A múlt szombaton kedvező időjárás mellett tartotta meg a Tóbai Nőszervezet a legfontosabb megmozdulását, a Szármafesztivált. A rendezvény keretében a magyarcsernyei, a muzslyai, a tordai, a kisoroszi, a szerbcsernyei, az aleksandrovói és a helybeli csapatok versenyeztek. Nemcsak a helyszínen készült szárma volt a főszerepben, hanem sütemények, kisüsti és asztaldekorálás terén is összemérhették a tudásukat, az ügyességüket a verseny résztvevői.
A magyarcsernyei Petőfi Sándor Általános Iskola és a tóbai kihelyezett tagozat tizen-egynéhány diákja Gavrić Jelena földrajztanárnővel érkezett a versenyre. Ők az iskola konyhájában sütötték-főzték meg a szármájukat.
– Az elmúlt évek tapasztalatai számomra azt mutatják, hogy a gyermekek szeretik ezeket a rendezvényeket, mert sokat tanulhatnak belőle – közölte a tanárnő.
A tordai Orgonavirág hagyományápoló csoport hagyományos recepttel érkezett. Farkas Éva elmondta, hogy a mai divattal ellentétben, ő csak savanyítottkáposzta-leveleket használ a szárma elkészítéséhez.
– Tordai vagyok, de én a szerbektől tanultam meg jó szármát főzni. Nem kell hozzá sokféle alapanyag, csak darált hús, kevés rizs, apróra vágott hagyma, só, bors, szép piros paprika és jó káposzta. Én mindig sütöm a szármát. Sok füstölt hússal készítem, mert az karakteresebb ízt ad neki – mondta Farkas Éva.
A Lármás bogrács csapata két tóbai anyukából és gyermekeikből állt. Helfrich Tímeától megtudtuk, hogy összesen 32 szármát készítettek sertés- és nyúlhúsból.
– Mi szeretjük a vadhúsokat, néhány évvel ezelőtt lóhússal készítettük a szármát, akkor helyezést is elértünk. Meglátjuk, az idén hogyan alakul. Télen otthon is sokszor készítünk szármát, nagyon szeretjük. Minél többször melegítjük, annál finomabb – mesélte az édesanya.
A rendezvényen a magyarcsernyei Nőszervezet és kézimunkaszakkör tagjai is részt vettek. Korom Margit néni, a csoport tagja elmondta, hogy szerinte a jó szárma titka a friss hús és a nem túl savanyú káposztalevél.
– Én a legjobban édeskáposzta-levelekkel szeretem elkészíteni a szármát. A leveleket leforrázom, úgy csavarom bele a húst. Aztán a főzőlébe teszek egy kevés ecetet, vegetát. Egy kiló húshoz egy nagyobb fej hagymát használok, négy kávéskanál piros paprikával, sóval, borssal fűszerezem. Ehhez teszek mennyiségtől függően két-három tojást és egy deciliter rizst, mert az én családom nem szereti, ha nagyon sok benne a rizs – avatott be az asszony.
Januskó László, a zsűri elnöke arról beszélt, hogy minden értékelésre váró étellel kapcsolatban három fő elvárást támasztanak: hogy szépen nézzen ki, hogy ízletes legyen és meg legyen főve.
– Ha ez a három feltétel megvalósul, akkor már egyszerűbb eldönteni, hogy melyik a legfinomabb. De ha ezek közül valamelyik hiányzik, akkor nehéz jónak minősíteni az ételt. A tapasztalataim azt mutatják, hogy ilyenkor a kreatív tálalásról feledkeznek meg. A versenyzőknek kényelmesebb egy szép tányért a zsűri asztalára tenni. Az ízek háztartásonként eltérnek, mi nem mondhatjuk meg, hogy mennyire fűszerezzék. Ha a versenyzők eltalálják a zsűri ízlését is, akkor valószínűleg nyernek – mondta László.
A rendezvény közös ebéddel, eredményhirdetéssel zárult.
Nyitókép: A Lármás bogrács nevű csapatnál az asztaldekoráció is szemet gyönyörködtető volt (Vidács Hajnalka felvétele)