2024. szeptember 28., szombat

Védekezzünk a gyümölcsösökben!

A kánikulában is számolni kell a különböző betegségek megjelenésével és a növényi kórokozók szaporodásával

A verbászi Mezőgazdasági Tanácsadási Szakszolgálat a Verbász‒Kúla‒Becse‒Szenttamás határban mintegy 148 ezer hektár földterület felügyeletét végzi. Ennek csaknem 30 százaléka gyümölcsös, illetve szőlőskert, de az alma-, a cseresznye- és a körte- mellett rohamosan szaporodik a mogyoróültetvények száma is.
Bógáncs Andrijašević Lívia, a vállalat agronómusa elmondta, a gyümölcsösöket télen-nyáron felügyelni kell, mert a legcsekélyebb betegség is gyorsan elhatalmasodhat, és megtizedelheti a hozamokat. A szakembertől a vegyszeres védekezés részleteiről érdeklődtük.

− Fontos hangsúlyozni, hogy a gyümölcsösökben történő permetezést, vagyis a növényvédelmet ne végezzük szeles időben, mert könnyen megtörténhet, hogy a rovarok ellen használt szerek átkerülnek a mellettünk lévő parcellára, ahol pl. a gabonaféléken károkat okozhatnak. Az utóbbi időben sajnos ilyen panaszok is érkeztek hozzánk a termelőktől, ezért nem árt odafigyelni az ilyesmire. Ami a szakszolgálathoz tartozó gyümölcsösöket illeti, az első termés a meggy volt, jelenleg az áfonya és a málna szedése van folyamatban. Felhívom a termelők figyelmét, hogy a málnásokban megjelent a pettyesszárnyú (ismertebb nevén foltosszárnyú) muslica (Drosophila suzukii) ami már jó ideje ismert kártevő, hazánkban az első példányát alig egy évtizeddel ezelőtt regisztrálták, de azóta igen sikeresen hódít, és főleg a már érett gyümölcsöt támadja. Megfelelő csapdákkal sikeresen elejét vehetjük terjedésének. A másik jelenség, amire ugyancsak oda kell figyelni, a klorózis vagy a levélsárgulás, amely a növény zöld festékanyagának (klorofill) nem megfelelő képződésében nyilvánul meg. A jelenség kiváltó oka a június első felében hullott kiadós csapadék, továbbá az, hogy az éjszakák hűvösek, a nappali hőmérséklet pedig hirtelen emelkedik. A megbomlott egyensúly és a tápanyaghiány orvoslására aminosavak alkalmazása ajánlott, aminek következtében a növény fokozatosan újra megerősödik. Tekintettel arra, hogy az idén szinte nem is volt tél, és a vegetáció pár héttel korábban beindult, továbbra is számolni kell a különböző betegségek megjelenésével és a növényi kórokozók szaporodásával. Ezért azt ajánljuk, hogy kövessék a tanácsadási szakszolgálat ajánlatait, és a vegyi úton történő védekezésre vonatkozó utasításokat – mondta a szakember.

A szakszolgálathoz tartozó területen (főleg a verbászi és a kúlai határban) lévő almaültetvények fajtától függően a végső méret körülbelül fele, a végső méret körülbelül 70%-a (BBCH 76-77) termésfázisban vannak. Azokon az ültetvényeken, ahol a jelenlegi termesztési viszonyok között kormos levélfoltosság és az almavarasodás (Venturia inaequalis) tünetei jelentkeznek, előfordulhat a fertőzés terjedése. A szakember elmondása szerint a gomba a fertőzést követően a belső növényi szövetek között élősködik, ezért igen nehéz a kémiai védekezés, a Luna experience (0,075%) és/vagy az Embrelia 140 SC (0,1%) oldatot ajánlja.

Nyitókép: Az almásokban már csaknem két hónappal ezelőtt megjelent a lisztharmat (Fotó: Paraczky László / a fotó április végén készült)