A koronavírus járvány előtti évben szervezték meg Szajánban az első hagyományos disznótort. A kényszerszünet után szombaton újra megtartották a rendezvényt, az önkéntes tűzoltó egyesület szervezésében, a helyi közösség és az önkormányzat támogatásával.
Két hízót vágtak le erre az alkalomra, melyeket a tűzoltók otthonában dolgoztak fel – hagyományos módon. Ehhez tüzelős pörkölőt is használtak. Nem maradt el a hurka- és kolbásztöltés és a tepertő sütése sem. Kisült a szajáni hájas kifli is, a nap pedig disznópaprikás elfogyasztásával és társalgással zárult.
– A rendezvényen el tudunk beszélgetni, kicsit föltöltődni. Visszaemlékezünk a gyerekkorunkra és elbeszélgetünk a jelenről, a jövőről. Úgy gondolom, hogy nagyon fontosak az ilyen alkalmak, főleg a kis közösségek számára, hiszen nem sok minden történik az év folyamán – mondta Juhász Attila mezőgazdasági államtitkár.
Szaján nyolcszáz lakosú, magyar többségű település Nagykikinda községben. Egykor dohánytermelőiről volt híres.
– A falu zöme földműveléssel és állattenyésztéssel foglalkozik. A településhez elég rossz minőségű földek tartoznak. Ennél fogva hangsúlyos az állattenyésztés mint foglalkozás. De újabban sokan vállalnak munkát és munkaviszony mellett foglalkoznak földműveléssel vagy állattenyésztéssel – hallottuk Tóth Zoltán tanácselnöktől.
A tartományi mezőgazdasági titkárság pályázati lehetőséget kínál az állattartó gazdáknak, de támogatja a hagyományőrző rendezvényeket is.
– Támogatjuk az ilyen és ehhez hasonló rendezvényeket. Az idén 15 millió dináros összeget osztottunk ki csaknem kétszáz civil szervezetnek. Jövőre az ilyen rendezvényekre 25 millió dináros keretösszeggel fogunk kiírni támogatást – nyilatkozta Ótott Róbert tartományi mezőgazdasági titkárhelyettes.
Az állattenyésztés visszaesett Bánátban, sertéspestis is tizedelte az állatállományt. A Tartományi Mezőgazdaság-fejlesztési Alap kedvezményes kölcsönöket biztosít a jószágtenyésztőknek.
– Függetlenül attól, hogy az utóbbi egy-másfél évben a kereskedelmi bankoknál a kamatlábak 15 és 20 százalék közé emelkedtek, a Mezőgazdasági Alapnál éves szinten egyszázalékos kamatlábbal, tehát szubvencionált, támogatott kölcsönökhöz juthatnak a mezőgazdasági termelők és az állattenyésztők is, tenyészállat, hízóborjak, illetve magára a farmi felszerelés vásárlására is. Ezeket a lehetőségeket összeköthetik a tartományi, illetve a köztársasági pályázatokkal, amelyek által költség-visszatérítést tudnak igényelni 50, 60, akár 70 százalék összegben is – hallottuk dr. Molnár Viktortól, a Tartományi Mezőgazdaság-fejlesztési Alap igazgatójától.
A disznótori rendezvény szervezői hurkát, kolbászt és tepertőt tartalmazó csomagokat ajándékoztak a faluban élő, rászoruló családoknak.