A Magyarország–Szerbia határon átívelő együttműködési program keretében Kúla önkormányzata a magyarországi Bácsalmás község önkormányzatával megkezdte a Helyi emberek és helyi termékek határok nélkül elnevezésű közös projektum megvalósítását. Kúlán került sor néhány hónappal ezelőtt az első találkozóra, amelyen a résztvevők meghatározták a projekt tevékenységeit és céljait, amelyeket a két önkormányzat az előttünk álló időszakban valósít meg. A projektum hivatalosan a múlt héten Bácsalmáson indult. Az eseményen Kúla községet Valka Károly alpolgármester, Miloš Danilov projektmenedzser, Bojan Kovač, a kúlai Helyi Akciócsoport (HACS) vezetője, Aleksandra Gagović, a közigazgatási hivatal vezetője és Goga Zsolt, a Népkör Magyar Művelődési Központ elnöke képviselte. A látogatás folyamán a vendégek megtekintették a helyi kistermelők üzemét, valamint azt az üzletet, ahol a termékeket árusítják.
Valka Károly kifejtette, a projekt célja, hogy térségünk kistermelőit összekapcsolja a magyarországi kisvállalkozókkal, valamint hogy a termékek kivitele és behozatala során segítse a zökkenőmentes és gyors határátkelést.
− A Bácsalmással készülő projekt azért fontos, hogy összekössük és sorra vegyük azokat a lehetőségeket, amelyek közvetlenül is érintik a hazai termékekkel foglalkozó kistermelőket mind a magyar, mind a szerb oldalon. Az a fő célunk, hogy ezeket a termékeket minél könnyebben átvihessük egyik országból a másikba – magyarázta Valka Károly.
Miloš Danilov projektmenedzser szerint is sokat jelent az itthoni és a határon túli kistermelők összekapcsolása:
A Helyi emberek és helyi termékek határok nélkül elnevezésű projekt a Magyarország−Szerbia határon átnyúló együttműködési program részeként valósul meg. Kúlának ez a második ilyen projektuma, az elsőt Kalocsa testvérvárossal valósítottuk meg 2019-ben. A projekt célja az önkormányzatok intézményi és civil együttműködésének erősítése, fejlesztése, a fő cél pedig a termelők és intézmények összekapcsolása, az együttműködés javítása és a kapacitások növelése.
Barta Tiborné Gál Ágnes, a Bácsalmási Önkormányzati Közszolgáltatási Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője elmondta, a cég a város alapfeladatainak ellátása mellett közfoglalkoztatással, illetve élelmiszertermékek előállításával is foglalkozik.
− Nagy öröm számunkra, hogy a kúlai önkormányzat megkeresett minket pár hónappal ezelőtt, hogy indítsunk egy közös projektet. Számunkra az Interreg IPA együttműködési program nem új keletű, hiszen Pacsérral, illetve Topolyával is volt hasonló programunk. Mindkét helyen a helyi termékek és termelők voltak a középpontban. Ez a harmadik projekt remélhetőleg továbbviszi az korábban elért eredményeinket, Kúla községgel való együttműködésünk során pedig megpróbáljuk felkutatni a termékek határon átnyúló kereskedelmének lehetőségét, és megkeressük azt a vonalat, amely segítségével egymás termékeit a határon túl is tudjuk értékesíteni – mondta Barta Tiborné Gál Ágnes.
A projekt átfogó célja a társadalmi vállalkozások és a helyi termékek előállításával foglalkozók közötti tapasztalatcsere erősítése, a meglévő kapacitások fejlesztése, valamint a határokon átnyúló együttműködés jogi és adminisztratív akadályainak csökkentése.
Nyitókép: Valka Károly, Barta Tiborné Gál Ágnes és Németh Balázs, Bácsalmás polgármestere (Fotó: K. L.)