztnél emlékeztek az ártatlan áldozatokra, most viszont elkészült a meghurcolt és a három tömegsírba lőtt magyarok és németek emlékét őrző közös emlékmű.
− Az emlékmű egy szögesdróttal körülvett kereszt és kőtábla, beépített időkapszulával, amelyben az eddig azonosított 133 áldozat neve található – mondta az alpolgármester.
Juhász Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség Intézőbizottságának elnöke szerint a vajdasági magyarokra a Jóisten az emlékezés kettős kötelezettségét és felelősségét rótta, hiszen 1944-ben és 1945-ben a vajdasági magyar közösséget brutális támadás érte:
− Nevezhetjük ezt megtorlásnak, vérengzésnek, valójában a háború végeztével népünket brutális támadás érte szülőföldjén. Ennek a támadásnak rengeteg család, gyakorlatilag Vajdaság minden települése áldozata volt. Ők közösségünk vértanúi – fogalmazott Juhász Bálint.
Az alkalmi műsort követően Juhász György kúlai esperes plébános felszentelte az új emlékművet, azt követeően a kegyelet virágait a szabadkai magyar főkonzulátus képviselője, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, a testvérváros Kalocsa alpolgármestere, valamint a VMSZ képviselői helyezték el.
A szenttamási magyarság is megemlékezett az 1944–45-ben meggyilkolt ártatlan magyar áldozatokról.Az első koszorúzás 10 órakor volt Nádalján, az ottani ártatlan áldozatoknak a temetőben elhelyezett keresztjénél, ahol a kegyelet virágait a Vajdasági Magyar Szövetség helyi szervezetének képviselői, Brasnyó Kornélia, Greilach Martin, Paroški Krisztián, valamint az ottani helyi közösség elnöke, Ivica Surdučki helyezték el.
A római katolikus temetőben a megemlékezés 14 órakor kezdődött a bejáratnál lévő keresztnél, ahol az egyházi szertartást és alkalmi szavalatot követően a kegyelet virágait először Munjin Szokola Erika, a Magyar Nemzeti Tanács tagja helyezte el. Őt követően Radivoj Debeljački, Szenttamás polgármestere és Julkica Popović, a községi tanács tagja, a VMSZ szenttamási községi szervezete nevében pedig Brasnyó Nándor, Kocsis Krisztián és Szabados Fodor Beáta koszorúzott.
A harmadik koszorúzás 14.30-kor volt, a második világháborúban Szenttamás védelmében elesett és itt eltemetett, főleg bácskai településekről toborzott honvédek sírjánál. A kegyelet virágait a VMSZ képviseletében Sulc Adrián és Brasnyó Kornélia helyezte el.
Verbászon szentmisével és koszorúzással emlékeztek. Szabadi Károly esperes plébános a verbászi római katolikus templomban november 2-án szentmisét mutatott be az 1944−45-ös partizán megtorlás ártatlan magyar és német áldozataiért. Ezt követően megkoszorúzták a verbászi tömegsírok közelében álló keresztet, végül gyertyagyújtással rótták le kegyeletüket az emlékezők.
Nyitókép: Az ártatlan áldozatok emlékműve Kúlán (Fotó: Paraczky László)